Zmiany w prawie jazdy skomplikują ludziom życie

Od 19 stycznia 2013 r. nowi kierowcy nie dość, że dostaną terminowe prawo jazdy, to jeszcze będą musieli odbyć kurs doszkalający. Fot. Wit Hadło

KRAJ. Przyszły kierowca przejdzie dodatkowe szkolenie.

Zwiększona liczba chętnych na prawo jazdy dowodzi, że ludzie wolą się spieszyć, żeby zdążyć jeszcze przed wejściem w życie ustawy. Zmiany zaczną obowiązywać od 19 stycznia 2013 roku.

Oprócz wprowadzenia kilku nowych kategorii A, zmianie ma ulec także egzamin teoretyczny na prawo jazdy kat. B. Tego najbardziej obawiają się kierowcy. Nowy dokument będzie też terminowy. Zwiększy się też ilość zadań koniecznych do wykonania przez przyszłych motocyklistów.

Największe niezrozumienie budzi jednak konieczność odbycia dodatkowego szkolenia w ośrodkach doskonalących technikę jazdy. Będą do tego zmuszeni wszyscy kierowcy, którzy dokument uprawniający do prowadzenia pojazdu uzyskają już po wejściu w życie zmian. Muszą je przejść w okresie od 4 do 8 miesiąca od wydania prawa jazdy.

Dodatkowe szkolenie ma ich uświadomić, jakie niebezpieczeństwa czyhają na kierowcę, gdy zimą na łuku pojadą szybciej, bo podniesienie prędkości tyko o 10 km/h powoduje, że samochód nie zmieści się na zakręcie i można się zabić.

Z tego powodu ośrodki doskonalenia technikę jazdy będą musiały spełnić wymagania przewidziane w projekcie rozporządzenia ministra transportu w sprawie doskonalenia techniki jazdy. Ośrodek będzie musiał posiadać prostokątną płytę poślizgową o szerokości siedmiu metrów i urządzenie pozwalające zmienić przyczepność tylnych lub przednich kół pojazdu, co ma pozwolić instruktorowi wymusić poślizg i zademonstrować niebezpieczeństwa na drodze w trudnych warunkach atmosferycznych.

***
Nie rozumiem, po co utrudniać przyszłym kierowcom życie i komplikować i tak już skomplikowany system. Teraz, już po uzyskaniu dokumentu również kierowca nie będzie miał spokoju. Ministerstwo transportu powinno się zająć budowaniem dróg i autostrad, a nie komplikowaniem ludziom życia.    

Blanka Szlachcińska

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o