Znany biznesmen to TW „Szary”

Aleksander Baczyk nie jest bynajmniej jedynym obywatelem polskim pochodzenia ukraińskiego, który współpracował z komunistycznymi władzami. Fot. Archiwum

Aleksander Baczyk nie jest bynajmniej jedynym obywatelem polskim pochodzenia ukraińskiego, który współpracował z komunistycznymi władzami. Fot. Archiwum

PRZEMYŚL, RZESZÓW. Zapis w inwentarzu IPN- u nie pozostawia wątpliwości.

Właściciel znanej sieci sklepów spożywczych i konsul honorowy Ukrainy, Aleksander Baczyk, był, jak wynika z materiałów IPN-u, tajnym współpracownikiem „bezpieki” o pseudonimie „Szary”. Ta informacja wstrząsnęła opinią publiczną Przemyśla, tym bardziej że Baczyk to postać bardzo znana i chętnie pokazująca się na rozmaitych uroczystościach.

Informacja o tym, że Aleksander Baczyk w latach 1985-89 był tajnym współpracownikiem Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych w Przemyślu o pseudonimie „Szary” jest dostępna na stronie www.inwentarz.ipn.gov.pl. Z podanych tam danych wynika, że teczka Baczyka liczy sobie 70 stron.

Żadnych bliższych szczegółów IPN nie podaje, ale naszemu dziennikarzowi poradzono, by wystąpił z wnioskiem o możliwość wglądu do akt konsula honorowego Ukrainy, co też zamierza uczynić. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, Baczyk miał dostarczać „bezpiece” informacji zdobytych podczas zagranicznych wyjazdów.

Jak zauważa historyk z Przemyśla, dr hab. Andrzej Zapałowski, Aleksander Baczyk nie jest bynajmniej jedynym obywatelem polskim pochodzenia ukraińskiego, który współpracował z komunistycznymi władzami. – Podobna sytuacja ma miejsce z eksposłem, panem Syczem – zauważa Zapałowski. – Pan Baczyk, jak możemy zaobserwować, spotyka się chętnie i pokazuje z szefem Związku Ukraińców w Polsce, panem Piotrem Tymą. Jest wielce interesujące, czy powiedział mu o swej teczce w IPN-ie – zastanawia się historyk. – Jeśli ktoś takową przeszłość ma, to powinien się do tego sam przyznać i jeśli jest to osoba publiczna, jak na przykład pan Baczyk, przeprosić zwyczajnie społeczeństwo za to – stwierdza Zapałowski. – Nic mi nie wiadomo, by ten pan to uczynił – dodaje.

W poniedziałek usiłowaliśmy skontaktować się z Aleksandrem Baczykiem, ale niestety nie udało się. Nie wiemy zatem, czy i jak ma zamiar skomentować ujawnienie przez IPN jego tajnej współpracy z komunistyczną „bezpieką”.

Monika Kamińska

do “Znany biznesmen to TW „Szary””

 1. Janusz

  Ukraińcy mają już kandydatów na następcę Baczyka, a wybór bardzo trudny, bo tuzy to nie byle jakie: Myrosław Majkiwśkij, Andrijko Zapałiwskij, Marko Kuchtynśkij. Kogo wybiorą? Może przy okazji przyszłorocznyvh wyborów samorządowych się uda?

 2. jola

  Co drugi biznesmen w Rzeszowie , deweloperzy również mają dziwną przeszłość byli to TW, KO, albo ORMO lub SB którą można sprawdzić pod adresem http://www.inwentarz.ipn.gov.pl.

 3. MARIUSZ

  OPISYWALEM JUZ TEDO PANA LICHWIARZ I SZATARZYSTA PRZEJOL WIELE ZAKLADÓW W PRZEMYSLU I OKOLICY

 4. MARIUSZ

  OPISYWALEM JUZ TEGO PANA JEGO LICHWIARSKA DZIALALNOSC OWOCOWALA W LAPÓWKI I SZATARZE INNYCH SKLEPÓW

 5. Jan

  Kolega Kuchcińskiego, który blokuje skutecznie w Sejmie, Poselski projekt zabraniający gloryfikacji banderowców.

 6. wir

  Przedwczoraj pod tym artykułem było napisane

  „Przeczytaj pełny tekst artykułu w papierowym wydaniu Super Nowości”

  Pytanie do redakcji w którym konkretnie numerze ?

  Ciekawe dlaczego teraz ten zapis zniknął ?

 7. jork

  A tes SB to nie kolega Kuchcińskiego pamiętajcie o tym przy wyborach

 8. J23

  Atakowanie, rozbieranie, zwał jak zwał, niszczenie pomników ofiar zwyrodnialców z upa, świadczy o kulturze etycznej, moralnej i historycznej Ukraińców (banderowców). Szukają zwady ze wszystkimi i wszystkim dookoła. Już w Kijowie, Charkowie ludzie pragnęli zlinczować niosących portrety szuchewycza (zwyrodnialca). Wszystko działo się na uroczystościach rocznicy zwycięstwa nad faszyzmem. Także my Polacy nie jesteśmy osamotnieni w walce z gloryfikacja ludobójców. Wschodnia Ukraina, jeszcze można ją tak nazywać, nie czyje więzi historycznej z banderowcami. Swoim postępowaniem nie tylko szukają zwady z sąsiadami, ale przyczyniają się do rozwałki Ukrainy jako monolitu państwowego.

 9. lolek

  Kto tej wrednej banderowskiej chołocie daje polskie obywatelstwo

 10. lolek

  Wredny jeb……y banderowiec

 11. Jolka

  Zawsze umieli się ustawić, przy każdej władzy. Teraz Przemyśla i okolic potrzebują. Przyjaciele …….

 12. WYBORCA

  Idziemy po zakupy do swojego i po swoje a nie do kapusiów i w dodatku nie Polaków,proste ?

 13. axi

  „znanej sieci sklepów spożywczych” – „Piotruś Pan”

 14. Rycho

  To przecież ,,szanowana persona” w Przemyślu. Didki i batki byli rizunami w UPA a ten w SB….konsul honorowy, kuźwa upaińska ich mać.

 15. jarekP

  A Jan Bury jaki ma pseudonim- drodzy rolnicy donosił na Was przez tyle lat, po każdym zebraniu wiejskim musiał pisać raport pomijał te na których jego wybierano

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.