Zlikwidują „ósemkę” w Dębicy?

DĘBICA. Ekonomia jest bezlitosna. Urzędnicy chcą zamknąć Szkołę Podstawową nr 8!

W ramach tzw. dopasowania sieci szkół do potrzeb miasta dębicki ratusz planuje likwidację Szkoły Podstawowej nr 8. Jest już nawet projekt uchwały w tej sprawie. Na razie trafił on do konsultacji z rodzicami i kadrą pedagogiczną. W razie zamknięcia placówki, uczniowie przenieśliby się do pobliskiej SP nr 11. Władze miasta zapewniają również, że wszystkie osoby, które są zatrudnione w „ósemce”, będą nadal miały pracę.

SP nr 8 miałaby przestać istnieć już 31 sierpnia b.r. Powód? Subwencja oświatowa pokrywa zaledwie 56 proc. jej potrzeb. Roczne wydatki na jej funkcjonowanie wyniosły 981 tys. zł, co w przeliczeniu na jednego ucznia daje 8 529 zł, z czego miasto dokłada 3 933 zł.

„Jedenastka” otworzy swoje podwoje

Średnia uczniów w jednej klasie wynosi tam 15,7. Szacuje się, że w przyszłym roku szkolnym będzie to już tylko 13-14 dzieci. A według wytycznych powinno być co najmniej 24. Obecnie 57 dzieci zamieszkałych w obwodzie ósemki, z woli rodziców, już uczęszcza do innych dębickich szkół. A przede wszystkim do SP nr 11, która została wskazana przez miasto, jako ewentualne miejsce przenosin uczniów zlikwidowanej placówki.

– „Jedenastka” ma 18 lat i jest jedną z najmłodszych szkół w mieście – mówią w ratuszu. – W dużym budynku znajduje się 29 sal lekcyjnych, dwie pracownie komputerowe i tyle samo pracowni językowych. Szkoła dysponuje dużą dobrze wyposażoną halą sportową i salą gimnastyczną z zapleczem oraz ogród szkolny. Szkoła znajduje się niewielkiej odległości od centrum miasta co zapewnia łatwy dostęp do placówek kulturalnych, czy sportowych.

– Uczniowie mają tam możliwość korzystania z dobrze wyposażonej i przestronnej stołówki praz spędzania wolnego czasu przed i po lekcjach w świetlicy – dodają urzędnicy. – Szkoła posiada podjazd i windę dla osób niepełnosprawnych, monitoring wewnętrzny i zewnętrzny, zatrudnia pracownika do przeprowadzania dzieci przez ul. Lwowską.

Paweł Galek

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments