Zmarł ks. infułat Józef Sondej

Fot. Paweł Bialic
Fot. Paweł Bialic

RZESZÓW. Wielki budowniczy kościołów, strażnik pamięci o AK i WiN1 marca skończyłby 101 lat.

W sobotę, 28 lutego 2015 r., o godz. 20.05 w Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie, w wigilię 101. urodzin, zmarł śp. ks. infułat Józef Sondej, długoletni proboszcz parafii Chrystusa Króla w Rzeszowie.

Ks. infułat mimo swojego sędziwego wieku był aktywny do ostatnich dni. Jeszcze 24 lutego br. uczestniczył w sesji poświęconej abp. Ignacemu Tokarczukowi na Wydziale Zamiejscowym Prawa i Nauk o Społeczeństwie KUL w Stalowej Woli. Razem z bp. Edward Frankowskim wspominał arcybiskupa przemyskiego.

Po powrocie do Rzeszowa przewrócił się i uderzył w głowę. Został przewieziony do Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie. Zmarł w otoczeniu krewnych cztery dni później – 28 lutego o godz. 20.05. 1 marca ks. infułat Józef Sondej skończyłby 101 lat.

Ks. Infułat Józef Sondej urodził się 01.03.1914 w Mazurach jako syn Marcina i Rozalii. Należy do pokolenia „pierwszych niepodległych”, ukształtowanego w okresie II Rzeczypospolitej. Maturę zdał w 1934 – w Gimnazjum Klasycznym w Rzeszowie, następnie odbył studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu. Święcenia kapłańskie przyjął 25.06.1939 r. z rąk ks. bpa Franciszka Bardy.

Po święceniach ks. Sondej pracował jako wikariusz w parafiach: Frysztak, Strzyżów, Rzeszów, Jarosław. 1 lipca 1955 roku podjął pracę jako proboszcz parafii Chrystusa Króla w Rzeszowie, funkcję tę pełnił do 24 sierpnia 1994.

Po przejściu na emeryturę ks. Sondej ofiarnie pracował do ostatnich dni w parafii Chrystusa Króla w Rzeszowie. Był otwarty dla wiernych, udzielał się społecznie.
Eksporta we wtorek, 3 marca, o godz. 17 w kościele Chrystusa Króla w Rzeszowie. Msza św. pogrzebowa w środę, 4 marca, o godz. 12 w kościele Chrystusa Króla w Rzeszowie, a następnie przewiezienie ciała Zmarłego na cmentarz na Wilkowyi.

Piotr Samolewicz