Złóż wniosek, to Cię nie deportujemy

Ewa Piechota(z lewej) z Urzędu ds. Cudzoziemców i wojewoda Małgorzata Chomycz przekonywały, że abolicja będzie korzystna dla nielegalnych imigrantów. Fot. Autor

RZESZÓW. Nielegalni imigranci, którzy zdecydują się skorzystać z abolicji będą mogli spokojnie żyć w Polsce. Na razie przez dwa lata.

Przedstawiciele Urzędu Wojewódzkiego, Straży Granicznej i Urzędu ds. Cudzoziemców przekonywali na konferencji prasowej, jakie korzyści odniosą obcokrajowcy przebywający do tej pory nielegalnie w Polsce, jeżeli skorzystają z funkcjonującej od 1 stycznia abolicji. Podstawą zaletą ma być fakt, że nie będą deportowani i będą mogli legalnie pracować.

Na razie zainteresowanie zalegalizowaniem pobytu nie jest duże, chociaż i tak większe od tego z abolicji z przełomu lat 2007/2008. Teraz w pierwszych dniach wnioski złożyło osiem osób (dwie z Armenii, sześć z Ukrainy). Poprzednio zgłosiły się tylko cztery przez cały okres składania wniosek. Chętni mają teraz czas do 2 lipca. Warunek to odpowiedni okres pobytu w Polsce, ważny dokument i pozytywna opinia służb, które stwierdzą, czy dana osoba nie zagraża bezpieczeństwu naszego kraju. Dwa lata gwarantowanej legalności mają być sprawdzianem, czy obcokrajowiec dalej będzie miał prawo mieszkać w Polsce.

***

Sam pomysł abolicji wydaje się dobry, ale chyba tylko głównie dla tych, którym w tej chwili grozi deportacja. Pytanie, czy ludzie, którzy przebywają u nas od lat zdecydują się na wystąpienie z wnioskiem. Czy nie będą się obawiać, że to próba zidentyfikowania ich i za dwa lata mogą mieć problem z dalszym pobytem?

Szymon Jakubowski

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments