Zimą odłączą prąd na Podkarpaciu?

Fot. Archiwum

PODKARPACIE. Gdy zgaśnie światło MSWiA radzi… nie otwierać lodówki.

Polskie elektrownie produkują zbyt mało energii by zaspokoić nasze zapotrzebowanie na energie elektryczną w zimie. Natomiast zakup energii w Niemczech lub w Czechach kosztuje kolosalne pieniądze.

Ostatniej zimy zapotrzebowanie na energie elektryczną sięgnęło 26 tys. megawatów. Była to w zasadzie granica wydolności naszych elektrowni, i musieliśmy kupować prąd u Czechów i Niemców. W tym roku zapotrzebowanie może być jeszcze większe, a energia od Czechów i Niemców osiąga astronomiczne ceny.

Jeżeli zabraknie prądu to nasz region będzie jednym z pierwszych dotkniętym przez “zaciemnnienie”. Polskie elektrownie tej zimy znowu staną na progu swojej wydolności. Jeśli prądu gdzieś braknie, to zgodnie z planami awaryjnymi w pierwszej kolejności będą odłączane tereny północno-wschodniej i południowo-wschodniej Polski. Czyli m. in. Podkarpacie.

Co ważne, jako pierwsi od prądu zostaną odłączeni zwykli użytkownicy. Energia nie trafi do gospodarstw domowych po to, by nie trzeba było zatrzymywać zakładów przemysłowych.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opracowało poradnik, co należy robić w przypadku braku prądu. Resort doradza m. in. zaopatrzenie się w latarki na korbę. W poradniku możemy też przeczytać, że gdy zabraknie prądu lepiej nie otwierać lodówki i zamrażarki. Ogólnie zgodnie z poradnikiem powinniśmy się zabezpieczyć na taką ewentualność poprzez zakup oświetlenia i generatorów prądu. Tym samym ministerstwo odpowiedzialnym za brak prądu czyni… odbiorcę. Bo to on powinien się przygotować, aby “blackout” przetrzymać.

***
Od dawna mówi się o tym, że w Polsce prądu produkuje się zbyt mało. Miejmy nadzieję, że tej zimy nam go nie braknie. Bo jeśli będzie inaczej to światłe rady z ministerialnego poradnika nie rozjaśnią nam ciemności.

Artur Getler

do “Zimą odłączą prąd na Podkarpaciu?”

 1. K.Bimbała

  Wczorajszy niedzielny POranek w mediach dla wielu ludzi w Polsce i na Podkarpaciu musi być szokiem, zaledwie dwa, stopnie temp. minusowej gdzieś na Suwalszczyźnie , a u nas w TV zamiast teleranka w wydaniu W Jaruzelskiego stan klęski żywiołowej wokół warszawki i okolic 70 tys. domów bez prądu, pociągi do Terespola nie jadą itd. Strach pomyśleć co będzie w razie mrozu do -15 st .C?. Na razie 4 osoby zmarły z wychłodzenia i podobno pociągania gorzałki z małpek palikota?. Czym teraz marketing polityczny Tuska nas zaskoczy – nie wiem?. Ja proponuje mimo wszystko poobcinać przynajmniej gałęzie wzdłuż linii przesyłowych elektr. – to zawsze tańsze niż później wymiana trakcji przesyłowej setkami km!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 2. MACIOREK

  „Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opracowało poradnik, co należy robić w przypadku braku prądu”TAKIE COŚ MOŻE WYPUŚCIĆ TYLKO POLSKIE MINISTERSTWO, KTÓRE PIER….WSZYSTKO I WSZYSTKICH!!ZA CHWILĘ NIKT W POLSCE NIE BĘDZIE MIAŁ PRACY PO ZA BANDĄ URZĘDNIKÓW, RESZTA KTÓRZY GRYZĄ ŚCIANY I NIE MAJA ZA CO ŻYĆ WYJEDZIE ZA ODRĘ,ZOSTANĄ DZIECI I EMERYCI!!POLSKA KRAJ TFU SZCZĘŚLIWOŚCI I GŁUPICH DECYDENTÓW!!

 3. Artur Getler

  Oto link do poradnika.
  http://www2.mswia.gov.pl/portal.php?serwis=pl&dzial=70&id=63
  Co do nazwy ministerstwa to przepraszam, oczywiście mój błąd. Zawinił rozpęd i przyzwyczajenie. Poradnik jest oczywiście na stronie MSW.
  Natomiast w temacie latarek, w poradniku nie ma mowy o korbkach. Jednak w momencie braku energii, może się okazać, że zakup baterii będzie kłopotliwy. Dlatego korbki są dopowiedzeniem autora niniejszego tekstu.
  Dolewając zaś oliwy do ognia… W ciągu 2013 i 2014 roku u8bedzie w Polsce elektrowniom mocy wytwórczych. Cześć bloków zostanie zamknięta z powodu swojego wieku i zużycia. Nowych bloków natomiast nie przybywa, bo budowy się przeciągają. Nic dziwnego skoro elektronie mają budować firmy, które poległy na kontraktach drogowych.
  Jeśli chodzi o ceny energii od Niemców i Czechów. Mam świadomość obecnych przecen. Jednak chodzi tu o to, że w ubiegłych latach, także w sezonie 2011/2012 chociażby Niemcy sprzedawali nam energię po cenach wyższych niż te obowiązujące na giełdach. Mogli to robić bo Polscy operatorzy musieli dokupić „megawatów” i nie mieli możliwości zbyt wiele grymasić.
  Tak na marginesie. Ceny energii teraz iw zimie to dwie rożne pary kaloszy. Tera zapotrzebowanie jest mniejsze wiec i ceny nieduże. W zimie potrzeba dużo energii i nie ma czym jej zastąpić, no chyba, że tą osławioną korbką, więc można dyktować cenę znacznie wyższą.
  Mam nadzieję, że chociaż cześć wątpliwości rozwiałem.
  Z poważaniem,
  Artur Getler

 4. zgrzyt

  Q..a – to jest ta zielona wyspa?

 5. K.Bimbała

  UWAGA POLAKU !!! CZYTAJ !! I TY LEMINGU TAKŻE CZYTAJ I ZACZNIJ MYŚLEĆ !! WYRZUĆ GW, WYŁĄCZ TVN i WŁĄCZ MÓZG !! Zacznijmy od twardo wypowiedzianych słów Tuska w 2007 roku. Wszyscy pamiętamy jak pan Tusk przemawiał do Polaków i mówił, że jak ktoś w rządzie PO, choćby tylko pomyśli o podwyżce podatków, to on Tusk, osobiście go z rządu wyrzuci. 2012: drastyczny wzrost bezrobocia podpisanie paktu fiskalnego podpisanie ACTA pan Tusk wywalczył w Unii prawo do zasiadania raz do roku przy stole państw strefy euro, na dostawionym stołku, dodatkowo Polska ma prawo milczeć. podarowanie 7 mld EURO na ratowanie Grecji i ich 3x większych od naszych emerytur podwyżka VAT do 23 % na ubranka dla dzieci ( POlityka prorodzinna w wykonaniu PO ) kompromitacja rządu w.s stadionu Narodowego zrujnowana służba zdrowia i kompletny chaos z listą leków 2011: podwyżka podatku VAT podwyżka AKCYZY podwyżka podatku od ciężarówek podwyżka opłaty klimatycznej podwyżka składki rentowej podwyżka wieku emerytalnego podwyżka podatku gruntowego podwyżka opłaty targowej podatek od miedzi akcyza na węgiel uchwalenie ustawy zdrowotnej ( chaos w służbie zdrowia ) likwidacja ulg (jak na internet, rodzinne, na edukacje i kursy, przedsiębiorcze) 2010: -podniesienie podatku VAT, -podniesienie akcyzy -wprowadzenie e-myta -podatek pielęgnacyjny, 1 % dochodów brutto, -podniesienie opłaty rejestracyjnej dla samochodów, -anulowanie budowy połowy autostrad ( te które wybudowano się po prostu sypią ) -totalny chaos z pociągami -likwidacja ulg na obowiązkowe biokomponenty do paliwa, – umorzenie miliardowych długów Rosji za gaz (bez powodu, w ramach przyjaźni polsko radzieckiej) -likwidacja ulg na internet, -zamrożenie składek do OFE, -ogołocenie Funduszu Rezerwy Demograficznej -zatrudnienie ponad 100 tysięcy nowych, zbędnych urzędników -”kreatywna księgowość”, czyli liczenie szarej strefy (to jeszcze niepewne) -ustawa o zabieraniu dzieci pod BYLE pozorem na wzór Szwecji -portret prezydenta w każdej ambasadzie (ostatnio było tak za Gierka) -spotkanie ambasadorów Polski z całego świata z Sikorskim i Ławrowem (byle służby specjalne Rosji, obecnie sprawy zagraniczne) w celu wyznaczenia „wskazówek”. -obłożenie VATem (najwyższym) kursów kształcących i szkoleń, w tym na prawo jazdy. -Pożyczka z EBI 2 miliardów Euro. Najwyższa pożyczka, jakiej Europejski Bank Inwestycyjny udzielił od 2004. -brak JAKICHKOLWIEK uzgodnień w sprawie gazociągu z Rosji do Niemiec. W efekcie, Polscy rybacy jako jedyni nie dostają odszkodowań (Szwedzi i Estończycy dostają równowartość 150 tys złotych każdy). -zablokowanie możliwości wpływania do portów w CAŁEJ POLSCE statków o zanurzeniu większym niż 7-8m. Statki te kierowane są do Niemiec. -Umowa na gaz z Rosja, o której Unia Europejska wyraziła się, ze jest skrajnie niekorzystna dla Polski. Za TEN SAM gaz z Rosji Niemcy płaca 20 % mniej, Anglicy 50 % mniej !!! żródło : internet

 6. wnuk kolejarza

  Wszystko niby gra, tylko że nie ma takiego ministerstwa (MSWiA) już od blisko dwóch lat. Jest MAiC i MSW.
  Kto więc wydał poradnik, panie redaktorze?
  Jakiś link by się znalazł, czy to może tylko „mądrość zasłyszana”?

  PS 10 stopień zasilania to było jeszcze wszystko OK, szanowna młodzi – ale skąd niby wy to macie wiedzieć. Najgorsze zaczynało się od 11 a kończyło na 20. stopniu zasilania.
  Swoją drogą nie daje mi spokoju, dlaczego ta latarka ma być na korbę. Czyżby baterii też miało zabraknąć.
  W czasie tegorocznej letniej kanikuły widziałem na Pomorzu nie tylko takie latarki, ale i ładowarki do komórek na korbę MADE IN CHINA. Podobno wystarczyło zaledwie 15 minut kręcenia, żeby padniętą komórkę naładować i zadzownić do znajomych, czy u nich też zgasło.
  Oczywiście pod warunkiem, że nie wyłączą zasilania nadajników telefonii komórkowej.
  Historia lubi się powtarzać, więc pamiętajmy, że po wujku Edku przyszedł generał Wojtek.

 7. ROMAN

  coś z tym prądem to przekręt – przypomnę że w latach 1970 [ akurat zagadnieniami wyrobów hutniczych zajmowałem się zawodowo] istniało w Polsce masę hut ; w wielu byłem na delegacjach – przypominam niektóre
  ; Górny Śląsk/ Okręg Częstochowski/ Ostrowiec Świętokrzyski/W-wa [huta stali szlachetnych]Huta im.Lenina w Krakowie/ Huta Katowice/ Beildon /Strzemieszyce [ galanteria hutnicza] Trzebinia/były huty miedzi/cynku/ołowiu/ aluminium[ Skawina i Konin]- ponadto były huty w Bukownie/ Tarnowskich Górach/Legnicy/Żukowicach – te zakłady potrzebowały odpowiednią ilość energii- które zostały do dnia dzisiejszego
  przypomnę że [ dane 2010] zużycie energii elektr. w Polsce na 1-go mieszkańca to ; 3781,49 kWh na podkarpaciu to ; 2376,99 kWh
  no i znowu będą nam wyłączać a nie tym i tam gdzie szastają energią – łupią znowu Podkarpacie.

 8. kiniol

  Zatem chcilabym w imieniu niezadowolonych forumowiczow zyczyc juz za wczasu Wesolych Swiat Bozego Narodzenia i Szczesliwego Nowego Roku p. Ferencowi i reszcie jego kolegow i kolezanek z ratusza by nie zapomnieli zyczyc nam tego samego w sylwestra ale z balkonu bo jak pradu w chałpie nie bedzie to i huy tez trafi internet i na necie ich zyczen dla nas nie odczytamy.(chyba ze za wczasu odpisza)

 9. rogol

  Pozamykali tyle zakladow pracy ze; powinni miec nadmiar energji a nie brak.
  Ktos tu kombinuje by wiecej zarobic.

 10. rzeszowiak

  Jak za komuny. Prad sprzedawany za granice a cale obszary Polski w ciemnosciach i zimnie.
  Znowu to samo !!

 11. klemensia

  I mamy lepiej niż u Barei :)))
  Jedno tylko mnie trapi i spać nie daje, ponoć prąd ma iść w górę o 20zł, może to podwyżka dotyczy tego prądu którego zabraknie :P

 12. 10 stopień zasilania :)

  Bareja wiecznie żywy!

 13. Ja

  Może wystarczy tylko wyłączyć zbędne oświetlenie? Wszystkie świetlne reklamy, bilbordy itd. itp. napierdzielają po oczach niepotrzebnie całą noc. A nawet jak by zgasła co druga latarnia przy ulicy to by tragedii nie było.

 14. veron

  Jestem za – wzrośnie wskaznik urodzeń . Sprawdzony sposób za komuny.

 15. leon

  Rzeszów-Widełka Elektrownia Chmielnicka i mamy prąd! Taka potężna linia przesyłowa i stoi bezczynnie.

 16. leon

  A co z linią Widełka? Przecież od Ukraińców z atomówki można by za grosze kupić prądu.

 17. Mantko

  ktos tu kręci. nie dalej jak wczoraj czytałem o załamaniu cen na rynku niemieckim. są rekordowo niskie – gdyz uruchomili duzo farm wiatrowych, a mieli wylaczyc atomowe. atomowek jednak nie wylaczyli i maja nadmiar przez co ceny lecą.

  ktos tu probuje sciemniac nam swiatlo

 18. ula

  no to kuzwa pieknie sie zaczyna zima… a my mamy ogrzewanie na prąd, czym ja ta pompke napedze…

 19. ROMAN

  aby wystarczyło wystarczy;
  - ograniczyć oświetlenie w domu
  - ograniczyć oświetlenie na ulicach[ co 3-cia lampa]
  - ograniczyć zbędne oświetlenia ; budynków/ mostów/ rond/ pomników/ wodotrysków
  - zamykać hipermarkety o 19
  -bydować małe elektrownie wodne na rzeczkach/ jazach/przepustach
  - budować elektrownie wiatrowe

  • wujal

   Porady głupiego-durne rządy Po chcą mieć rozwój gospodarki a dostawy energii mają w dupie.

  • Angela

   zapomiales dodac naglowek : „Dawno temu w sredniowieczu” ale Wy ludzie fanaberie wygadujecie. To dlatego nam tak daleko do Europy bo my poprostu jeszcze nie dojrzelismy do tego. Proponuje Ci abys przestal korzystac z komputera bo przeciez tez na prad!!!!!!!!!!!!!

 20. drogowiec

  w końcu to ciemno- gród!

 21. ed

  wystarczy wyłączyć zewnętrzne oświetlenie kościołów a prądu nie zabraknie. a ciekawe kto za to płaci bo na pewno nie episkopat

 22. K.Bimbała

  Tutaj kilku autorom tych wypocin zalecam naśladowanie Bp Jareckiego , który po wytrzeźwieniu zrozumiał że źle uczynił waląc TOYOTĄ po pijaku w słup i dziś wyciągnął właściwe wnioski podając się do dymisji. Nie którym tu piszącym zalecam puknijcie się w łepetyny o najbliższe drzewo i otrzeźwiejcie, nie patrząc czy macie poglądy palikociarzy, czy innych odmian !.

 23. Adaś

  niech żyją przeciwnicy wiatraków!!!
  mniej energii więcej dziaci:)

 24. ojciec Pijus

  Stara – napuść prądu do wanny bo mają wyłączyć!

 25. inżynier

  qrcze a jak winda bedzie jezdzic na AUREOLI FERENCA?

 26. paolo

  i znów będzie jak za Króla Ćwieczka na podkarpaciu będzie rządziła świeczka! Tadziu – trzeba oszczędzać – w tym roku rezygnujemy z oświetlenia ulicznego!

 27. przemyślak

  Popierają PiS i mają ciemnogród, tak powinno być, przecież oni są najbardziej „oświeceni”, i nie potrzeba im innego światła jak JARO

  • rzeszowiak2

   niech Ożóg z Hrynkiewicz pierdną sie do Warszawy i interweniują – przeciez podkarpacie do siedlisko PiS !
   :?
   sorry Hrynkiewicz juz od dawna siedzi w Warszawie a podkarpacie ma daleko w d …. :?

  • K.Bimbała

   stary komuchu bierz lepsze leki na skleroze to sobie przypomnisz jak za Waszych czasów bywało z energia elektr. i przy okazji poczytaj na wikipedii kto rządzi w Polsce od końca 2007 roku?.

 28. AT

  Jak ciemnota to będzie w pełnym wydaniu! Unplugged ;-)

 29. blokers

  ferenc słyszaleś?Brakuje prądu,koniec ze świeczno-jarmarcznym oświetleniem ulic.Wybij sobie ztej łepetyny światełka,bo ja wolę mieć prąd w chałupie niz na ulicy

 30. rysiek

  precz z Tuskiem !
  niech zyje Palikot !

  on jest ze wschodu i nie pozwoli nam prądu wyłaczyć !

  wyłączy tym ze Śląska i w Gdańsku Tuskowi wyłączy …:wink:

 31. Markiz de Sade

  Czyli te rejony, które głosowały na PIS…

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.