Znalazł się dawca szpiku dla Nataszy

Wszyscy teraz trzymają kciuki, za zdrowie genetycznego bliźniaka Nataszy (na zdjęciu), bo od tego zależy życie chorej

STALOWA WOLA. Studenci WSE przekonali innych, że ratowanie czyjegoś życia jest obowiązkiem.

Natasza Grądalska, chora na ostrą odmianę białaczki, ma duże szanse na pokonanie choroby. Znalazł się jej bliźniak genetyczny, od którego będzie można przesczepić szpik kostny. – Tę szczęśliwą dla nas wszystkich wiadomość, Natasza dostała w dniu swoich imienin – mówi Janusz Bek, rektor Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Stalowej Woli.
Natasza jest córką profesora WSE. O chorobie dowiedziała się, gdy skończyła studia i zaczęła praktykę lekarską. Ratunkiem dla niej jest tylko przeszczep szpiku. Dawców jest jednak bardzo mało, a do tego tylko 3 proc. zarejestrowanych dawców oddaje swe komórki macierzyste.

Akcja studentów rozlała się na całą Polskę

– Tym bardziej możemy mówić o sukcesie naszej akcji – dodaje prof. Bek. – Choćby w małym stopniu, to jednak odmieniła ona mentalnośc wielu ludzi. Wierzymy, że natasza wygra z chorobą, a do tego nie wiadomo ilu z tych, którzy odpowiedzieli na nasz apel, uratuje życie innym chorym. Na prawdę ludzie dowiedzieli się, jak mało trzeba, żeby komuś dać drugie życie.

Studenci WSE oddawali swój materiał genetyczny do badań, rejestrują się w światowym banku dawców komórek macierzystych. Akcja zatoczyła szersze niż regionalne kręgi i wiadomo, że wzięło w niej udział kilka setek młodych ludzi. Próbki oddane do dziekanatu WSE zostału odesłane do USA. gdzie zostały błyskawicznie zbadane. Stamtąd wróciła wiadomość, że w Polsce jest bliźniak genetyczny Nataszy, który zadeklarował gotowość podzielenia się swoim szpikiem.

Tysiące chorych czekają na ciebie

Natasza prawdopodobnie nigdy nie dowie się, kto pospieszył jej z ratunkiem. To i tak jest teraz mało istotne. – Ważne teraz jest, żeby dawca był w pełni zdrowy – mówi brat Nataszy. – Zostanie poddany szczegółowym badaniom i dopiero po ich zakończeniu, będzie w stu procentach wiadomo, czy będzie mógł oddać swe komórki. To powinno się wyjaśnić w ciągu miesiąca.

W trakcie trwania akcji poszukiwania dawcy szpiku, otrzymaliśmy mnóstwo zapytań o to, gdzie i jak można się zarejestrować w banku dawców. Okazja będzie za miesiąc. 16 stycznia będzie obchodzony Dzień Dawcy Szpiku i wtedy będzie można oddać próbkę (ślina lub krew). Szczegóły akcji na stronach internetowych Fundacji DKSM www.dksm.pl. Tylko w Polsce na szpik czeka kilka tysięcy chorych.

Prof. Janusz Bek: – Ogarnęła nas euforia, bowiem to była akcja spontaniczna. Wierzyliśmy w jej powodzenie i jeżeli nawet okaże się, że osoba, która – miejmy nadzieję podzieli się szpikiem z Nataszą – nie brała udziału w naszej akcji, to i tak będziemy dumni, że zrobiliśmy coś wielkiego.

Jerzy Mielniczuk

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments