Zmiana nazwy uratuje pomnik?

Lewica wyczyści pomnik Czynu Rewolucyjnego1RZESZÓW. IPN wydał jednoznaczną opinię, że pomnik Walk Rewolucyjnych powinien zostać wyburzony.

Ratusz ma pomysł na ocalenie pomnika Walk Rewolucyjnych przed wyburzeniem. Władze miasta chcą zmienić jego nazwę. Czy to cokolwiek zmieni, w obecnej sytuacji? IPN nie chce jednoznacznie komentować propozycji ratusza.

- Prezydent proponuje zmienić nazwę pomnika Walk Rewolucyjnych na, przykładowo, pomnik Wyzwolenia. Może dzięki temu uda się uspokoić spór w tej sprawie. Decyzję w tej sprawie powinni ostatecznie podjąć mieszkańcy, z których zdecydowana większość nie zgadza się na zburzenie pomnika – mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prasowy prezydenta Rzeszowa.

IPN, nie patrząc na walory artystyczne czy sentymentalne, wydał jednoznaczną opinię o konieczności wyburzenia pomnika. W ciągu 12 miesięcy od 21 października decyzję w tej sprawie powinien podjąć wojewoda podkarpacki. Czy zmiana nazwy może uratować w jakiś sposób pomnik przed wyburzeniem?

- Nie będę odpowiadał na to pytanie, bo to jest mówieniem o czymś, co nie istnieje w przestrzeni publicznej. My, zgodnie z przepisami ustawy, mamy wydawać opinię i to tylko na wyraźne zapytanie wojewody, czy dany obiekt spełnia kryteria sprawy, czy nie spełnia. My wydajemy opinię historyczną, tylko i wyłącznie. Ja zawsze będę powtarzał, kiedy ten pomnik powstał, kto go wybudował, w jakich okolicznościach i jaki miał w tym cel. Natomiast współcześnie poprzez zmianę nazwy, symboliki, dorobienie jakichś elementów, czy on wypełnia znamiona ustawy, czy nie, o tym będzie decydować wojewoda, a nie IPN – mówi nam dr Dariusz Iwaneczko, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie.

Przypomnijmy tylko, że pomnik Walk Rewolucyjnych został wybudowany w latach 1971 – 1974. Pojawia się wiele propozycji, by go przekształcić, aby mógł zostać zachowany, bo dla wielu rzeszowian jest on niekwestionowaną wizytówka miasta. Wiadomo już, że nie trafi on do rejestru zabytków. „Istnieje wątpliwość, czy Pomnik Walk Rewolucyjnych można uznać za zabytek” – pisze Beata Kot, podkarpacki wojewódzki konserwator zabytków w oficjalnym piśmie do Prezydenta Miasta Rzeszowa.

Blanka Szlachcińska

do “Zmiana nazwy uratuje pomnik?”

 1. ANTYKACZKA

  IPN NIECH SIĘ SAM WYBURZY, PASIBRZUCH, JAK BISKUPI K.K. W POLSCE, WYWALCZYŁ SOBIE PRAWO WRAZ Z OBŁĄKANYM KACZYŃSKIM, ŻE BĘDZIE BURZYŁ POMNIKI, BUDYNKI, KTÓRE MU NIE PASUJĄ,NIE LICZĄC SIĘ ZE ZDANIEM MIESZKAŃCÓW, OBYWATELI!!!KIEDY POLACY PRZEJRZĄ NA OCZY I ZOBACZĄ,ŻE PiS, MA OBYWATELI ZA NIC!!??

 2. Wanesa Padalec

  Wladyslaw dostałeś sraczki ,że zapomniałes stawiać przecinki,które obowiązują w języku rosyjskim,czy jeszcze tego nie brałeś?

 3. Владислав

  спердаляць от нашей советской семьи. мой дед освободил ваш Жешув в 1944 году и не достиг Берлин потому что спиздить его немке.
  Это такие памятники хотеть уничтожать, а кто ваш Жешув освободил АК ли мы русская вшивая армия? Ну кто… давай ответ потому что я знаю другая история с 1944 рока

  • Natalii

   Masz rację tak było, a te bandyty z lasu to tylko gwałciły moją babkę i zimnioki wiecznie zabieeały

  • panW

   Na polskich serwisach piszemy po polsku. Jak nie potrafisz to się naucz, albo nie pisz. Tu się zaczyna cywilizacja Zachodu.

  • gracjan

   Wyobraź sobie, że AK brała udział w oswobodzeniu Rzeszowa z Niemców. Współdziałała nawet z Armią Czerwoną. Tyle, że kilka dni później, kiedy faktyczną władzę w mieście przejęło NKWD AK-owcy zostali zmuszeni do rozbrojenia. Ci, którym się udało uciekli do lasu. A ten pomnik nie ma związku z Armią Czerwoną, bo jej poświęcony jest inny – ten przy placu Ofiar Getta – „Pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej”. Dziwię się, że tak dużo uwagi poświęca się burzeniu „wielkiej c…”, a o tamtym pomniku naprawdę zasługującym na wyburzenie w pierwszej kolejności jest tak cicho. Dlaczego? Może dlatego, że tamten stoi na dawnym kirkucie żydowskim, a nikt nie chce zadzierać z Żydami.

 4. Realista

  Co za głupie czasy nastały ale to można było przewidzieć bo już nie raz historia pokazała co można było się spodziewać po tej ekipie czyli dojnej zmianie ! Najlepiej jest burzyć , rujnować , nastawiać jednych na drugich przewracać wszystko do góry nogami , a może by tak zacząć coś zbudować , dać nowe miejsca pracy , lepszy socjal dla ludzi ciężko pracujących. Trzeba jeszcze zadać pytanie czy my już nie mamy na co wydawać pieniędzy aby marnować na burzenie pomników ? Jeśli ktoś ma problemy ze zdrowiem to niech się uda do lekarza!

 5. mateusz

  nazwijcie go POMNIK DZIAŁALNOŚCI FERENCA

 6. maurycy

  Czyjego wyzwolenia, żydów z Egiptu ?

 7. zajączek Pusia

  Mam wrażenie, że Super Dekomunizatorzy z IPNu w większości nie urodzili się w Rzeszowie. To rzeszowskie słoiki, które panoszą się po mieście. Nie takiej zmiany oczekuję.Nie burzenie, ale edukowanie, modernizacja i zdystansowanie się do historii. Obecnie mamy zajadłość, jadowitość i triumfalny przemarsz zwycięzców w duchu jedynej słusznej ideologii. Smutne.

  • Moher

   Prawdziwych Rzeszowian jest niewielu bo przedwojenny Rzeszów był małą miejscowością. Zwolennicy pomnika to ludność napływowa z okresu PRL, dla których historia Rzeszowa zaczęła się w chwili postawienia pomnika WR/WC. A Rzeszów ma coś więcej do zaoferowania niż pomnik i pudełkową zabudowę z okresu PRL.

   • zajączek Pusia

    Ja i moi znajomi urodziliśmy się w Rzeszowie. Miałam szczęście urodzić się w tym mieście w pokomunistycznej Polsce, i dla mnie ten pomnik jest fajnym gadżetem.
    Może problem rzeszowian to właśnie przemądrzała, wszystkowiedząca ludność napływowa….?
    Ludzie dajcie sobie na luz. Kogo to obchodzi co upamiętnia ten pomnik. Nowe czasy – nowe znaczenie. Pomalujcie go na różowo i posadźcie bratki, albo powieście lampki choinkowe. Zajmijcie się istotnymi problemami np. fatalną komunikacją w mieście, zanieczyszczeniem powietrza,coraz mniejszymi dotacjami dla szpitali itd.

    • panW

     Właśnie pokazujesz jaką masz mentalność. Brak podstawowego kręgosłupa moralnego. Doskonały materiał do „rzeźbienia” dla bolszewików. I dzisiaj i kiedyś.

 8. Stachu

  Tadkowi tron na pomniku

 9. roman

  Tak jest WYBURZYC bo to przypomina PRL I jeszcze jedno WYBURZYC wszystkie bloki z wielkiej plyty bo mi to tez przypomina PRL . a jak a co!!!

  • adrian

   To rozpieprzyć też budynki wybudowane za czasów zaborów Austriackich ,bo przypominają tamte czasy . Ale historii i tak żaden Ipn nie zmieni!!!

 10. panW

  Hahaha… biedny Tadzio… on dalej nic nie kuma :) Opinia IPN plus dodatkowa opinia – pomnik jest w złym stanie, zagraża bezpieczeństwu. ZBURZYĆ! I koniec tematu. Czas, żeby Rzeszów wyszedł z postkomuny.

 11. ANTYpisDOWIEC

  To może zanim zburzą ten pomnik, gdzie ojcowie i dziadki tych czerwonych pachołków z ipn i pisu świętowali wielokrotnie, rozliczymy ich w jakim systemie się urodzili, w jakim się wykształcili, skąd ich najbliższa rodzina i czas rozliczyć też głównie ich rodziców, którzy ich spłodzili w PRLu, i żyli, i wspierali swoją pracą dochód narodowy gospodarki PRL. Pachołki z pisu teraz szczekają, bo pomnik nie odpowiada? To tak jakby szczali na swoje pochodzenie, na swoje rdzenne pochodzenie, no chyba że to nie czerwoni wyzwolili ten kraj i to miasto, nie czerwoni dali ojcowiźnie glebę w ramach reformy PKWN, dali prace w PRLowskich fabrykach, dali lokum, by takie pomioty tamtego systemu w ipn i pis opluwali to, co jest ich historią.
  Hańba. Ala należy pamiętać, że jak w przysłowiu-każdy kij ma swoje dwa końce, a szyszka dla pisowców i ipn nie zdąży wyciąć wszystkich drzew, by tę bandę kiedyś rozliczyć!

  • ROMAN

   Racja tylko ja bym proponował głębsze sprawdzanie tych powiązań : kto z kąd i od kogo tak by było ciekawie np. Od Popiela ; O !
   I zaraz by się okazało kto i dla czego myszy chodowlane wypuścił- a można i od Kraka zacząć albo od 1770- kto do Carycy po prośbie jeździł aby klepneła 1772 rok
   A potem fakt : można poprawiać/ przemalować/ no figury pozamieniać ale burzyć jak stał tyle lat to niech stoi fundamenty ma solidne pamiętam jak beton lali

 12. Flecista

  Panie Tadeuszu Ferencu proponujem nowo nazwe pomnika. Mojo propozycja to: Pomnik Czynu Wielkopochwiańskiego.
  Nazwa ma za zadanie wychwalać kobiety które od wieków rodziły wielkich Polaków

  • dobra rada

   „Mojo propozycja to: Pomnik Czynu Wielkopochwiańskiego”

   pisze Flecista ,a ja jestem za !( z małą modyfikacją ) !
   Jestem za ,bo kiedyś pod nim fotografował się Palikot (ten od rewolucji gumowego penisa !) to tradycja historyczna i tematyczna , będzie zachowana,rewolucyjna też !
   Tyle że Palikot niedawno zmienił rewolucyjny „oręż ” i namawia do walki „żelazną waginą „,gdyby nadać pomnikowi nazwę Pomnik Żelbetowej Waginy ,to wszyscy zadowoleni będą i Palikot i Ferenc i Flecista i feministki i ja,nawet braciszkowie nie powinni oponować,bo beton jeśli nie jest czerwony ,a wagina czarna nie jest , to wydźwieku politycznego nie ma :-)

 13. Roma

  Zostawić symbol Rzeszowa. Pod pomnikiem umieścić tablicę wyjaśniającą co, gdzie, kiedy i dlaczego. Można przyjąć inną nazwę lub coś zmienić.Jestem przeciw kolejnym białym plamom w historii. Burzyli najeźccy i wszelkiej maści niszczyciele a to zwykłe marnotrawstwo dorobku rodaków, manifestacja siły i pycha. Więcej wiary w ludzi – potrafimy myśleć i interpretować wydarzenia. Szkoda, by wybrana przeze mnie opcja rządząca straciła przez pomnik mnóstwo sympatyków.

 14. Antykomuch

  Wcale się nie dziwie z takiego pomysłu Prezydenta Ferenca ,on już zdążył się przemalować z PZPRowskiego towarzysza na obywatela Ferenca.

Skomentuj

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.