Zmiany dla kierowców podczas kontroli ruchu drogowego

Nowe przepisy ułatwią policji kontrolę pojazdów w ruchu drogowym. Fot. Wit Hadło

KRAJ, PODKARPACIE. Od 1 stycznia przeprowadzający kontrolę policjant będzie musiał zweryfikować stan licznika samochodu i nanieść dane do Centralnej Ewidencji Pojazdów.

W czwartek (7 listopada) w życie weszło nowe rozporządzenie MSWiA w sprawie kontroli ruchu drogowego. Co to oznacza? Przede wszystkim większe restrykcje dla kierowców i większe uprawnienia dla policji. Mundurowi mogą już m.in. parkować pojazdy w miejscach zakazanych. Znika także bezwzględny obowiązek legitymowania się osobie kontrolowanej.

Nowe przepisy w obszarze kontroli ruchu drogowego mają usprawnić pracę mundurowych, a także zdyscyplinować podróżnych np. nieokazujących funkcjonariuszom szacunku czy niewywiązujących się ze swoich obowiązków. Zmiany doprecyzują dotychczasowe procedury.

O jakich nowościach mowa? Oprócz policjantów, rutynową kontrolę kierowców, mogą przeprowadzić: inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego, funkcjonariusze Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej, Służby Celno-Skarbowej, a nawet straży gminnych i straży leśnych.

Ponadto w trakcie prowadzonej kontroli policja może parkować samochód w miejscach zakazanych (chodnik, przystanek autobusowy), bez konieczności włączania sygnałów świetlnych. Dotychczas sygnały były obowiązkiem. Po zmianach, warunek jest taki, że parkowanie m.in. musi być „niezbędne dla prowadzenia działań kontrolnych”.

Co więcej, zwiększa się liczba sytuacji, w których funkcjonariusz może wpuścić kierowcę kontrolowanego pojazdu do radiowozu. „Policjant będzie mógł to zrobić, jeśli np. kierowca zadeklaruje chęć zapłaty mandatu za pomocą karty płatniczej” – brzmi fragment komunikatu.

Kolejna rzecz – policjanci nie muszą już legitymować się podczas rutynowych kontroli stanu trzeźwości kierowców. Od 1 stycznia przeprowadzający kontrolę funkcjonariusz będzie musiał zweryfikować stan licznika i nanieść dane do Centralnej Ewidencji Pojazdów. Mundurowi sprawdzą również numer VIN lub numeru nadwozia samochodu. Dlaczego? Dzięki temu okaże się, czy pojazd nie był kradziony i czy nie został w nim cofnięty „przebieg”.

Kamil Lech

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
emigrant z Rzeszowa Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
emigrant z Rzeszowa
Gość
emigrant z Rzeszowa

A w krajach zachodnich robi to mechanik wykonujacy COROCZNIE przeglad techniczny dopuszczajacy pojazd do ruchu drogowego.
Bez tego przegladu i wykupionego ubezpieczenia Odpowiedzialnosci Cywilnej (OC) nie mozesz wykupic rejestracji pojazdu na kolejny rok.
Gdy minie czas wznowienia rejestracji rejonowa jednostka Policji dostaje poprzez internet powiadomienie o braku rejestracji tego pojazdu, aby dopilnowali zeby ten pojazd nie poruszal sie po drogach publicznych.