Zmarł „Tarnobrzeżanin XX wieku”

Ksiądz prałat Michał Józefczyk w 2001 r. został jednym z dwunastu laureatów konkursu Radia Plus i Katolickiej Agencji Informacyjnej "Proboszcz III Tysiąclecia". W 2006 roku został odznaczony Orderem Uśmiechu. W 2000 r. uznany przez Radę Miasta Tarnobrzega za „Tarnobrzeżanina XX wieku”. Fot. Bogdan Myśliwiec
Ksiądz prałat Michał Józefczyk w 2001 r. został jednym z dwunastu laureatów konkursu Radia Plus i Katolickiej Agencji Informacyjnej „Proboszcz III Tysiąclecia”. W 2006 roku został odznaczony Orderem Uśmiechu. W 2000 r. uznany przez Radę Miasta Tarnobrzega za „Tarnobrzeżanina XX wieku”. Fot. Bogdan Myśliwiec

TARNOBRZEG. 20 czerwca o godzinie 21.37 zmarł ks. prałat Michał Józefczyk. Budowniczy czterech tarnobrzeskich kościołów.

Po długiej i ciężkiej chorobie, w poniedziałek, 20 czerwca, odszedł do Pana ks. prałat Michał Józefczyk. Miał 70 lat. Przez ostatnie 37 lat swojego życia był proboszczem parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Serbinowie. Jego nieustająca służba innym i ogromne zaangażowanie w życie społeczne Tarnobrzega na zawsze pozostaną w naszej pamięci.

Blisko cztery dekady ks. prałat Michał Józefczyk służył mieszkańcom Tarnobrzega. Historia jego życia nierozerwalnie wiąże się z tym miastem, a dzieła, które stworzył w postaci m.in.: ochronki dla dzieci, szkół katolickich, Hospicjum o. Pio, noclegowni dla bezdomnych, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Ośrodka Rehabilitacji będą nam zawsze o nim przypominać. Nie było w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat w Tarnobrzegu drugiego takiego kapłana, który z takim poświęceniem jak ks. prałat Michał Józefczyk podejmował się coraz to nowych wyzwań. I mimo krytyki i trudności, która nieraz na niego spływały, doprowadzał je do finału.

Działalność ks. Michała Józefczyka od początku wykraczała poza teren parafii, której został pierwszym i jedynym jak dotąd proboszczem. Już wtedy jednak, gdy w 1979 roku podjął się budowy prowizorycznego kościółka na Serbinowie, wiadomo było, że będzie to kapłan niezłomny. Drewniana świątynia powstała w ciągu jednej majowej nocy. Budowa była nielegalna, ale już następnego dnia rano poświęcił ją ordynariusz diecezji przemyskiej bp Ignacy Tokarczuk. Ksiądz Michał Józefczyk został ukarany przez Kolegium ds. Wykroczeń aż 16 razy, a w sądzie dostał wyrok: rok więzienia w zawieszeniu na 3 lata oraz bardzo wysoką grzywnę. Mimo że władze nakazały rozbiórkę budynku, kościół się ostał. 24 czerwca 1980 roku erygowano parafię. Otrzymała ona wezwanie Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Ks. Józefczyk od początku starał się jednoczyć grupy sąsiedzkie i wspólnotowe, walczył z anonimowością i samotnością parafian. Z okazji wydarzeń parafialnych do każdej rodziny wysyłał zapraszający list „Otwarte serca”.

Wśród wielu jego inicjatyw wymienić należy także budowę czterech tarnobrzeskich świątyń: w 1984 r. kościół pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, w 1996 kościół pw. Miłosierdzia Bożego, w 1996 r. kościół pw. Św. Barbary i w 2003 r. kościół pw. Chrystusa Króla.

mrok