Znamy kompletne wyniki wyborów prezydenckich

Fot. Paweł Dubiel

KRAJ, PODKARPACIE. W II turze, zaplanowanej na 12 lipca, zmierzą się Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski.

Państwowa Komisja Wyborcza przedstawiła oficjalne wyniki niedzielnych wyborów prezydenckich w Polsce. Pierwsze miejsce zajął Andrzej Duda (43,50 proc.), drugie Rafał Trzaskowski (30,46 proc.), a trzecie Szymon Hołownia (13,87 proc.). Pięciu kandydatów uzyskało rezultat poniżej jednego procentu poparcia.

Niedzielne wybory prezydenckie w Polsce przejdą do historii ze względu na niezwykle wysoką frekwencję. Do urn wyborczych przybyło rekordowe 64,51 proc. uprawnionych do głosowania obywateli. Dla porównania, w pierwszej turze wyborów prezydenckich z 2015 r. udział wzięło 48,96 proc. Polaków. Jakie wyniki osiągnęli w niedzielę poszczególni kandydaci?

Pierwsze miejsce zajął Andrzej Duda (43,50 proc. poparcia), drugie Rafał Trzaskowski (30,46 proc.), a trzecie Szymon Hołownia (13,87 proc.). Na kolejnych lokatach uplasowali się: Krzysztof Bosak (6,78 proc.), Władysław Kosiniak-Kamysz (2,36 proc.), Robert Biedroń (2,22 proc.), Stanisław Żółtek (0,23 proc.) i Marek Jakubiak (0,17 proc.). Ostatnią trójkę zamykają: Paweł Tanajno (0,14 proc.), Waldemar Witkowski (0,14 proc.) oraz Mirosław Piotrowski (0,11 proc.). Wyniki oznaczają, że w drugiej turze wyborów prezydenckich zaplanowanych na 12 lipca zmierzą się ze sobą Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski.

Gdzie odnotowano najwyższą frekwencje wyborczą w Polsce? W gminie Rewal (woj. zachodniopomorskie) – 85,56 proc. wydanych kart. Z kolei najmniejsze zainteresowanie głosowaniem okazało się być gminie Lelkowo (woj. warmińsko-mazurskie) – 40,53 proc.

Jeśli chodzi o Podkarpacie, to najwyższym poparciem cieszył się Andrzej Duda (60,69 proc.), 2. miejsce zajął Rafał Trzaskowski (16,23 proc.), a 3. Szymon Hołownia (9,46 proc.). Krzysztof Bosak uzyskał rezultat na poziomie 8,96 proc., Władysław Kosiniak-Kamysz 2,56 proc., a Robert Biedroń 1,39 proc. Najchętniej do lokali wyborczych przychodzili mieszkańcy Rzeszowa (68,74 proc.), a najniższą frekwencję odnotowano w pow. bieszczadzkim (56,65 proc.).

kl

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
radekWarszawiakGalicjok Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
radek
Gość
radek

Pan Duda wygrał pierwszą rundę ale przegra drugą. Odejdzie na emeryturę aby oczekiwać na wezwanie przed Trybunał Stanu. Nie wolno darować niszczenia Konstytucji RP i aby w przyszłości nikomu już takie postępowanie nie przyszło do głowy,musi zapaść wyrok i to dwucyfrowy.

Warszawiak
Gość
Warszawiak

Albo ludzie w miastach 200 tys. i powyżej (wyłączając wschodnie województwa-rezerwaty PiS-u i „szkieletczyznę”) zmobilizują się i frekwencja sięgnie 75%, bo w przeciwnym przypadku będziemy w prawdzie mieszkać w miastach, ale żyć będziemy tak jak wieśniacy i mało-miasteczkowa polska kołtuneria, a złodziejstwo publicznych pieniędzy przybierze nieznane nam dotychczas rozmiary. Staniemy się pośmiewiskiem Europy i świata. „Rzecz się dzieje w Polsce czyli … nigdzie!” Takie będą skutki monopolu władzy jednej partii! P.S. Ciekawe skąd ten 15-letni gówniarz już ponad 130 lat temu o tym wiedział? „Z Polakami organizuje się tylko bałagan!” – Charles-Maurice de Talleyrand JA NIE CHCĘ ŻYĆ TAK JAK… Czytaj więcej »

Galicjok
Gość
Galicjok

Moja opinia o elektoracie na PiS jest prosta aż do bólu. Nie jest ważne która partia rządzi ale KTÓRA DAJE i wtedy nie trzeba pracować. Nieroby, pijaki i ciemniaki będą głosować na każdego który będzie rozdawał oczywiście cudze bo taki d*ebil nic swojego nie ma i nie jest ważne jak napisałem z jakiej jest parti. GRUNT ABY DAWAŁ i można będzie pić do osrania na krzywy ryj oczywiście za cudze i nie trzeba będzie pracować. Komuna też była dobra jak rozparcelowała pańskie majątki i pozwalała okradać pańskie dwory i folwarki to wtedy sekretarzom PZPR bramy tryumfalne stawiali na wsiach. Jak… Czytaj więcej »