Zniknie ulubiona kawiarnia rzeszowian?

W sezonie letnim z kawiarni Przystań na Lisiej Górze często korzystają mieszkańcy Rzeszowa. Fot. Paweł Dubiel

RZESZÓW. Nadzór budowlany nakazał rozbiórkę punktu gastronomicznego o kształcie igloo na Lisiej Górze.

Inspektorzy nadzoru budowlanego oczekują, że kawiarnia Przystań obok rezerwatu Lisia Góra w Rzeszowie, która wyglądem przypomina igloo, zostanie rozebrana. Według urzędników, przy jej budowie naruszone zostały przepisy prawa budowlanego. Właściciel tego obiektu gastronomicznego twierdzi, że nie dostał do ręki pisma w tej sprawie i dlatego nie podjął żadnej decyzji co do likwidacji kawiarni.

Kawiarnia Przystań przy ul. Leśnej w sezonie serowała mieszkańcom kawę, herbatę, zimne napoje, lody i pizzę. Ustawiono tam stoliki z parasolami, leżaki i powieszono hamaki. Można było tam wypożyczyć sprzęt do pływania, w tym rowery i kajaki. Sprzęt wodny można tam pożyczać od 2011 r. Od 2013 r. zaś funkcjonuje kawiarnia Przystań. Teraz zaś właściciel tego obiektu dostał nakaz rozbiórki budynku kawiarni – takie informacje przekazuje Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego dla Miasta Rzeszowa.

– Sprawa się toczy. Dopóki nie dostałem ostatecznej decyzji z nadzoru budowlanego, to nie będę rozbierał kawiarni – mówi Michał Mucha, właściciel kawiarni na Lisiej Górze. – Mam nadzieję, że pozyskamy wymagane zgody i w lecie znów będziemy przyjmować gości w igloo. Nadal przy kawiarni można wypożyczać sprzęt wodny. Nic w tej sprawie się nie zmieniło.

Na Facebooku kawiarni Przystań pojawiła się informacja, że możliwe jest zamknięcie igloo. Jednak mieszkańcy Rzeszowa bronią tego miejsca. Liczą, że obiekt na Lisiej Górze pozostanie. Twierdzą nawet, że to najprzyjemniejsze miejsce w Rzeszowie. Przekonują też, że należy uratować kawiarnię i może temu pomóc jej przebudowa.  

Mariusz Andres