Zgłoś nianię do ZUS – państwo opłaci za nią składki

PODKARPACIE. 1 października wchodzą w życie nowe przepisy.

Opiekunki dzieci nie starszych niż 3 lata mogą zostać zgłoszone do ZUS, jeżeli opiekunka nie zarabia więcej niż wynosi minimalne wynagrodzenie czyli 1386 zł brutto miesięcznie, to wtedy składki będzie opłacać państwo a nie rodzice zatrudniający nianię.

Jeśli niania zarobi więcej rodzice opłacą składkę od tej części wynagrodzenia która przekracza płacę minimalną.

Taką możliwość dają nowe przepisy, które wchodzą w życie już 1 października. Dzięki nim, opiekunki do dzieci będą miały odprowadzaną składkę na przyszłą emeryturę, o ile rodzice je zatrudniający zgłoszą nianie w ZUS i wypełnią stosowne dokumenty. Z tymi dokumentami i drukami może być największy problem. ZUS jednak deklaruje, że będzie pomagał wypełnić papierki. Ponadto jeżeli niania zarobi nie więcej niż najniższą krajową dokumentów tych nie będzie wcale tak dużo.

Jeżeli niania zarobi najniższą pensję

Aby w takiej sytuacji zgłosić aby nianię do ZUS, należy podpisać z nią umowę i w ZUS-ie zgłosić rodziców jako płatników składki a opiekunkę jako osobę przez nich ubezpieczoną. W celu rozliczenia składek za nianię rodzic pełniący rolę płatnika składek będzie musiał złożyć w ZUS dokumenty rozliczeniowe ZUS DRA (deklaracja rozliczeniowa) i ZUS RCA (imienny raport miesięczny składkowy). Jeżeli pensja niani nie przekroczy minimalnego wynagrodzenia wówczas te dokumenty trzeba będzie złożyć tylko raz, a ZUS zajmie się już resztą. Dodatkowo musielibyśmy donieść rozliczenie do ZUS, gdyby niania poszła na chorobowe.

Jeśli opiekunka zarobi ponad 1386 zł miesięcznie

Wtedy sytuacja się komplikuje. Przypuśćmy, że opiekunka zarabia 2 tys. zł. Państwo pokryje wtedy składkę od 1386 zł czyli od pensji minimalnej. Natomiast rodzice zatrudniający opiekunkę zapłacą składkę od pozostałej kwoty w tym przypadku od 614 zł. Wtedy trzeba też będzie składać więcej dokumentów do ZUS-u. Oprócz umowy i zgłoszenia płatnika składki i osoby ubezpieczonej, co miesiąc trzeba będzie dostarczyć dwa druki RCA. Jeden z rozliczeniem składek od podstawy nie przekraczającej minimalnego wynagrodzenia, drugi – od kwoty która stanowi nadwyżkę ponad minimalne wynagrodzenie.

Pomożecie? – Pomożemy!

– Rodzice zawsze mogą liczyć na pomoc pracowników ZUS, którzy pomogą wypełnić niezbędne formularze – odpowiada Małgorzata Bukała, rzecznik prasowy rzeszowskiego oddziału ZUS. – Na razie dokumenty trzeba składać w formie papierowej. Jednak już od marca przyszłego roku rodzice będą mogli skorzystać z elektronicznego, internetowego systemu rozliczeń za pośrednictwem programu e-płatnik.

Artur Getler

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
jeż
jeż
8 lat temu

szkoda, że „państwo” to pojedynczy decydujący urzędnik