Kradną Volkswageny!

PODKARPACIE. Samochody kradną nawet w lasach, na polach i łąkach

Według najnowszych statystyk przygotowanych przez policjantów w ubiegłym roku ukradziono w Polsce 16 098 samochodów. Na Podkarpaciu tylko 113, co statystycznie jest wynikiem dobrym, ale z pewnością nie pociesza byłych właścicieli. Do najczęściej kradzionych samochodów należą znane marki niemieckie. Spokojnie spać mogą za to właściciele m.in. alfa romeo, citroenów, czy volvo.

W pierwszej piątce najczęściej kradzionych aut znajdują się aż cztery niemieckie auta. Prawdziwym liderem jest volkswagen passat. W Polsce co 12 ukradziony samochód jest właśnie tej marki. Następny na liście jest także volkswagen, ale golf. Trzecie i czwarte miejsce należy do audi A4 i A6. Dlaczego niemieckie auta cieszą się taką popularnością wśród złodziei? Jak tłumaczą policjanci najchętniej jeździmy samochodami właśnie zza zachodniej granicy i dlatego jest duże zapotrzebowanie na części zamienne.

W całym zestawieniu 17 marek samochodów nie ma za to takich samochodów jak alfa romeo, citroen, volvo, peugeot, czy renault. Pewnym zaskoczeniem może być brak zainteresowania przez złodziei takimi samochodami jak mercedesy i BMW.

Jeśli chodzi o Podkarpacie to w ubiegłym roku skradziono w naszym regionie 113 aut z czego najwięcej w powiecie rzeszowskim 30 (w samym Rzeszowie 25). Drugie miejsce w kradzieży aut zajmuje powiat mielecki – 21, trzecie stalowowolski – 13, a jarosławski – 12. Cieszy fakt, że policjanci z Podkarpacia skutecznie zapobiegają kradzieżom, ponieważ jeszcze w 2002 i 2003 roku tych kradzieży było grubo ponad 300, a w następnych latach często liczby te przekraczały 200.

Policjanci ujęli w swoich statystykach także miejsca gdzie najczęściej giną auta. Najłatwiej pozbyć się swojego samochodu na ulicy i drodze. Z kolei co drugie auto ginie z parkingów samochodowych. Na liście znajdują się także takie miejsca jak m.in. garaże, dworce, stacje benzynowe, czy ogródki działkowe. Co ciekawe złodzieje nie próżnują w lasach, na łąkach i polach, bo policjanci odnotowali nawet w takich miejscach 64 kradzieże.

Grzegorz Anton

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments