Złodzieje będą nas okradać bezkarnie

Konrad Pacześniak z Rzeszowa. - To zły pomysł żeby dopiero od 1000 złotych karać pozbawieniem wolności. A dlaczego kara nie może być od 500 złotych? Fot. Wit Hadło

KRAJ. PODKARPACIE. Podejrzany pomysł Komendanta Głównego Policji. Według niego kradzież będzie przestępstwem, gdy nasze straty przekroczą 1000 zł.

Jeżeli złodziej ukradnie ci rower za 400 zł, to policja będzie go ścigać jako przestępcę, a sąd może go nawet posłać do więzienia. Tak jest teraz. Wkrótce jednak za kradzież o takiej wartości sprawca nie trafi za kraty, a jedynie dostanie mandat w wysokości… do 300 złotych. Zmiany w kodeksie wykroczeń doprowadzą do sytuacji, że złodzieje będą czuli się bezkarnie i zaczną nas okradać ile się da.

Na pomysł karania więzieniem tylko za kradzieże od 1000 zł wzwyż wpadł nadinsp. Marek Działoszyński, Komendant Główny Policji. Teraz złodzieje, którzy ukradną przedmiot o wartości ponad 250 zł mogą już trafić za kraty. Dziś najwyższa kara za kradzież mienia w takiej wysokości to maksymalnie 5 lat. Zmiana  w przepisach teoretycznie ma pozwolić na zwiększenie szybkości postępowań.

Policja jest bowiem zalewana zgłoszeniami o drobniejszych kradzieżach, których straty wynoszą do 1000 zł. Gdyby zostały one uznane jako wykroczenia, to nie trzeba byłoby ich rejestrować. Wtedy funkcjonariusze mieliby więcej czasu na postępowania związane z przestępstwami, które dotyczyłyby strat  powyżej tysiąca złotych. Tylko, że byłyby to korzyści wyłącznie dla policjantów, a dla okradzionych już nie.

– Jeżeli policjant ma do rozwiązania sprawę drobnej kradzieży, np. roweru wartego  kilkaset złotych i przestępstwa dotyczącego dużo większej szkody, to bardziej przyłoży się do tej drugiej sprawy. Dlatego lepiej będzie, gdy kradzież będzie przestępstwem dopiero od 1000 zł, a nie jak teraz od 250 zł – stwierdził Józef Bąk, przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów w Rzeszowie.

Mariusz Andres

do “Złodzieje będą nas okradać bezkarnie”

 1. jjjj

  Czyżby dzieciak komendanta był kleptomanem? A może wielce szanowny pan uważa, że kradzież 1000zł osobie, która miesięcznie ma 700zł na rękę to pikuś?

 2. taaa

  Etam, trzeba do „komentancika” podejść. Rąbnąć mu a to koło z auta /sprawdzić czy aby fela nie przekroczyła 1.000 bo może cholera jeździ drogą furą/ potem następną, dziecku zajumać rower…
  Moze laptoka wynieść z domu – używka to poniżej tysiaka…

  Oczywiście zostawiając informację, żeby zluzował bo to wszystko poniżej tysiaka.
  Każda kradzież to kradzież.

  Wg mnie najlepszym sposobem byłaby nawiązka – zakosiłeś 500zł? Oddajesz 10x tyle -5.000 dla poszkodowanego plus jakieś wakacje all inclusive – spanie, jedzenie, praca w ośrodku wczasowym „Za kratką”. Mało jest pracy do wykonania na drogach, parkach itp?

 3. mk

  wzrosnie rynek wtorny komorek

 4. esco

  Nic tylko robić zakupy za 999zł i zapłacić za nie na komedzie mandat 300zł czysty zysk:)

 5. rudududu

  Czy obecne 250złotych czy jak zostanie zatwierdzone powyzej 1000 to i zak przyjmujacy zgłoszenie takie przestepstwo zignoruja, albo jakis dyzurny powie ze pokrzywdzony sam sobie ukradł jakas zec a teraz zgłasza.iałem kiedys taka sytuacje.

 6. radarowiec

  Elektorat PO słusznie wybrał! (przyp. W więzieniach PO uzyskało najwięcej głosów)

 7. realista

  Stosując argumenty podawane przez policję nie powinno się im dawać podwyżek 300 zł bo przecież dopiero podwyżka wysokości 1000 zł mogłaby coś zmienić, a skoro jakość policji się nie poprawi, a budżetu państwa nie stać na takie podwyżki to nawet tych 300 zł nie powinno się im dawać.

 8. OPD RYSIEK

  Policji odebrac zapowiadane 300 zł podwyżki bo nie zasługuja nawet na 1 zł podwyzki.
  JUŻ PRZESZŁO BEDZIE OD 1 LIPCA CZYTAJ WIECEJ INNYCH GAZET

 9. Wołodia

  Może to i dobrze każdy bedzie sie bardziej pilnował i pozatym tez jestem za KGP i jego pomysłem bo utrzymanie takiego zlodziejaszka to miesięczny koszt państwa około 1800 zł w Zakładzie Karnym – a ten sie póżniej smieje że siedzi w sobie w celi na koszt obywateli.

 10. wels5

  A może tab uznać by za przestęptwo kradzież powyżej 100 000 zł? Wtedy dopiero policjanci mieli by czas na ściganie przestępstw.

 11. rysiek

  3/4 urzędasów zwolnić !
  A pozostałym nowe angaże o połowe mniejsze, bo i tak jeszcze będzie ich za dużo. Policji odebrac zapowiadane 300 zł podwyżki bo nie zasługuja nawet na 1 zł podwyzki.
  I odebrac samochody a wyposazyć w ROWERY !!!!
  wtedy mogą łapać pianych rowerzystów i wsadzać ich do więzień
  lecz bądzie wtedy jak równy z równym gadał policjant z rowerzystą !

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.