Zmarł Marek Czarnota

Marek Czarnota przeżył 65 lat. Fot Wit Hadlo
Marek Czarnota przeżył 65 lat. Fot Wit Hadlo

RZESZÓW. Wielka strata dla Rzeszowa. Nikt tak nie potrafił opowiadać o naszym mieście.

We wtorek, 2 września, nad ranem, po ciężkiej chorobie, zmarł Marek Czarnota, bibliofil, kolekcjoner, znawca i propagator historii Rzeszowa. Przeżył 65 lat.

Jak czytamy w serwisie informacyjnym Urzędu Miasta, Marek Czarnota  był autorem ponad 300 audycji telewizyjnych, około 600 radiowych, 1000 publikacji prasowych, 17 książek – wszystkie o Rzeszowie i regionie.

Swoje zbiory resovianów, ekslibrisów, grafiki, druków bibliofilskich, kulinariów i dewocjonaliów zaprezentował na ponad siedemdziesięciu wystawach. Przez 14 lat występował jako aktor w kabarecie „Meluzyna”; napisał monografię tego kabaretu.

W 2002 roku, w regionalnym konkursie „Mistrz Mowy Polskiej”, otrzymał tytuły: „Mistrz Mowy Polskiej”, „Mistrz Wymowy Polskiej” i nagrodę „Vox Populi”.

Zmarły znany był z propagowania czytelnictwa. Imprezy z jego udziałem odbywały się pod barwnymi hasłami, oddającymi niepowtarzalną osobowść kolekcjonera i gawędziarza: „Gawędy Galicyjskie”, „Marek Czarnota Dzieciom”, Wielkie Czytanie „Z Mistrzem Wymowy Polskiej”, Wędrówki Literackie „Z Panem Makiem Czarnotą”, „Rzeszów widziany inaczej” – gawędy Marka Czarnoty”.

Marek Czarnota angażował się w zajęcia prowadzone w filii bibliotecznej zorganizowanej w Szpitalu Wojewódzkim Nr 2. Swoim humorem i talentem aktorsko-gawędziarskim korzystnie wpływał na chore dzieci.

Jedną z ostatnich wystaw była ekspozycja „Moje Matki Boskie Rzeszowskie – w 500. rocznicę objawienia”, zorganizowana w ramach obchodów jubileuszu objawień. Marek Czarnota zaprezentował na niej, w gmachu biblioteki przy ul. Sokoła, ok. 350 eksponatów pochodzących z własnych zbiorów, w tym największy zbiór ikonografii Madonny Rzeszowskiej.

Jako miłośnik Rzeszowa jest autorem licznych książek i opracowań związanych z miastem, m.in.: „Rzeszowskie ulice i okolice”, „Rzeszowskie ulice i tuż za rogatkami”, „Rzeszowskie ulice Rynek i różne sprawy”, „Podania, legendy i opowieści z Rzeszowa i okolic”, „Patroni przyszłych rzeszowskich ulic”, „Rzeszowski Sokół teatralny i sportowy”.

Za upowszechnianie kultury regionalnej został uhonorowany wieloma nagrodami. 18 stycznia 2014 r. otrzymał tytuł Zasłużony dla Miasta Rzeszowa.

ps