Znowu schudną nam portfele czyli widmo drugiego kryzysu

PODKARPACIE. Inflacja będzie znacznie wyższa niż zakładano.

Wygląda na to, że znów uderzą nas podwyżki. Polacy przyglądając się cenom w sklepach i wydarzeniom na świecie boją się drugiego kryzysu gospodarczego. Frank drożeje, światowe potęgi gospodarcze jak chociażby USA, coraz mocniej kuleją. Kraje strefy euro balansują na granicy bankructwa. Analitycy coraz częściej zaczynają wypowiadać słowo kryzys.

Rząd obiecał nam w budżecie inflacje na poziomie 2,3 procent. Tymczasem w poszczególnych miesiącach tego roku nie była niższa niż 3,6 procent a w maju sięgnęła nawet 5 procent. Tymczasem ekonomiści zapytani przez Gazetę Prawną twierdzą zgodnie, inflacja w tym roku nie będzie niższa niż 4 procent. Rozbieżność między rządowymi pobożnymi życzeniami a rzeczywistością jest więc prawie dwukrotna. Kto za to zapłaci? Oczywiście my wszyscy więcej wydając na produkty i usługi.

Żywność staniała i zdrożała jednocześnie

Ceny żywności w lipcu zmalały w porównaniu z czerwcem o blisko 2 procent. Mimo to większość artykułów podrożała. Jak to możliwe? Okazuje się, że bardzo spadła cena warzy i owoców, które w porównaniu z czerwcem są o 17 procent tańsze. To spowodował, że za jedzenie płacimy statystycznie mniej. Obniżki cen warzyw są jednak sezonowe i zauważalne co roku, od września znów zaczną drożeć. Drożeją natomiast produkty, które kupujemy na co dzień. Więcej zapłacimy za nabiał, margarynę, kawę, napoje, jaja czy mięso. Wzrosty cen wynoszą od niecałego procenta do 2-3 procent w ciągu miesiąca.

Jak będzie?

Ciężko jednoznacznie przewidzieć dalszy rozwój sytuacji. Wiele zależy od dalszego rozwoju sytuacji na rynkach światowych. Nie  wiadomo jak zachowają się ceny ropy naftowej a od tego zawsze zależą ceny towarów i usług. Analitycy jednak nie pozostawiają złudzeń, inflacja spadać nie będzie. Co za tym idzie ceny będą wciąż szły w górę.

Artur Getler

do “Znowu schudną nam portfele czyli widmo drugiego kryzysu”

  1. ciekawy

    a PO ile są teraz jabłka tuskomatoły????????????

  2. roman

    znowu bankierzy i instytucje finansowe kombinują jak by to ze 100- zrobić 1000 – ot i cały kryzys – cygaństwo- mataczenie- przelewanie z jednego do drugiego – i głośno trąbią że kryzys- rządy wspomogą banki jak zwykle – a wszystko odbije się na niewolnikach jak zwykle – no bo jak to jest niewolnik pracuje jak pracował – i co on wywołuje kryzys czy ci co pociągają za sznurki ?

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.