Żenujące zadymy podczas Święta Niepodległości

Fot. PAP

WARSZAWA. Miały być szybkie procesy sąd już odracza sprawy.

W piątek na ulicach Warszawy doszło do starć z policją w wyniku, których zatrzymano 210 osób, w tym 95 obcokrajowców. 40 policjantów zostało lekko rannych. Do szpitali przewiezionych zostało 29 osób, które odniosły obrażenia. Straty materialne wartości 70 tys. zł. Oto bilans zdarzeń jakich świadkami była całą Polska z okazji swojego narodowego święta. Rząd zapowiedział szybkie rozliczenie winnych, jednak sądy zaczynają odraczać rozprawy.

Prócz starć narodowców uczestniczących w „Marszu Niepodległości” z policją na pl. Konstytucji i pl. Na Rozdrożu, w stolicy doszło też do bójki przedstawicieli organizacji lewicowych z grupą narodowców na Nowym Świecie. Ponadto uczestnicy defilady historycznej relacjonowali, że zostali zaatakowani przez przedstawicieli organizacji lewicowych. Prezes PiS Jarosław Kaczyński dolał oliwy do ognia i stwierdził, że – Premier Donald Tusk odpowiada za to, że niemieccy bojówkarze bili Polaków z historycznych grup rekonstrukcyjnych przy biernej postawie policji.

Premier zapowiedział, że sprawcy będą sądzeni w ramach przyśpieszonych procesów. Jednak stołeczny sąd odroczył 39 z 40 rozpraw na grudzień. Uznano, że potrzebne jest przesłuchanie dodatkowych świadków. Są to sprawy skierowane w trybie przyśpieszonym wobec obwinionych o wykroczenia cudzoziemców.

Organizatorzy zarówno prawicowego “Marszu Niepodległości” jak też lewicowego wiecu “Kolorowa Niepodległa” odcinają się od przemocy. Ponadto żadna ze stron nie poczuwa się do odpowiedzialności i winę przypisuje drugiej stronie, bądź też prowokatorom. Z kolei Donald Tusk jasno potępił wydarzenia. – Podczas zajść nie było sporu między prawicą a lewicą tylko akty bandytyzmu i chuligańskie przestępstwa. – Premier zapowiedział też ukaranie winnych.

Warszawskie zamieszki  zaowocowały też dyskusją na temat znalezienie rozwiązań, które zmieniałyby przepisy o zgromadzeniach tak aby organizatorzy manifestacji w większym niż obecnie stopniu ponosić odpowiedzialność za szkody i zniszczenia. Z kolei policja ma uzyskać prawo łatwiejszej identyfikacji osób zakrywających twarze.
PAP, ArtG

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
KRZYSZTOF
KRZYSZTOF
9 lat temu

BANDA NIEMIECKICH SMIECI Z LEWAKAMI ZROBILA ZADYMY A TUSK ZNOWU BRONI GESTAPOWSKIE SWINIE I LEWACKIE SCIERWA NA GORZE JEST STRASZNY SYF KTORY NIESTETY KOPIUJEMY NIZEJ GDYBY TAK NIE BYLO ZADNA BANDA ANARCHISTOW CZY NAZISTOW NIE ZROBIŁA BY PROBLEMOW ZOSTALI BY ROZERWANI NA STRZEPY GDYBY TYLKO WJECHALI NA TEREN PRZENAJŚWIĘTSZEJ RZECZYPOSPOLITEJ