Zmarł Marek Czarnota

Marek Czarnota przeżył 65 lat. Fot Wit Hadlo
Marek Czarnota przeżył 65 lat. Fot Wit Hadlo

RZESZÓW. Wielka strata dla Rzeszowa. Nikt tak nie potrafił opowiadać o naszym mieście.

We wtorek, 2 września, nad ranem, po ciężkiej chorobie, zmarł Marek Czarnota, bibliofil, kolekcjoner, znawca i propagator historii Rzeszowa. Przeżył 65 lat.

Jak czytamy w serwisie informacyjnym Urzędu Miasta, Marek Czarnota  był autorem ponad 300 audycji telewizyjnych, około 600 radiowych, 1000 publikacji prasowych, 17 książek – wszystkie o Rzeszowie i regionie.

Swoje zbiory resovianów, ekslibrisów, grafiki, druków bibliofilskich, kulinariów i dewocjonaliów zaprezentował na ponad siedemdziesięciu wystawach. Przez 14 lat występował jako aktor w kabarecie „Meluzyna”; napisał monografię tego kabaretu.

W 2002 roku, w regionalnym konkursie „Mistrz Mowy Polskiej”, otrzymał tytuły: „Mistrz Mowy Polskiej”, „Mistrz Wymowy Polskiej” i nagrodę „Vox Populi”.

Zmarły znany był z propagowania czytelnictwa. Imprezy z jego udziałem odbywały się pod barwnymi hasłami, oddającymi niepowtarzalną osobowść kolekcjonera i gawędziarza: „Gawędy Galicyjskie”, „Marek Czarnota Dzieciom”, Wielkie Czytanie „Z Mistrzem Wymowy Polskiej”, Wędrówki Literackie „Z Panem Makiem Czarnotą”, „Rzeszów widziany inaczej” – gawędy Marka Czarnoty”.

Marek Czarnota angażował się w zajęcia prowadzone w filii bibliotecznej zorganizowanej w Szpitalu Wojewódzkim Nr 2. Swoim humorem i talentem aktorsko-gawędziarskim korzystnie wpływał na chore dzieci.

Jedną z ostatnich wystaw była ekspozycja „Moje Matki Boskie Rzeszowskie – w 500. rocznicę objawienia”, zorganizowana w ramach obchodów jubileuszu objawień. Marek Czarnota zaprezentował na niej, w gmachu biblioteki przy ul. Sokoła, ok. 350 eksponatów pochodzących z własnych zbiorów, w tym największy zbiór ikonografii Madonny Rzeszowskiej.

Jako miłośnik Rzeszowa jest autorem licznych książek i opracowań związanych z miastem, m.in.: „Rzeszowskie ulice i okolice”, „Rzeszowskie ulice i tuż za rogatkami”, „Rzeszowskie ulice Rynek i różne sprawy”, „Podania, legendy i opowieści z Rzeszowa i okolic”, „Patroni przyszłych rzeszowskich ulic”, „Rzeszowski Sokół teatralny i sportowy”.

Za upowszechnianie kultury regionalnej został uhonorowany wieloma nagrodami. 18 stycznia 2014 r. otrzymał tytuł Zasłużony dla Miasta Rzeszowa.

ps

10
Dodaj komentarz

avatar
9 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
GRSzymonMONIKAgraceJanusz Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
GR
Gość
GR

Odejście Pana Marka poruszyło wielu ludzi, Tak naprawdę brak mam autorytetów w naszym wżyciu publicznym, a właśnie Pan Marek był jednym z niewielu, Chcemy Go mieć na emblematach ulic. Ok. Dał się nam poznać, jako człowiek z pasją, wiedzą, talentem, takim lokalnym „patriotyzmem”. Pasjonuje mnie historia, legendy, tradycję, skoki w przeszłość. Pan Marek był jednym z tych, który to wszystko łączył i ogarniał w sposób czytelny i oczywisty. Pewnie mu miło będzie, jak będzie miał swoją ulicę. Ale… Ale szczęśliwy po drugiej stronie pewnie byłby, gdyby zobaczył, ze ziarno przez niego rzucone wzeszło, zazieleniło się w umysłach wieku ludzi i… Czytaj więcej »

Szymon
Gość
Szymon

Chętnie jeszcze raz oglądniemy w TV Rzeszów jego ” Rzeszowskie ulice i okolice” i inne programy z jego udziałem. ULICA jego Imienia? – Jak najbardziej ZA.

MONIKA
Gość
MONIKA

ŻYŁ Z CAŁYCH SIŁ … BO KOCHAŁ TO CO CZYNIŁ I ROBIŁ.
KOCHAŁ PONAD WSZYSTKO NASZE UKOCHANE MIASTO RZESZÓW I JEGO HISTORIĘ.
OKREŚLAŁ WYRAŹNIE SWOJE OCZEKIWANIA – MÓWIĄC O NICH GŁOŚNO !
BYŁ JAK RADOŚĆ DZIECKA, CO NADAJE ŻYCIU ROZMACH,
NIEZBĘDNY DO SPEŁNIANIA TWÓRCZYCH MARZEŃ
ORAZ ŁATWOŚĆ PRZECHODZENIA OD MOWY DO UMYSŁU.
PRZEŁAMYWAŁ SCHEMATY, BYŁ OTWARTY NA ZMIANY….
SPOCZYWAJ W SPOKOJU …. *
*MONIKA*

grace
Gość
grace

Pan Marek, podobnie jak F.Kotula był świetnym gawędziarzem, utrwalającym obraz dawnego Rzeszowa w pamięci współczesnych. Piękna postać na tle miasta. Z żalem przyjęłam wiadomość o Jego odejściu. Odszedł do legend, którym sam nie pozwalał umrzeć w niepamięci.

Janusz
Gość
Janusz

Cześć Jego pamięci. Odszedł Wielki Człowiek I kolega. Janusz

Tomek
Gość
Tomek

Natępna ofiara 67

Marek
Gość
Marek

proszę nie obrażać Pana Marka i natychmiast poprawić błąd w nazwisku !!!

Matka trojki
Gość
Matka trojki

Szkoda człowieka. Miasto powinno pomyśleć o ulicy jego imienia. A swoja drogą strach. Człowiek pracowal umysłowo i nie dożył wieku emerytalnego. Jak mają tego dokonać fizyczni,

Matka trojki
Gość
Matka trojki

67 lat! Tusk powinien wisieć

rzeszowiak
Gość
rzeszowiak

Marku. Jesteś już po tamtej stronie. Niech Ci Bóg da wieczny odpoczynek. RIP.