Zlikwidują prawie 100 szkół!

Rodzice będą musieli posyłać swoje dzieci do szkół w sąsiednich wioskach. Fot. Wojciech Preisner

PODKARPACIE. Duża liczba szkół zostanie zamknięta, część będzie przekształcana.

Przedstawione zostały plany likwidacji szkół. W województwie podkarpackim gminy chcą zlikwidować prawie 100 szkół. Jest to 40 Szkół Podstawowych, 6 Szkół Gimnazjalnych i ponad 40 placówek ponadgimnazjalnych.

Gminy tłumaczą likwidacje szkół niżem demograficznym i oszczędnościami. W przypadku  szkół ponadgimnazjalnych powodem są zmiany w ustawie o systemie oświaty. Przewidziano prawie 100 szkół, które maja zostać przekształcone. Przekazane mają zostać 24 placówki. Zmiany te dotyczyć będą również szkół specjalnych, gdzie zlikwidowanych będzie 9, a przekształconych 6.  Najwięcej zlikwidowanych zostanie szkół dla dorosłych. Ma ich być ponad 40 mniej, a do tego 112 placówek zostanie przekształconych.

Są miejsca, w których chodzi głównie o zaoszczędzenie pieniędzy. W Piwodzie w gminie Wiązownica, rada gminy chce zlikwidować jedno z czterech gminnych gimnazjów. Pieniądze zaoszczędzone w ten sposób mają zostać przeznaczone na utrzymanie 4 podstawówek, do których chodzi tak mało dzieci, że w klasach jest ich kilkoro. Marian Ryznar, wójt Wiązownicy wyjaśnia, że daje to możliwość zaoszczędzenia 500-600 tys. zł rocznie. Gmina dokłada z własnego budżetu do szkół ok. 2 mln zł rocznie. Zaznaczył, że ze względów ekonomicznych, należy zlikwidować te szkoły podstawowe, jednak za kilka lat liczba uczniów wzrośnie i wtedy, byłby problem. Bowiem są to jedyne szkoły w małych miejscowościach. Jak mówi wójt, skupiają one nie tylko uczniów, ale i rodziców, dziadków, którzy z tymi maluchami przychodzą np. na różne uroczystości szkolne.

Przeciwni likwidacji gimnazjum są rodzice i nauczyciela, którzy już planują demonstrację przed urzędem gminy. Kuratorium oświaty w Rzeszowie również wyraziło negatywna opinię o zamiarze likwidacji tej szkoły. Chodzi głównie o różnice programowe w gimnazjach. Jak poinformowało nas Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, szkoły miały czas na wysłanie zawiadomienia o zamiarach likwidacji do końca lutego.

- Na razie opinia została wydana do części szkół i ta liczba wciąż się zmienia. Zawiadomień wpłynęło bardzo dużo, niektóre dostaliśmy 29 lutego, więc nie było możliwe przeanalizowanie szczegółowo wszystkich przypadków. – mówi Jadwiga Świętoń z Kuratorium Oświaty w Rzeszowie. – Niektóre samorządy nie wystąpiły jeszcze o opinię. Jeśli chodzi dane końcowe, to można będzie się ich spodziewać około 20 marca.

Według danych Kuratorium Oświaty, zawiadomienia o zamiarach likwidacji szkół wpłynęły w sprawie: 20 Szkół Podstawowych, 20 filialnych oddziałów, 6 gimnazjów ( w tym jedno ma zostać likwidowane stopniowo, poprzez brak naboru do 1 klas ), 2 Licea Ogólnokształcące, 1 Uzupełniające, 11 Liceów profilowanych ( w tym 1 stopniowo), 5 Technikum, 5 Technikum uzupełniających i 2 Zasadnicze szkoły Zawodowe. Wśród szkół specjalnych będzie to 1 szkoła podstawowa, 6 liceów uzupełniających, 1  specjalne liceum profilowane i 1 specjalna zasadnicza szkoła zawodowa. Oprócz tego zlikwidowane zostaną 3 przedszkola.

- Te dane dotyczą województwa podkarpackiego i nie zawierają w sobie liczby szkół likwidowanych z powodu braku uczniów.. Jeśli chodzi o zgłoszenia to nie dotyczą one szkół w Rzeszowie.- mówi Jadwiga Świętoń.

W ubiegłym roku na Podkarpaciu zlikwidowano 42 szkoły, 1 przedszkole, przekształcono 18 szkół i 1 przedszkole, 4 szkoły przekazano, a 10 zostało połączonych w zespoły.

Blanka Szlachcińska

do “Zlikwidują prawie 100 szkół!”

 1. belfer

  Problemem nie jest sieć szkół tylko sposób finansowania oświaty – w PRL z Ministerstwa Edukacji Narodowej opłacano funkcjonowanie szkół i pensje nauczycieli, Kuratorium miało wszelkie podstawy prawne i etyczne do sprawowania nadzoru pedagogicznego, skutkowało to jakością kształcenia i niezależnością szkół, dyrektorów i nauczycieli.
  W czasie reform samorządy rzuciły się na kasę — Subwencję oświatową, którą wykorzystywano do kredytowania bieżących wydatków gmin, powiatów itp, ale kiedy okazało się, że koszty rosną i środowisko nauczycieli stanowi opozycję dla starostów i wójtów, burmistrzów – trzeba pozbyć się problemu…
  Dzieci i niż demograficzny to problem sztucznie nadmuchany – za kilka lat będzie znacznie więcej dzieci w szkołach i niestety dobrych nauczycieli będzie brakować…. bo po rocznym zasiłku i znalezieniu pracy kończącej się po ośmiu godzinach czyli np o 15- tej, nikt z trzeźwo myślących ludzi nie wróci do pracy w stresie, użerać się z uczniami, poprawiać sprawdziany w domu do kilku godzin, przygotowywać się do lekcji wieczorami… i godzić się na szczucie przez dyrektora i samorząd – TO CO JEST W SZKOLE TO PARANOJA!!!! – POWODZENIA URZĘDNICZA ARYSTOKRACJO!!!!

 2. Leo

  Co robi ministerstwo by ograniczyć kształcenie nauczycieli skoro jest ich za dużo i od kilkunastu lat jest bezrobocie jawne i ukryte?

 3. Leo

  Bałagan ministerialno samorządowy.

  Powód bałaganu to niż demograficzny i za dużo szkół i nauczycieli.
  Mądry naród to naród wykształcony masowo na jak najwyZszym poziomie.Skoro jest za dużo szkół i nauczycieli a niż demograficzny nie bedziedzie wieczny to możemy uczyć dzieci, młodzież lepiej w mniejszych klasach. Ale urzędnicy wiedza swoje .Oni musza mieć na pensje w pierwszej kolejności.Nikt nie wspomni o zamykaniu urzędów i zwalnianiu urzędników żeby zdobyć pieniądze na naukę. W Polsce urzędnicy to święte krowy.

 4. ręczny

  Trzebateraz utłuc co trzeciego bachora a wszystko będzie dobrze

 5. zgrzyt

  A czy to prawda, że ilość dzieci i szkół się zmniejsza, a ilość nauczycieli rośnie?

 6. hk

  Pani Aleksandro ,nie chodziło mi o szkołę w Piwodzie!Tylko o szkoły w mojej najbliższej okolicy…
  A takich „małych” mamy tu 3…w odległości kilku kilometrów,w 3 wsiach…nie można by zostawić największej i najnowocześniejszej????i tam resztę dzieci dowieść?…..ekonomia w czystej formie!!
  Sama mam dziecko,które chodzi do takiej szkoły i nie widzę problemu w dowożeniu jej do innej…

 7. hk

  Popieram ten pomysł….co to za szkoła w ,której jest 40 uczniów a 10 nauczycieli i 2 sprzątaczki i konserwator??Koszt utrzymania tej szkoły to krocie—wychodzi po 25 tys.na dziecko!!!!To paranoja!!
  Lepiej gimbusem dowieść dzieci do innej szkoły-taniej!!!A nauczyciele jak zwykli zjadacze chleba rok zasiłku i szukanie pracy…..przecież to logiczne i ekonomiczne!!!O co ten zamęt???

  • Aleksandra

   Do szkoły w Piwodzie chodzi 100 uczniów, połowa dojeżdżających a połowa miejscowych. Więc nie chodzi o małą szkółkę. A poza tym po likwidacji gimnazjum zostanie jeszcze podstawówka, więc budynek będzie użytkowany w dalszym ciągu. A jeśli chodzi o konserwatora, to nie ma go już kilka lat. Jest kilku w gminie i trzeba ich wzywać, gdy są potrzebni. Najpierw trzeba wiedzieć, o co chodzi, żeby coś popierać.

 8. Brawo!

  Wyborcy PO wystąp!!!

 9. Józef

  W skali kraju podobnych szkół i innych placówek kulturalno- oświatowych ma być zlikwidowanych 1500. Jeśli do tego dodać (jak coraz głośniej się mówi o) braku nadzoru kuratoriów nad programem nauczania robi się słabo. A przecież przy okazji katastrofy koło Szczekocin wychodzi szydło z worka, że w Polsce nie szkoli się wystarczająca ilość kolejarzy, maszynistów, to jasno można stwierdzić iż obecna ekipa rządowa rządzi od katastrofy do katastrofy. Trzeba także pamiętać, że nad szkolnictwem wyższym min. Kudrycka nie panuje absolutnie , o czym świadczy ilość bezrobotnych z dyplomami w wieku do 34 lat.
  Porównywanie nawet rządu Tuska do rządów Wł. Gomółki jest szkodliwe dla tego drugiego , gdyż on realizował znane hasło 1000 szkół na Tysiąclecie, ten rząd skutecznie tylko rujnuje tamten dorobek!.

 10. Nikodem

  Dawaj Donald Dawaj. Przecież społeczeństwo nie może być mądrzejsze od… Ciebie kominiarza.

  • Kunegunda

   Nadarł naszych pieniędzy i na tym nie koniec , to i stać go będzie n-te pokolenie wnuków do prywatnych szkół posyłać. A i emeryturkę niemałą przed 67mym rokiem swego życia ma zagwarantowaną naszym kosztem (zwykłych zjadaczy chleba z których pieniędzy utrzymuje siebie i kolesiów). Jak to cudze pieniądze łatwo się trwoni.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.