Znamy program 16. Święta Paniagi

Tematem przewodnim tegorocznego Święta Paniagi jest Chorwacja. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Wydarzenia głównie będą odbywać się na czterech scenach: przy wieży Kościoła Farnego, Fontannie Multimedialnej, na dziedzińcu Radia Rzeszów i na rzeszowskim Rynku.

Tradycyjnie już 3 maja w Rzeszowie obchodzone jest Święto Paniagi – czyli ulicy 3 Maja, dawnej ulicy Pańskiej. Tematem przewodnim tegorocznej imprezy jest Chorwacja i miasto Split – miasto partnerskie stolicy Podkarpacia. W związku z tym jak co roku na mieszkańców czekać będzie mnóstwo ciekawych atrakcji kulturalnych, rozrywkowych i muzycznych.

Wydarzeń podczas tegorocznej imprezy będzie sporo, dlatego przedstawiamy najważniejsze punkty święta. O godz. 9:30 odbędzie się msza w kościele farnym z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, natomiast o godz. 11:00 uroczystości patriotyczne pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki na Rynku. Już o godz. 12.35 przy fontannie multimedialnej wystąpi Orkiestra Szałamaistek i Zespół Mażoretek Incanto. Następnie zaprezentuje się m.in. Studio Baletowe Laili Arifuliny (godz. 12:50), Akademia Tańca Miczałowscy (godz. 13:45), Zespół Taneczny Taka Paka (godz. 14.00) oraz Sensual Latin Danc (godz. 16.30).

Na dziedzińcu Radia Rzeszów, od godz. 13.00 do 14.20 odbędzie się m.in. Zamkolandia czyli program rozrywkowy dla najmłodszych, w tym występy dzieci i młodzieży z RDK. W godz. 14:30 – 15:30 wystąpi Centrum Sztuki Wokalnej, natomiast w godz. 17:00 – 18:00 rzeszowianie obejrzą koncert Kasi Lins. Co ciekawe, w godz. 10-18 będzie można zwiedzać budynek Polskiego Radia Rzeszów oraz spotkać się z dziennikarzami.

To nie wszystko. W Biurze Wystaw Artystycznych przy ul. Jana III Sobieskiego o godz. 15:30 odbędzie się projekcja filmu „Powroty Szymona”. Z kolei w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa przed budynkiem na mieszkańców czekać będzie wystawa plenerowa „Chorwacja – natura, kultura, dziedzictwo”, „Rzeszów kiedyś i dziś” oraz wystawa wewnątrz budynku „Rzeszowskie historie zapisane w drewnie”.

W ramach święta zaplanowano także prezentacje multimedialne dotyczące historii ul. 3 Maja (godz. 13:00 i 16:00). W murach I LO (godz. 12.00-17.00) można będzie zwiedzić wystawę „Chorwacja w Monarchii Austro-Węgierskiej, mały słownik polskochorwacki”

Atrakcje przygotowane zostaną także w Kinie Zorza. O godz. 13.00 odbędzie się pokaz bajek, natomiast o godz. 21.00 nastąpi projekcja filmu „Młodość Astrid”. W fosie zamku (godz. 12.30-18.00) rzeszowian czeka pokaz snycerstwa i metaloplastyki w wykonaniu młodzieży ZSP w Rzeszowie. W ramach atrakcji plenerowych w godz. 12:30 – 18:00 na ul. 3 Maja zorganizowane zostaną m.in. warsztaty wykonywania naczyń glinianych, a także cykl rysunkowy „Portrety”. Co więcej? Przy al. Lubomirskich (godz. 11:00 – 18:00) rzeszowianie zobaczą Jarmark Rękodzieła i Produktów Regionalnych.

Kamil Lech

8
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Eve146Sydneyhijena Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Eve146
Gość
Eve146

tradycyjnie nic ciekawego

Sydney
Gość
Sydney

Hjiena ….ciebie na ruszt nabiją i się później ożygają

hijena
Gość
hijena

ciebie dupku widziałem jak trzy raz stałeś w kolejce po zupkę z menażką w ręku

hijena
Gość
hijena

z wlasnych obserwacji.Podczas ubiegłorocznego świeta Paniagi największym zainteresowaniem cieszyła się rozdawana za friko grochówka z wkładką