Źle kontrolowana cukrzyca prowadzi do kalectwa

Prawidłowa kontrola cukrzycy pozwala na radykalne przyjmowanie insuliny. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Chorzy na cukrzycę kupują mniej pasków, czyli źle kontrolują cukrzycę. Dzięki temu NFZ oszczędza, ale powikłania choroby mogą prowadzić do kalectwa.

Wejście w życie ustawy refundacyjnej pozwoliło NFZ na bardzo znaczące ograniczenie kosztów refundacji terapii cukrzycy w 2012 roku, bo aż o 500 mln zł. Wpływ na zmniejszenie wydatków miała mniejsza liczba kupowanych opakowań pasków do glukometrów i insuliny. – Niewyrównana cukrzyca powoduje poważne powikłania, bo nadmiar cukru we krwi powoli uszkadza narządy, naczynia krwionośne i układ nerwowy. Z drugiej jednak strony mniejsza refundacja zapobiegła marnotrawieniu pasków, bo nie wszyscy cukrzycy muszą regularnie kontrolować poziom cukru – mówi dr Joanna Kędzierska, konsultant wojewódzki ds. diabetologii.

Najbardziej poszkodowani są chorzy na cukrzycę typu II, którzy muszą dwa razy przyjmować insulinę, i którzy, żeby prawidłowo kontrolować poziom cukru, muszą płacić za opakowanie pasków 15 zł, zamiast 3,2 lub 1 grosz, jak było w 2011 roku. – Trzeba też zwrócić uwagę, że insuliny w Polsce są drogie, chory musi płacić zań ponad 40 zł – mówi dr Kędzierska.

Byliśmy w tyle i będziemy nadal
Polska zawsze należała do krajów Unii Europejskiej z najniższym finansowaniem leczenia cukrzycy. Najnowsze badania wykazały, że w ubiegłym roku udział pacjentów w finansowaniu terapii jeszcze się zwiększył i to przy mniejszej liczbie kupowanych opakowań leków. Koszty tej choroby mają jednak nie tylko finansowy, liczony w miliardach wymiar. To krótsze życie lub życie na wózku setek tysięcy “ofiar cukrzycy”.

Czy zaoszczędzone pieniądze NFZ przeznaczył na wprowadzenie do systemu refundacji nowych leków przeciwcukrzycowych, o co walczyło środowiska lekarzy i pacjentów? Niestety, nie. Długodziałające insuliny analogowe refundowane są w stosunkowo wąskiej grupie pacjentów – jedynie w cukrzycy typu 1 u chorych powyżej 6. roku życia.

Anna Moraniec

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o