Znamy najlepsze licea i technika w Polsce

Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek jest najlepsze wśród liceów na Podkarpaciu. Fot. Paweł Dubiel

PODKARPACIE. Opublikowano kolejny ranking Perspektyw. Które szkoły średnie są najlepsze w województwie?

Zwycięzcy Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2020 są już znani. Wśród liceów ogólnokształcących najlepsze okazało się LO im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie, które uplasowało się na 36. miejscu. W gronie techników doskonały wynik uzyskało Technikum nr 5 w Krośnie, zajmując wysokie – 15. miejsce. 

W tegorocznym rankingu wzięto pod uwagę 2085 liceów ogólnokształcących i 1728 techników, które spełniły tzw. kryterium wejścia: maturę w maju 2019 r. zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej. Zwycięzcami zostali Uniwersyteckie LO w Toruniu oraz Technikum Mechatroniczne nr 1 w ZSLiT nr 1 w Warszawie.

Niestety, licea z naszego województwa nie znalazły się w pierwszej, ani nawet drugiej dziesiątce. Najlepsze liceum na Podkarpaciu uplasowało się na 36 miejscu. To LO im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie. Kolejne na 52 I LO z Oddz. Dwujęzycznymi im. Mikołaja Kopernika. Tuż za nim, na  54. miejscu znalazło się I Społeczne LO im. Hetmana Jana Tarnowskiego. W pierwszej setce, zajmując 84. lokatę jest jeszcze tylko II LO im. płk. Leopolda Lisa-Kuli. Kolejne szkoły zyskały znaczniej niższa ocenę.

Jak wygląda ranking techników? Na wysokim, bo 15. miejscu znalazło się Technikum nr 5 w Krośnie. Następne, ale już na 36 lokacie jest Technikum nr 2 (ZS nr 2 im. E. Kwiatkowskiego) w Dębicy, a zaraz za nim Technikum nr 6 w Rzeszowie. W najlepszej setce są także Technikum nr 4 z Oddz. Integracyjnymi w Jaśle (56. miejsce), Technikum nr 1 (ZS nr 1 im. A. Towarnickiego (58. miejsce) w Rzeszowie oraz Technikum nr 2 im. Stefana Banacha w Jarosławiu (64. miejsce).

Głównymi adresatami rankingu są uczniowie i ich rodzice, którzy muszą podjąć bardzo ważną decyzję dotyczącą wyboru dalszej ścieżki kształcenia. Ranking Perspektyw stanowi pomoc w wyborze liceum lub technikum. Jego zasady ustaliła kapituła złożona z przedstawicieli uczelni, dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych i przewodniczących komitetów głównych olimpiad. Kryteria dla liceów to: wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30 proc.),  dodatkowych (45 proc.) oraz sukcesy w olimpiadach (25 proc.). Z kolei w przypadków techników brano pod uwagę sukcesy szkoły w olimpiadach (20 proc.), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20 proc.), dodatkowych (30 proc.) oraz egzaminu zawodowego (30 proc.).

wk