Zero szacunku dla ludzkich kości

Wiesław Walat, prezes Stowarzyszenia Opieki nad Starym Cmentarzem, pokazuje ludzkie kości wykopane podczas robót ziemnych na starym cmentarzu. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Wykopy na starym cmentarzu.

– Zero szacunku dla ludzkich kości, zero szacunku dla starego cmentarza. Wiesław Walat (64 l.), prezes stowarzyszenia opiekującego się nekropolią, nie kryje oburzenia z powodu wykopów na terenie cmentarza przy ul. Targowej.

Wykopy prowadzi PGE Dystrybucja Odział Rzeszów. Siedziba firmy mieści się po sąsiedzku, za murem cmentarza. – Prace związane są z przeizolowaniem kabli średniego napięcia z 6 na 15 kilowatów. Celem inwestycji jest podniesienie napięcia i poprawienie jakości zasilania dla odbiorców energii w centrum miasta – wyjaśnia Łukasz Boczar, specjalista ds. komunikacji w PGE Dystrybucja Odział Rzeszów. – Posiadamy wszelkie pozwolenia na budowę, w tym wojewódzkiego konserwatora zabytków. Nie mamy wpływu na to, że kable biegną pod ziemią na terenie cmentarza. Nie myśmy je kładli. Po zakończeniu teren zostanie uporządkowany – dodaje Łukasz Boczar.

Wiesław Walat, prezes Stowarzyszenia Opieki nad Starym Cmentarzem, nie kryje swojego oburzenia. – Nikt mnie nie poinformował o inwestycji. Inwestor powinien te kable poprowadzić przez swój teren, za murem – mówi prezes. I pokazuje wykopane ludzkie szczątki: – Naliczyłem sto kilkadziesiąt kości szkieletowych i 35 czaszkowych. Dzwonię do MPGK po małą trumienkę, by dokonać pochówku tych szczątków na terenie cmentarza.

Cmentarz przy ul. Targowej jest wpisany do rejestru zabytków. Jest na nim pochowanych wielu zasłużonych dla miasta obywateli. W czwartek nie udało nam się zdobyć komentarza od szefa Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Rzeszowie. W jego biurze poinformowano nas, że nie ma go w pracy do przyszłego tygodnia.

ps

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
buczekElektronik Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
buczek
Gość
buczek

Jak nie mysmy ten kabel kladli to kto?

Elektronik
Gość
Elektronik

W artykule jest błąd. Jednostką napięcia jest Volt a nie Wat. Podniesienie napięcie do 15 kV (kiloVolt) a nie kiloWat (kW) – jednostka mocy czynnej.