Znaleziono portret Jezusa?

Na jednej ze stron widnieje wizerunek człowieka z cierniową koroną na głowie.

Zbiór małych tabliczek, znalezionych w Jordanii, może być najważniejszym odkryciem w historii chrześcijaństwa. Na jednej z nich uczeni dopatrują się wizerunku samego Jezusa.

Naukowcy badają znalezisko, które składa się z 70 książeczek. Każda zawiera od 5 do 15 ołowianych stron. Na jednej z nich widnieje wizerunek człowieka z czymś na kształt cierniowej korony na głowie.

Badacze zajmujący się zbiorem niezwykłych przedmiotów twierdzą, że książeczki prawdopodobnie zostały wykonane przez pierwszych chrześcijan kilka dekad po śmierci Jezusa. Na jednej ze stron znajduje się obraz Jerozolimy z krzyżami poza miastem. Ilustracji towarzyszy hebrajski napis “Wybawca Izraela”.

– Pasują one do nich i być może są bardziej znaczące niż zwoje znad Morza Martwego – powiedział Ziad al-Saad zaznajomiony z odkryciem. – Wstępne informacje są bardzo zachęcające i wygląda na to, że patrzymy na niezwykle ważne znalezisko – może najważniejsze w historii archeologii – dodał.

Najnowsza historia znaleziska nie jest do końca znana. Obecnie znajduje się ono w rękach mieszkającego w Izraelu beduińskiego kierowcy Hassana Saida. Beduin twierdzi, że znalazł je jego prapradziadek. Według innej wersji wydarzeń, współpracownik Saida kupił je kilka lat temu od jordańskiego wieśniaka. Tę wersję potwierdzają władze Jordanii, które starają się, aby zabytek wrócił do ich kraju.

Próbki ołowianych tabliczek zostały wysłane do instytutów badawczych w Wielkiej Brytanii i Szwajcarii. Czy historia Jezusa zostanie zweryfikowana przez naukę?

PAP, bez

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments