Znowu będą mieszać w paliwie. Będzie drożej.

– LPG ostatnio staniał i przewiduje, że utrzyma swoja cenę. Natomiast ceny pozostałych paliw znowu wpadną w huśtawkę, na której stracą kierowcy – mówi Ryszard Paulo, właściciel stacji paliw w Rzeszowie, członek Polskiej Organizacji Gazu Płynnego. Fot. Archiwum

RZESZÓW, PODKARPACIE. Ceny hurtowe paliw znowu zaczynają skakać.

Pod koniec 2012 roku koncerny paliwowe nieco odpuściły. Ceny oleju napędowego i benzyny spadły do poziomu poniżej 5,5 zł za litr. Teraz jednak znowu ceny hurtowe paliw zaczynają piąć się w górę. Najprawdopodobniej ceny będą się wahać, ale w ostatecznym rozliczeniu i tak będziemy tankować drożej.

W ciągu stycznia ceny hurtowe w rafineriach płockiej i gdańskiej wzrosły średnio o 22 grosze za litr benzyny i o 15 groszy za litr oleju napędowego. Ostatnie dni zaowocowały kolejną podwyżka ceny hurtowej o kolejne 4 grosze dla Pb95 i tyle samo dla ON.

Stacje benzynowe wciąż bronią się przed podwyżkami, ale powoli ulegną presji koncernów, bo przecież nikt nie będzie sprzedawał paliwa taniej niż sam kupił.

Zapytaliśmy o zdanie Ryszarda Paulo, od wielu lat prowadzącego stację paliw w Rzeszowie, eksperta z Polskiej Organizacji Gazu Płynnego. – Z mojego doświadczenia w tej branży wynika, że znowu będziemy mieli do czynienia z licznymi wahaniami cen paliw. Będą one na przemian drożeć i tanieć po to, by ostatecznie doprowadzić do sytuacji, że paliwo będzie droższe niż dziś.

Chodzi tu o wielokrotnie opisywaną przez nas politykę cenową koncernów paliwowych zmiany ceny w „razach”. Paliwa wiele razy w krótkim czasie na przemian drożeją i tanieją, ale ostatecznie cena utrzymuje tendencję rosnącą. – To było do przewidzenia. Takie zjawisko obserwujemy w Polsce od lat – mówi Ryszard Paulo. – Trzeba zwrócić uwagę, że ostatnio nie było argumentów do podwyżek – dodaje.

Równolegle z rosnącą ceną paliw spada powoli cena LPG. Co ciekawe, to właśnie gaz płynny jest ostatnio paliwem, które najmniej ulega wahaniom cenowym i utrzymuje swoją cenę stabilnie.

Artur Getler

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.