Zmiany VAT-u nabierają kształtu

Przedsiębiorcy nadal nie będą mogli odliczać VAT-u od paliwa i samochodów osobowych. Fot. Wit Hadło

Rząd przedstawił projekt zmian jakie chce dokonać w podatku VAT

Od pewnego czasu Ministerstwo Finansów zapowiada zmiany w przepisach o podatku VAT. Teraz przedstawiło już konkretny projekt zmian. Będą one dotyczyły sposobu rozliczania podatku, a konkretnie momentu powstania obowiązku podatkowego. Ulegną też zmianie niektóre stawki podatkowe.

Projekt, który w poniedziałek ujrzał światło dzienne, zakłada, że obowiązek zapłaty podatku VAT powstaje na koniec miesiąca, w którym dokonano sprzedaży towaru lub wykonano usługę. Fakturę będzie można wystawić najpóźniej do 7 dni od końca tego miesiąca. Ten zapis może spowodować najwięcej zamieszania, bo dotychczas obowiązek podatkowy jest powiązany nie z usługą lub sprzedażą ale z datą wystawienia faktury.

Pozytywną zmiana proponowana w projekcie są uproszczone faktur, które będą wystawiane do kwoty 450 zł. Będą zawierały mniej danych (np. kupujący będzie podawał tylko NIP) i będzie je można wystawić szybciej. Ministerstwo w projekcie nie proponuje zmian przy odliczaniu VAT-u od paliwa i samochodów osobowych. To kiepska wiadomość dla firm, bo podatku z tego tytułu wciąż odliczać nie będzie wolno.

Zmienia się też niektóre stawki podatku, VAT od sprzedaży lodów i gotowych posiłków zostanie podniesiony z 5 do 8 procent – podrożeją więc restauracje. 23 procentowy VAT-em zostaną obłożone też usługi Poczty Polskiej.

Z pośród innych zmian warto zauważyć, że firmy będą mogły rozdawać nieopodatkowane prezenty o wartości dwa razy większej niż dotychczas. Obecnie prezent dla klienta, aby nie podlegał opodatkowaniu, nie może być droższy niż10 zł. Według projektu limit ten wzrośnie do 20 zł.

Artur Getler

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.