Zmarł Peter Falk, filmowy porucznik Columbo

Amerykański aktor Peter Falk, najbardziej znany z roli porucznika Columbo, zmarł w miniony czwartek w Beverly Hills w wieku 83 lat.

Przyczyna śmierci nie jest na razie znana. Aktor cierpiał od kilku lat na chorobę Alzheimera, opiekowała się nim druga żona Shera Danese. Falk czterokrotnie zdobył nagrodę Emmy za rolę detektywa Columbo, a w 1961 r. i 1962 r. był nominowany do Oscara za role drugoplanowe w filmach “Arystokracja podziemi” Franka Capry i “Murder Inc.” Burta Balabana i Stuarta Rosenberga.

Urodzony w Nowym Jorku z ojca Rosjanina i matki Czeszki Falk w wieku 3 lat stracił oko z powodu nowotworu złośliwego. Po uzyskaniu dyplomu z nauk politycznych na Uniwersytecie Syracuse pracował jako kucharz, a gdy nie udało mu się dostać w szeregi pracowników CIA, podjął pracę policjanta w Connecticut. Rzucił to zajęcie dla aktorstwa w 1957 r.

Wystąpił w około 60 filmach. W “Graczu” Roberta Altmana zagrał samego siebie. Ale największą sławę przyniosła mu rola porucznika Columbo. Pierwszy odcinek tego serialu wyreżyserował w 1968 r. Steven Spielberg. Ostatni nakręcono w 2003 r.

PAP, bez

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.