Żegnaj Podkarpacie, żegnaj Polsko! Rzeszów znika z mapy regionu

PODKARPACIE. Co roku kolejny tysiąc osób na stałe wyjeżdża z Podkarpacia za granicę. Natomiast 180 tys. mieszkańców Podkarpacia przebywa tam czasowo, jednak raczej nie zamierzają wracać. 

180 tys. mieszkańców naszego województwa w wieku poniżej 39 lat jest w tej chwili za granicą. To tak jakby wyludnić cały Rzeszów. Nie łudźmy się, te 180 tys. nie wróci, bo do czego ma wracać?

Dane statystyczne są zatrważające. Wynika z nich, że 180 tys. ludzi z Podkarpacia nie znalazło tu dla siebie miejsca i szuka szczęścia za granicą.  Każdego roku w podkarpackich urzędach wymeldowuje się blisko 1 tys. osób, które deklarują, ze na stałe wyjeżdżają za granicę. Nad San, Wisłok i Wisłokę nigdy nie wrócą. Główne kierunki migracji to Europa i Ameryka Północna.

Okazuje się, że osoby, które decydują się na stałe opuścić Polskę w 42 procentach wybierają Amerykę Północą. Znaczna większość (35 procent) wybiera USA, reszta Kanadę. Natomiast 58 procent emigrantów wybiera państwa europejskie. Na stałe decyduje się zamieszkać w Wielkiej Brytanii (20 procent), Niemczech i Austrii (12 procent), Włoszech (7 procent). Pozostałe 19 procent wybiera inne państwa, głównie Irlandię, Francję i Hiszpanię.

Aby uzmysłowić sobie rozmiary emigracji trzeba powiedzieć, że te 180 tys. osób z Podkarpacia, które przebywa za granicą, to tyle samo co ludność Rzeszowa. W skali województwa to blisko 8 procent ludności, która oficjalnie liczy obecnie 2,128 mln osób. Jeśli odejmiemy od tego emigrację, to okaże się, że w województwie na stałe mieszka mniej niż 2 mln ludzi.

To jednak nie wszystko, bo trzeba sobie uzmysłowić jedną rzecz. Spośród 180 tys. emigrantów trzy czwarte to osoby poniżej 39. roku życia. To dramat i katastrofa, że takie osoby muszą za granicą pracować, zakładać rodziny, rodzić dzieci i budować dobrobyt tam, a nie tu. Nie jest to wybór tych ludzi. Na Podkarpaciu po prostu nie ma dla nich pracy i szans na godziwe życie. – Tutaj czeka mnie albo bezrobocie, albo praca na czarno w uwłaczających warunkach. Jak się “poszczęści”, to można popracować za najniższą krajową – mówi Filip Frankiewicz, 28-latek z Rzeszowa. – Wolę pracować na budowie w Niemczech, z Polską łączy mnie już tylko rodzina.

- W Wielkiej Brytanii zaczynałem na zmywaku, ale skończyłem tam studia i teraz jestem kierownikiem restauracji – mówi 32-letni Sławek z Łańcuta. – Po co mam tu wracać?

- W Irlandii pracuję 8 godzin dziennie, w ludzkich warunkach, jako magazynier – mówi Janusz, 30-latek z małej wioski pod Łańcutem. – Stać mnie na mieszkanie, auto, nie mówiąc o jedzeniu i rozrywkach. Do tego raz w miesiącu jadę na jakiś mały wypad poza Irlandię.

Jest jednak i druga strona medalu. Tam żyje się lepiej. Jednak kiedy już emigranci decydują się wrócić, nie mają do czego. – Przepracowałam we Włoszech ponad 30 lat, odłożyłam sporo, kupiłam w Polsce mieszkanie. Jednak po powrocie do kraju oszczędności zaczęły topnieć, a nie mogłam znaleźć zajęcia, zbyt trudno tu rozkręcić biznes – wspomina Maria, 52-latka z Dębicy. – Co mi pozostało, wróciłam do Włoch.

Nietrudno się dziwić, że podkarpacka emigracja nie zmniejsza się, ale rośnie. W 2002 roku za granicą przebywało 77 tys. mieszkańców naszego regionu. Teraz liczba ta przekroczyła 180 tys. osób. Natomiast 65 procent młodych osób, które jeszcze tu zostały, mówi otwarcie – Nie widzimy tu dla siebie miejsca ani przyszłości.

Artur Getler

do “Żegnaj Podkarpacie, żegnaj Polsko! Rzeszów znika z mapy regionu”

 1. grzesiek

  ja tez niedługo wyjezdzam. tu nie ma dla mnie perspektyw. Zadnych

 2. Bernadka

  Dzięki pracy za granicą mam dom.Syn jeden za granicą,drugi rośnie.Sądziłam ,że przez 20 lat coś się zmieni na lepsze!Co za głupota!!!Tymczasem rząd Tuska sprawia ,że ciągle zaciskam pasa i już dziurek brak,a oni bezczelnie mi chcą wmówić, że jest lepiej.Szkoda słuchać tych bzdur.Bezczelność rządu nie ma granic.Kpią z nas w żywe oczy!!!Zielona wyspa,owszem ,została tylko trawa…i mirabelki.To celowa robota-wykosić Polaków przyjdą Azjaci.Były prezydent z chorobą filipińską o to zadba!

  • ryszar

   przez durnych ekonomistów i polityków znachorów, a życie to połączenie ekonomi i siły przetrwania!!!
   praktycznie państwo żyje z watu, wat płacony jest w momencie zakupu!!! JEŻELI NASZ REJON OPUSZCZA OBYWATEL TO OPUSZCZA GO PŁATNIK!!!!!!!!!!!!!!!!! jeżeli zabierze rodzinę to ubytek piniendzy jest spory w kasie województwa!!! obliczenia!! mąż żona to 4000 na miesiąc od tego wat to 800 pln !
   w normalnym kapitalizimie takie obliczenia to norma!!!! my mamy za to P.U.P pokomunistyczny ustrój pażyrny!! wykonany przez durnych ekonomistów i polityków znachorów!!

 3. piotr

  Mieliśmy już w Polsce drugą Japonię potem Irlandię , ale jak tak dalej będzie to niedługo będziemy mieć drugi Egipt albo Libię.

 4. Jola

  Co wy chcecie od rządzących to przecież biznesmeni płacą wynagrodzenia. To oni płacą te marne grosze. Obojętnie kto będzie rządził to robole będą grosze zarabiać. To biznes płaci te grosze i jeszcze ciągle mówią że mają ciężko a co roku jak nie safari to inne bzdety sobie fundują. Ludzi pracy uważają za niewolników.

 5. Mikrobi

  Lesio, święte słowa!

 6. ROMAN

  Panie lesio – masz Pan racje- święte słowa tylko potrzeba jednego aby świadomość wielu – ich potencjał umysłowy był zestrojony na tej samej częstotliwości – tak jak w wulkanie – który kumuluje energię czasami wiele lat a potem ” Harknie ” raz a dobrze .
  , a to co zostanie to lawa pokryje i wyrówna i znowu jest cacy.- jak w piosence [ o tuti- fruti ].

 7. Imię (wymagane)

  gospodarka lezy
  opieka zdrowotna lezy
  szkolnictwo lezy
  kultura i oswiata lezy… i tak, po kolei mozna wymieniac kazdy resort.

  dawno temu juz wykreslilem ze swojego slownika idiotyczne pojecia jak „ojczyzna” czy „ukochany kraj” . wnuk dziadka z wermachtu, podobnie jak przybleda z angielskim paszportem a nawet nawiedzony prezes i prezydent- analfabeta skutecznie mnie nawrocili, zeby nie traktowac tego smietnika Europy jakim stala sie Polska, powaznie.

 8. lesio

  z jednej strony to dobrze ze mlodzi wyksztalceni ludzie mają alternatywe i mogą wyjechac za chlebem. nie zyja jak inne pokolenia za zelazna kurtyna. a z drugiej to straszne ze ta polityczna banda impotentow intelektualnych tak rzadzi ze polacy musza uciekac za granice. marzy mi sie dzien w ktorym to mlodzi zamiast uciekac setkami tysiecy otocza sejm i warkną władzy – WYPIER..LAĆ!!!!!!!! macie godzine!

 9. John

  Polska to syf. Nic tu nie ma. Tylko złodzieje z tłustymi dupami w rządzie, wysokie podatki, machlojki w instytucjach rządowych.

  • Ambroży

   John (Pawlak) – nie pisz tak nieładnie o wszystkich . Co do części masz rację , ale zapewne sam wybrałeś dla Polski ten los swoja obojętnością?.

 10. mamnick

  No coż….CUDÓW BRAK!WNET SAMI PREZESI BĘDĄ ŁOPATĄ ROBIĆ!!!!Zero przyszłości w tym kraju!

 11. marek

  Jeżdżę za granicę już teraz szósty rok, ale nie wyobrażam sobie mieszkać gdzie indziej niż w rodzinnych stronach. Jeżdżę sobie dorobić tylko na to na co by mnie nie było stać tutaj, ale gdy to niebawem osiągnę rzucam to wszystko i zostaję w Polsce gdzie mam wszystko, a pieniądze to nie wszystko, dla pieniędzy nie jestem w stanie odejść od rodziny, przyjaciół i znajomych. Niektórym jest łatwo zamieszkac za granicą i zadzwonić do rodziny od święta, ale niektórzy tak nie potrafią bo wiedzą co w życiu jest ważniejsze…

  • Area

   Nie pier…….ol dziadku, ja sie ciesze ze pl sie wyludnia, wogole spogladawszy w stecz do 1939r, caly czas sie zastanawiam po jaka cholere nasi zolnierze walczyli z niemcami, to bylo wybawienie dla nas, a tak zyjemy w kraju bez jakiejkolwiek przyszlosci, perspektyw I motywacji.

 12. Ambroży

  ZOBACZ, JAKIE TRZYNASTKI DOSTAŁA WŁADZA:

  Wojewoda łódzki Jolanta Chełmińska 10 000 zł
  Marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień 13 000. zł
  Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska 12 600 zł
  Prezydent Pabianic Zbigniew Dychto 6 300 zł
  Burmistrz Aleksandrowa Łódzkiego 8 900 zł
  Marszałek woj. podkarpackiego Mirosław Karapyta 13 000 zł
  Burmistrz Annopola Wiesław Liwiński 9 100 zł
  Wójt gminy Kobylnica Leszek Kuliński 13 000 zł
  Prezydent Zgierza Iwona Wieczorek 11 260 zł

  Burmistrz Brzezin Marcin Pluta 9 155 zł
  Burmistrz Rzgowa Jan Mielczarek 7 974 zł
  Burmistrz Aleksandrowa Łódzkiego Jacek Lipiński 8 887 zł
  Burmistrz Konstantynowa Henryk Brzyszcz 11 800 zł
  Burmistrz Głowna Grzegorz Janeczek 10 000 zł
  Burmistrz Ozorkowa Jacek Socha 11 300 zł
  Starosta bełchatowski Szczepan Chrzęst 12 600 zł
  wicestarosta bełchatowskiMarek Jasiński 10 700 zł
  Burmistrz Łowicza Krzysztof Kaliński dostanie 11 923 zł
  Zastępca burmistrza Łowicza Bogusław Bończak 9 488 zł

  Starosta kutnowska Mirosława Gal-Grabowska 11 000 zł
  Burmistrz Wielunia Janusz Antczak 10 700 zł
  Prezydent Zduńskiej Woli Piotr Niedźwiecki 10 500 zł
  Zastępca prezydenta Zduńskiej Woli Krzysztof Jędrzejewski 9 400 zł
  Prezydent Stalowej Woli Andrzej Szlęzak 8 695 zł
  Starosta stalowowolski Wiesław Siembida 8 337 zł
  Starosta niżański Władysław Pracoń 6 889 zł
  Wiceprezydent Stalowej Woli Franciszek Zaborowski 7 888 zł
  Burmistrz Leżajska Tadeusz Trębacz 6 807 zł
  Zastępca burmistrza Leżajska Piotr Urban 6 100 zł
  Burmistrz Nowej Sarzyny Robert Gnatek 6 442 zł

  Zastępca burmistrza Nowej Sarzyny Marek Chmura 4 409 zł
  Zastępca burmistrza Nowej Sarzyny Józef Gramatyka 4 640 zł
  Prezydent Tarnobrzega Jan Dziubiński 12 000 zł
  Starosta tarnobrzeski Wacław Wróbel 6 132 zł
  Zastępca starosty tarnobrzeskiego Jacek Hynowski 5 711 zł
  Starosta niżański Władysław Pracoń 6 889 zł
  Zastępca starosty niżańskiego Krzysztof Krawiec 5 510 zł
  Burmistrz Niska Julian Ozimek 6 598 zł
  Zastępca burmistrza Niska Teresa Sułkowska 5 400 zł
  Burmistrza Annopola Wiesław Liwiński 9 134 zł
  Prezydent Poznania Ryszard Grobelny 12 612 zł

  Starosta poznański Jan Grabkowski 12 332 zł
  Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenz 11 000 zł
  Prezydent Przemyśla Robert Choma 12 000 zł
  Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski 11 700 zł
  Prezydent Chełmna Agata Fisz 12 500 zł
  Starosta legionowski Jan Grabc 12 581 zł
  Burmistrz Chodzieży Jacek Gursz 11 724 zł
  Zastępca burmistrza Chodzieży Piotr Witkowski 9 900 zł
  Wójt gminy Prażmów Grzegorz Pruszczyk 8 000 zł
  Burmistrz Margonina Janusza Piechocki 10 808 zł
  Wiceburmistrz Margonina Łukasz Malczewski 8 000 zł
  źródło:”FAKT”

  • Fema

   Tak dostała takie trzynastki ,ale trzy lata temu !!!!
   Starosta Tarnobrzeski od 3 lat już nie jest Starostą a zastępca od 3 lat jest Burmistrzem Baranowa Sandomierskiego bbbuuuuuuuuu

 13. emigrant

  Koledzy i kolezanki nie dawajcie sie nabierac na slodkie i glupie slowka. Przyjezdzajcie do nas na zachod jak my to zrobilismy, a zobaczycie ze swiat jest inny. Wyjazd „po zarobek” to wielka pomylka. Wrocisz, stracisz cos przywiozl i znowu musisz wyjezdzac aby zarobic. Emigracja na stale to jest to !! Inny swiat i inny poziom zycia. Do kraju to sobie mozecie pojechac od czasu do czasu na odwiedziny bo bedzie was na to stac. Bedziecie samodzielni i nie bedziecie sie musieli nikogo prosic o zarobek. Boss na zachodzie szanuje swojego pracownika ktory soba cos reprezentuje majac wykszalcenie i jakis fach w reku. Takich co nic nie umieja a chcieli by Bogwico za nic nie robienie nikt nie chce. Zachod tez !!! My mieszkamy na zachodzie dopiero 26 lat. Mamy swoj splacony dom i dzieci skonczyly uniwersyteckie wyksztalcenie. Ja pracuje jako spawacz a zona jako pakowaczka. Jezeli nie boisz sie zaryzykowac przyjezdzaj. Oczywiscie poczatki wszedzie sa ciezkie, ale gdy sie juz zaaklimatyzujesz przyznasz mi racje. Ja juz jestem na zachodzie na tyle mocny ze nie boje sie, bo wiem ze moj pracodawca nie pusci mnie gdybym chcial odejsc. Wam zycze tego samego. Przyjezdzajcie do innego swiata na zachod. Tu nie trzeba krasc aby zyc !!! Tu mozna byc porzadnym czlowiekiem.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.