Znika jeden z symboli Rzeszowa

Od poniedziałku trwa demontaż masztów oświetleniowych na Stadionie Miejskim w Rzeszowie. Fot. Wit Hadło

Na Stadionie Miejskim przy ul. Hetmańskiej w Rzeszowie trwają prace modernizacyjne dotyczące wymiany oświetlenia oraz instalacji podgrzewanej płyty murawy. W poniedziałek rozpoczął się demontaż liczących 46 lat starych masztów oświetleniowych. Do końca lutego zainstalowane mają zostać nowe wyższe jupitery. – Żegnamy kawałek historii – mówi ratusz.

Od kilku tygodni Stadion Miejski przy ul. Hetmańskiej w Rzeszowie zmienia swoje oblicze. Trwa wymiana oświetlenia obiektu, instalacja podgrzewanej płyty murawy oraz układanie nowej nawierzchni. Dotychczasowe wyposażenie stadionu przekreślało szanse Resovii Rzeszów na dalsze rozgrywanie meczów w ramach rozgrywek piłkarskich Fortuna 1. liga. Miasto podjęło więc jesienią decyzję o remoncie infrastruktury. Wczoraj na stadionie odbyła się konferencja prasowa władz ratusza, na której poinformowano m.in. o trwającej wycince starych jupiterów.
– Aktualnie odbywa się demontaż kolejnego masztu oświetleniowego. Mówimy o tzw. jupiterach, które funkcjonują na stadionie od 1974 r. i po 46 latach kończą pracę oraz zostaną zastąpione nowym oświetleniem ledowym – mówił Marek Ustrobiński, wiceprezydent Rzeszowa. Nowe maszty mają być zainstalowane pod dachem nowej trybuny, za plecami widzów. Dwa z nich będą liczyć 61 metrów wysokości (dotychczasowe słupy miały 51 m). Jak słyszymy, aktualnie trwa montaż pali, które mają stanowić fundament pod oświetlenie. – Będziemy mieć najnowocześniejsze w Polsce oświetlenie stadionu z możliwością jego regulacji. Inaczej światło będzie padać w trakcie meczów piłkarskich, a inaczej w trakcie spotkań żużla czy organizacji koncertu – wyjaśniał Ustrobiński. Inwestycja ma zostać zrealizowana do 25 lutego.

Co stanie się z jupiterami?

Oprócz budowy oświetlenia, na stadionie trwa modernizacja głównej płyty boiska oraz płyty bocznej. Główna płyta zostanie poszerzona w stosunku do starego boiska, będzie podgrzewana i ułożona zostanie na niej nowa murawa. – W ramach tego zadania powstaje także nowe odwodnienie i kanalizacja
– wskazywał Ustrobiński. Łączny koszt prac? Prawie 11 mln zł.
Co stanie się ze starymi i, dla wielu rzeszowian, wręcz historycznymi jupiterami? Czy jest plan zachowania ich fragmentów na stadionie jako formy eksponatu? – Maszty zajmują zbyt dużo miejsca, zostaną zezłomowane i nie przewidujemy ich wykorzystania. Z kolei istniejące oświetlenie toru żużlowego zostanie rozebrane i wykorzystane do oświetlenia innych, mniejszych boisk na terenie Rzeszowa – tłumaczył Ustrobiński.

Kamil Lech

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Roman Kołtoń
Roman Kołtoń
1 dzień temu

Rzeszów to jest najlepsze miasto w Polska, super Stal Rz-ów , super prezydent. Tak trzymać
p.s. mam następny talent do Stali do grania od wiosny

zenon
zenon
2 dni temu

11 mln zł wydane lekką ręką. Ile lat i ile tysięcy godzin świecenia potrzeba, aby te 11 mln zł się zwróciło? A wystarczyło wymienić same reflektory na efektywniejsze i bardziej „ekologiczne” (słowo wytrych). Zaś co do demontowanych starych „jupiterów”, to gospodarsko myślący zarządzający majątkiem miejskim rozważyłby opcję wystawienia tych elementów ze zdjęcia na sprzedaż. Na pewno uzyskano by z takiej sprzedaży więcej środków, niż z szemranego złomowania. Są przecież przedsiębiorcy z kasą, którzy chętnie kupiliby taki jupiter choćby po to, aby postawić sobie przed firmą. Mam na myśli tylko samą górną część, tą z reflektorami. Apel do Prezydenta Ustrobińskiego: może… Czytaj więcej »

ROMAN
ROMAN
2 dni temu
Reply to  zenon

No tak dobry pomysł albo i inne rozwiązanie : może te 4 moduły zaopatrzyć w te ledy i coś doświetlić co?
My lubimy lampki a kolorowe jeszcze bardziej – dopiero by było normalna innowacja.
Teraz tylko pomyśleć co doświetlić ; O!