Znane osoby świadkami w procesie Zbigniewa N.

Zbigniew N., były szef Prokuratury Okrêgowej w Rzeszowie, na pierwszej rozprawie w procesie, który toczy się przed Sądem Rejonowym w Tarnowie. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW, TARNÓW. Trwa proces byłego prokuratora okręgowego z Rzeszowa oskarżonego w aferze podkarpackiej.

Zbigniew Ćwiąkalski, były minister sprawiedliwości, oraz Krzysztof Kwiatkowski, prezes Najwyższej Izby Kontroli, mają zeznawać na najbliższej rozprawie w procesie Zbigniewa N., byłego szefa Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie i byłego ministra sprawiedliwości oskarżonego m. in. o korupcję i pomoc w przerwaniu ciąży dwóm kobietom.

Proces Zbigniewa N., który rozpoczął się w czerwcu ub.r. toczy się z wyłączeniem jawności. Były szef rzeszowskiej „okręgówki” odpowiada w nim już z wolnej stopy – w lipcu ub.r. opuścił areszt tymczasowy, w którym przebywał od października 2016 r.

– Najbliższa rozprawa została zaplanowana na 5 lutego. Tego dnia przesłuchiwani jako świadkowie mają być Zbigniew Ćwiąkalski i Krzysztof Kwiatkowski – potwierdza sędzia Tomasz Kozioł, rzecznik Sądu Okręgowego w Tarnowie. – Proces jest aktualnie na etapie postępowania dowodowego, nie zmierza jeszcze do końca – dodaje.

Były prokurator okręgowy odpowiada w nim za 7 przestępstw. Został oskarżony m.in. o przyjęcie ok. 410 tys. zł łapówek (w gotówce ok. 350 tys. zł, a oprócz tego łapówkami miało być: paliwo, drogie alkohole, wczasy na Wyspach Kanaryjskich, bilety lotnicze i pobyty w hotelach) i powoływanie się na wpływy w różnych instytucjach państwowych, między innymi w Naczelnym Sądzie Administracyjnym, Prokuraturze w Leżajsku, czy Sądzie Rejonowym w Rzeszowie. Zdaniem prokuratury miał też  nakłaniać i ułatwić Marianowi D. (skazanemu już pierwszoplanowemu bohaterowi afery podkarpackiej) wręczenie korzyści majątkowej w kwocie nie mniejszej niż 60 tys. zł. Annie H., byłej szefowej rzeszowskie apelacji, której proces również toczy się przed Sądem Rejonowym w Tarnowie. Zbigniew N. zdaniem prokuratury miał również pomóc w przerwaniu ciąży dwóm kobietom. Zdaniem śledczych, pomiędzy 7 marca a 30 kwietnia 2012 roku w Rzeszowie miał przekazać ciężarnej K. P. środki poronne, wskazać lekarza, który przeprowadzi nielegalny zabieg, przekazać jej 1 tysiąc zł. na ten cel oraz zorganizować jej transport do szpitala.  Miał ją również nakłaniać do złożenia w prokuraturze nieprawdziwych zeznań i zatajenia prawdy. W toku śledztwa ustalono, że po 22 maja 2014 roku w Rzeszowie miał on nakłaniać również inną ciężarną M. N. do przerwania ciąży oraz udzielić jej w tym pomocy.

Katarzyna Szczyrek

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
arekhijena Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
arek
Gość
arek

Więcej informacji co się działo na prywatnej uczelni opisała blogerka jeszcze w 2012 roku w artykule ,,Nietykalni,,

hijena
Gość
hijena

mój sąsiad za kradziez z działki dwoch kur niosek siedzi w kryminale.Przedstawiciel organow ścigania będzie odpowiadał z wolnej stopy.Przyslowia mądrością narodu ,kruk ,krukowi oka nie wykole.
Nie ma się co dziwić ,że PIS chce przewietrzyć polski wymiar sprawiedliwości