Zmiana czasu powoduje… wzrost liczby wypadków

Najbardziej narażeni na udział w wypadkach spowodowanych sennością są mężczyźni w wieku do 29 lat, osoby pracujące w systemie zmianowym oraz cierpiące na zaburzenia snu. Fot. Archiwum

W ciągu pierwszych dni po przejściu na czas letni, większość osób odczuwa zmęczenie, pogarsza się także samopoczucie.

Przyczyn wypadków drogowych jest bardzo dużo. Jedną z nich jest również zmiana czasu. Według brytyjskich statystyk w poniedziałek po zmianie czasu jest o 23 proc. więcej wypadków niż w poniedziałek tydzień wcześniej.

Dwa razy w roku zmieniany jest czas o godzinę. Zmiana w sezonie jesiennym powoduje, że śpimy godzinę dłużej, natomiast na wiosnę przesuwamy zegarki o godzinę do przodu. I właśnie w tym momencie pojawiają się kłopoty i większa liczba wypadków. W momencie przejścia z czasu zimowego na letni tracimy jedną godzinę snu, a organizm musi przyzwyczaić się do zmienionych godzin odpoczynku. W ciągu pierwszych dni po zmianie czasu na letni większość osób odczuwa zmęczenie, pogarsza się także samopoczucie. Najbardziej narażeni na udział w wypadkach spowodowanych sennością są mężczyźni w wieku do 29 lat, osoby pracujące w systemie zmianowym oraz cierpiące na zaburzenia snu. Zmęczenie powoduje spadek koncentracji i sprawia, że potrzebujemy więcej czasu na reakcję, a także może powodować błędne odczytywanie sygnałów oraz gorsze przewidywanie tego, co może się wydarzyć na drodze.

Zmęczony kierowca skupia się głównie na samej jeździe bez odpowiedniego analizowania i reagowania na znaki drogowe lub sygnalizację świetlną. Wypadki związane ze zmęczeniem lub zaśnięciem za kierownicą bywają bardzo groźne w skutkach ze względu na dużą prędkość i to, że osoba prowadząca pojazd nie jest w stanie prawidłowo lub wystarczająco szybko zareagować w celu uniknięcia niebezpieczeństwa.

Objawy zmęczenia za kierownicą nie przychodzą nagle, tylko stopniowo się nasilają. Sygnałami świadczącymi o konieczności zrobienia natychmiastowej przerwy jest częste ziewanie, nadmierne mrużenie oczu, brak możliwości odtworzenia ostatnich kilku minut jazdy, niedostrzeganie znaków drogowych, bezwiedne zjeżdżanie z pasa ruchu lub brak możliwości skupienia się i skoncentrowania się na tym co dziej się na drodze.

Grzegorz Burda

do “Zmiana czasu powoduje… wzrost liczby wypadków”

 1. bramkarz

  T „ekar” ty się chyba z głupim o głowę zamieniłes Sprawdz w lustrze i nie pisz bzdur A z twoją znajomościa bezpieczeństwa odnośnie swiateł na drodze to weż jeszcze latarkę dodatkowo – kazde swiatło POPRAWIA BEZPIECZEŃSTWO

 2. sEN

  Obecne przejście na niezgodny z „zegarem” człowieka czas letni , powoduje rozstrój organizmu człowieka. Jak długo trwa TEN DYSKOMFORT – to już cecha indywidualna.

 3. zibi

  ja nie wiem że macie takie straszne problemy z ta zmianą czasu ja tego nawet nie odczuwam i w ogóle mi to nie wadzi nie macie chyba większych problemów

 4. ekar

  Zmiana czasu daje tyle samo korzyści co jazda samochodem z zapalonymi światłami w dzień. Ale, jak napisał wieszcz, Polska zawsze była pawiem i papugą narodów.

 5. ROMAN

  wiadomo już że te zmiany czasu nic nie dają – a nikt się nie przeciwstawia tylko to trwa chyba od 1916 roku – ale nie w niektórych stronach świata już nie robią manipulacji z zegarkami – tak Ono manipuluje – wszystkim

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.