Zmierzyli się z próbna maturą

- Język polski był zdecydowanie łatwiejszy niż matematyka – twierdzą Kasia, Asia i Kamila, uczennice XII LO. – Matury z języka obcego się nie boimy. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. – Wybrane testy z przedmiotów na poziomie rozszerzonym będziemy sobie robić sami lub na fakultetach – mówią tegoroczne maturzystki.

Tegoroczni maturzyści właśnie kończą pisać próbne egzaminy. W XII Liceum Ogólnokształcącym w Rzeszowie próbne matury trwały od wtorku (20.11.br.). Jeszcze dziś zmierzą się z językiem obcym. Obowiązkowy sprawdzian z języka polskiego i matematyki mają już za sobą.

Na rozprawce z języka polskiego musieli poradzić sobie z “Lalką” Bolesława Prusa i “Zbrodnią i karą” Dostojewskiego. Ich zadaniem było opisać kobiety upadłe. Drugi temat do wyboru wymagał znajomości wierszy Juliana Tuwima. Czytanie tekstu ze zrozumieniem nie było tak trudne, jak przewidywali uczniowie. Zgodnie z wcześniejszymi przypuszczeniami matura z języka polskiego okazała się dużo łatwiejsza niż z matematyki.

– Matematyka była trudniejsza od tej, którą maturzyści pisali w zeszłym roku. Było wszystko: ciągi i bryły – mówi Asia. – Ostatnie zadanie było bardziej związane z fizyką, bo trzeba było obliczyć prędkość. – Było też dużo zadań z funkcji i prawdopodobieństwo – dodaje Kamila. – Zamknięte były też bardzo trudne – ocenia Asia. – Zeszłoroczne, jak rozwiązywaliśmy na lekcjach, to były łatwiejsze.

Dziś zmierzą się już z językiem obcym. Twierdzą, że ten egzamin wiąże się z mniejszym stresem niż dwa poprzednie. – Pani nas dobrze przygotowała na zadanie otwarte typu napisanie listu – mówią maturzystki. – Mamy nadzieję, że będzie coś trudnego, to będziemy mogli na lekcjach jeszcze nad tym popracować.

– Dużo uczniów wybrało WOS i geografię – mówi Jolanta Pietraszek, wicedyrektor XII LO. – Teraz piszą tylko poziom podstawowy z tych trzech przedmiotów, żeby oswoili się z całą tą sytuacja maturalną.

Blanka Szlachcińska

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o