Znowu może zabraknąć leków ratujących życie

Na liście placówek starających się o import docelowy opublikowanej przez ministerstwo jesteśmy na drugiej pozycji. Póki co mamy zabezpieczenie - mówi dr Jan Gawełko, szef Podkarpackiego Centrum Onkologii w Rzeszowie. Fot. Anna Moraniec

PODKARPACIE. Zapasy leków onkologicznych stosowanych w chemioterapii znowu się kończą

Kłopoty z cytostatykami, czyli lekami stosowanymi w leczeniu nowotworów wciąż trwają i ich końca nie widać. Doxorubicyna, która dwa tygodnie temu dotarła do Podkarpackiego Centrum Onkologii w Rzeszowie i Podkarpackiego Ośrodka Onkologicznego w Brzozowie znowu się kończy. Onkolodzy i szpitalni aptekarze robią wszystko by zdobyć kolejne partie leku i póki co to się im udaje, ale…

- Można powiedzieć, że mamy lek na dziś czy jutro, ale nie mamy pewności, że będziemy go mieć za kilka dni – mówi dr Dariusz Sawka, z-ca dyrektora ds. lecznictwa onkologicznego  placówki w Brzozowie.

Niedobory leków cytostatycznych, nie tylko doxorubicyny, są efektem wycofania się z Polski jednego z producentów – firmy Sandoz.  – Ratujemy się importem docelowym, który jednak nie rozwiązuje problemu – mówi dr Sawka.

- Gdy zaczęły się problemy z cytostatykami nasza sytuacja nie była najgorsza. Na 26 stosowanych leków onkologicznych, mieliśmy zapas 2-3 miesięczny szesnastu cytostatyków. Pozostałych – mieliśmy w ilościach wystarczających na 2-3 tygodnie. Teraz też sobie radzimy.

Zamiast importu docelowego zakup interwencyjny

Zdaniem dr Janusza Medera, prezesa Polskiej Unii Onkologii (PUO) resort zdrowia powinien na podstawie informacji z NFZ oraz ze szpitali, zajmujących się leczeniem onkologicznym oszacować zapotrzebowanie na leki na kilka miesięcy. Następnie powinna być zastosowana procedura zakupu interwencyjnego w celu zgromadzenia zapasu specyfików dla całego kraju.

Przy zakupie interwencyjnym na potrzeby szpitali krajowych można wynegocjować korzystniejsze warunki finansowe i zmniejszyć obciążenie budżetu państwa i szpitali.

Anna Moraniec

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.