Zniosą podatek od rent i emerytur?

- Emeryci i renciści zazwyczaj dostają tak głodowe sumy, a pobiera się jeszcze od tego podatek – dziwi się Janina Bazan z Woli Rafałowskiej. – Gdyby zlikwidowali te podatki to starczałoby chociaż na leki. Fot. Artur Getler

PODKARPACIE. Posłowie zdecydują czy ulżyć emerytom i zwolnić ich z podatku.

Emerytury i renty poniżej 1 tys. zł zostaną zwolnione z podatku. Wyższe emerytury będą obarczone mniejszym podatkiem. Takie są założenia projektu uchwały, który znalazł się właśnie w Sejmie. Emeryci  i renciści będą płacić mniejsze podatki i składki zdrowotne, a najbiedniejsi będą z nich zupełnie zwolnieni.

Zmiany zaproponowane w projekcie uchwały dotyczyłyby zarówno ZUS-owców jak i KRUS-owców. W sumie z podatku może zostać zwolnionych nawet 2,5 mln seniorów. Pozostali dostaliby do ręki większe emerytury.

Szczegółowe założenia projektu są takie, że kwota 1 tys. zł miesięcznie brutto byłaby zwolniona z podatku i składek. Natomiast emeryci i renciści ze świadczeniami wyższymi niż 1 tys. zł, ale mniejszymi niż 2 tys. zł płaciliby podatek tylko od kwoty przekraczającej ten zwolniony z podatku tysiąc złotych. Tym samym, emeryci zapłaciliby znacznie mniejsze podatki. Podstawowe założenie projektu ustawy można streścić w zdaniu, że im wyższa emerytura tym mniejsze ulgi podatkowe.

W sumie przeciętny emeryt zyskałby na takich zmianach około 200 zł miesięcznie. Budżet państwa straciłby natomiast miliardy złotych. Według szacunków ministerstwa finansów przy takim rozwiązaniu do budżetu wpłynęłoby prawie 14 mld zł mniej podatków.

Projekt został złożony przez posłów z Solidarnej Polski. Czeka teraz na pierwsze czytanie. Póki co trudno powiedzieć jak potoczą się jego losy. Rządząca koalicja raczej nie będzie sprzyjać temu pomysłowi.

***
Czy to możliwe, aby nasi politycy ulżyli emerytom? Przecież polska władza zazwyczaj zabiera, a nie daje.  Jak dotychczas politycy przyzwyczaili nas do tego, że podnoszą podatki, ceny i mandaty, a obniżają tylko standard życia. 

Artur Getler

do “Zniosą podatek od rent i emerytur?”

 1. ula

  a co sie tak krusowców czepiasz? odpoczywacz w weekend, masz swieta wolne, urlop, pensje? Bo niektórzy rolnicy maja tylko to co wyprodukuja, a zwierzeta tez trzeba obrobic i nie ma urlopu, i nie ma ze boli. A kto ci jesc da zusowcu, ha? jesli nie krusowiec wyprodukuje? a krowia kupa smierdzi? czy nie?

 2. olo

  Krus- owców zwolnić to żart? Płacą grosze i jeszcze maja to samo co ci co płacą zusy! A równość wobec prawa gdzie?

 3. loczek73

  Populizm nie zna granic .jak sam redaktor podał 2,5 miliona emerytów może z tego skorzystać .podatek wynosi 19% czyli z tysiąca 190 zł X 2,5miliona =475 mil X 12miesięcy =prawie 5mld -Ja się pytam Skąd wziąsć te 5 mld

 4. grześ

  Łatwiej ściągnąć podatek od emeryta niż z prywatnych gabinetów lekarskich ?

 5. jarozpis

  Populizm! Przecież taki projekt jest niekonstytucyjny. Znowu marzenia, że „ciemny lud” kupi bajeczkę.

  • Ambroży

   do jarozpis (konstycjonalisty) prośba o opinię wydatku budżetowego??
   „Po ostatnim przyjęciu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji firma, która je organizowała, nie mogła się doprosić zwrotu naczyń wartych 400 zł.

   Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni zaprosił swoich urzędników na przyjęcie. 8 listopada w nowej siedzibie resortu przy ul. Królewskiej w Warszawie na pierwszym piętrze rozstawiono stoły. – Niczego nie zabrakło – mówi „Codziennej” jeden z pracowników resortu.

   Pan minister przemówił, pochwalił, wytyczył nowe zadania i wzniósł toast. „Codzienna” chciała się dowiedzieć, co fetowano, ale ministerstwo milczy. Możemy jedynie się domyślać, że świętowano remont i przeprowadzkę Boniego. A było co, bo – jak pisaliśmy – przygotowanie gabinetu dla szefa resortu i biur dla urzędników kosztowało ponad 4 mln zł.

   Jednak wszystko, co dobre, szybko się kończy. Przyjęcie dobiegło końca i zaczęły się kłopoty… firmy cateringowej, która organizowała raut. Kiedy kelnerzy zaczęli zbierać talerze, filiżanki, kieliszki i sztućce, okazało się, że spora ich część zginęła. Straty obliczono na 400 zł.” źródło GPC

 6. Ambroży

  Dobre projekty PIS i SP – problem w tym ,ze trzeba zaznaczyć aby się doczekać potrzeba chęci uchwalenia i w dodatku doczekać z Bożą pomocą do 2014 , co przy aktualnie katastrofalnym stanie lecznictwa nie będzie takie łatwe!.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.