Zobacz, co może powstać na Twoim osiedlu!

4.qxdRZESZÓW. Sprawdziliśmy, jakie zadania do budżetu obywatelskiego zgłosiły Rady Osiedli.

We wtorek, 10 grudnia, minął ostatni dzień zgłaszania propozycji do rzeszowskiego budżetu obywatelskiego. Mieszkańcy sami, bądź za pośrednictwem Rad Osiedli mogli w ten sposób powiedzieć urzędnikom miejskim, czego im brakuje w mieście. Co zgłosili? Czego potrzebują?

Przez dwa dni próbowaliśmy ustalić, ile i jakie propozycje ze strony rzeszowian wpłynęły do Urzędu Miasta Rzeszowa oraz jednostek wyznaczonych do ich przyjmowania. Niestety, okazało się, że po raz kolejny kontakt z urzędnikami miejskimi jest niemożliwy, bo albo nikt nie odbierał telefonów (domena zwłaszcza Macieja Chłodnickiego, rzecznika prasowego prezydenta), albo byli na tyle zajęci, że nie mogli wygospodarować kilku minut na rozmowę (tu uwaga w kierunku Marcina Stopy, sekretarza miasta).

Żadna jednostka miejska: ani wydział administracyjno-organizacyjny, ani rzeszowskie „call-center” nie posiadało wiedzy na temat zgłaszanych przez mieszkańców propozycji do budżetu obywatelskiego.

Nie zważając na przeciwności, postanowiliśmy skontaktować się z poszczególnymi Radami Osiedli, które zadania do budżetu mogły składać w imieniu mieszkańców. W przeciwieństwie do tych ostatnich, nie musiały one zbierać przynajmniej 15 podpisów pod każdą z propozycji. Czego zatem brakuje na osiedlach? O co one wnioskują?

Os. Krakowska-Południe
– Mieszkańcy osiedla najbardziej potrzebują parku osiedlowego – mówi Maria Warchoł, przewodnicząca osiedla Krakowska-Południe. – Od lat zabiegamy o jego budowę w rejonie przychodni i szkoły. 50 tysięcy zł już wydano na dokumentację projektową i wszystko wskazywało na to, że do 2012 roku zostanie zrealizowany. Tak się nie stało. Gdyby nie pomoc pani radnej Wróblewskiej, dzięki której zarezerwowano w budżecie 200 tys. zł na jego częściową realizację, to nie powstałby nawet nowy plac zabaw – dodaje.

Zabudowa zielonych terenów przy ul. Zbyszewskiego, wedle szacunków, kosztowałaby ok. 4,5 mln zł. Rada Osiedla, zdając sobie sprawę, że taka kwota nie może zostać przeznaczona z zaledwie 5-milionowego budżetu obywatelskiego, wnioskuje o budowę sceny amfiteatralnej, która jest jednym z elementów planowanego parku. – Skorzystają z niej nie tylko mieszkańcy na czas organizacji imprez typu dni osiedla, ale także szkoła, przedszkole czy Osiedlowy Dom Kultury „KRAK” – wyjaśnia Warchoł. To przedsięwzięcie kosztowałoby ok. 450 tys. zł.

Os. Śródmieście-Północ
Rada Osiedla Śródmieście-Północ zgłosiła z kolei trzy propozycje. – Najbardziej priorytetowy, naszym zdaniem, jest kapitalny remont ul. Śniadeckich (od skrzyżowania z ul. Fredry) – mówi przewodniczący osiedla, Kazimierz Rochecki. – Od lat 80-tych ulica nie była remontowa, a stanowi między innymi dojazd do gimnazjum przy ul. Orzeszkowej, z której korzysta mnóstwo osób. Od 20 lat kierowcy mają problem z poruszaniem się tam – wyjaśnia. Koszt to około 270 tys. zł.

Drugą propozycją jest osuszenie budynku Szkoły Podstawowej nr 1 przy ul Bernardyńskiej. – Budynek jest dość stary, zawilgocony, zagościł tam grzyb. Młodzież od dawna skarży się na ten problem. Szacujemy, że wraz z ekspertyzą techniczną będzie to kosztowało ok. 250 tys. zł – dodaje Rochecki. W ramach tzw. inwestycji miękkich, Rada Osiedla chciałaby zorganizować wystawę prac plastycznych w galerii przy ul. Matejki. Na ten cel wystarczyłoby ok. 22 tys. zł.

Os. Nowe Miasto
Jeszcze więcej zadań zgłosiła Rada Osiedla Nowe Miasto. Największą i najbardziej kosztowną, bo opiewającą na kwotę około 4,9 mln zł, jest budowa wielopoziomowego parkingu przy ul. Podwisłocze 2 i 10. – Zdajemy sobie sprawę, że jest to duża suma, ale mieszkańcy potrzebują nowych miejsc parkingowych – wyjaśnia Mariusz Głazowski, przewodniczący RO. – Drugą propozycją jest zapewnienie bezpośredniego dojazdu do kompleksu szkolno-przedszkolnego przy ul. Pelczara 3. Nowa droga rozwiąże problem tworzenia się sztucznych korków – dodaje. Na realizację wystarczy ok. 500 tys. zł.

Trzecim zdaniem jest budowa łącznika między al. Rejtana 26 i ul. Popiełuszki 14 oraz ok. 60 miejsc postojowych (ok. 260 tys. zł). RO chce także przedłużenia al. Rejtana w kierunku zachodnim (wzdłuż galerii, dalej przez zielone tereny) do basenu „Delifnek”(ok. 600 tys. zł) oraz modernizacji boisk przy Zespole Szkół nr 4 (ok. 420 tys. zł). – Zadanie jest konieczne, ponieważ Powiatowy Inspektor Budowlany ze względu na zły stan boisk nakazał ich natychmiastowy remont – wyjaśnia Mariusz Głazowski.

Os. Pobitno
– W budżecie na 2014 rok osiedle Pobitno zostało niemalże całkowicie pominięte, bo poza inwestycją związaną z budową nowego targowiska nie znalazły się żadne pieniądze – zaznacza Adam Napiórkowski, przewodniczący Rady Osiedla. Rada wybrała trzy główne inwestycje, które, jej zdaniem, są niezbędne na osiedlu, a których realizacji nie mogą się doczekać.

Pierwszą jest instalacja sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu al. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego z ulicami Konfederatów Barskich oraz Morgową za ok. 200 tys. zł.- Dołączyliśmy do tego 430 podpisów mieszkańców, które zebraliśmy. Skrzyżowanie jest bardzo niebezpiecznie, ponieważ dochodzi tu do wielu wypadków i stłuczek – wyjaśnia Napiórkowski. Drugą inwestycją jest remont ul. Kurpiowskiej za ok. 200 tys. zł. – W zeszłym roku wyremontowano około 3/7 ulicy. Pierwsza część wygląda bardzo ładnie, druga to jakby inny świat: kamienie, poniszczone chodniki – wyjaśnia. Trzecie zadanie to remont ul. Romualda Traugutta (ok. 250 tys. zł).

***
Od środy (11.12.) do końca grudnia komisja ds. budżetu obywatelskiego będzie weryfikowała zgłoszone zadania, a 2 stycznia przestawia listę tych, które mogą zostać zrealizować. Głosowanie mieszkańców odbędzie się w sposób tradycyjny, za pomocą kart do głosowania. Potrwa od 4 do 15 stycznia. Wyniki poznamy pod koniec miesiąca.

Ewelina Nawrot

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
10 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ROMAN
ROMAN
7 lat temu

ps. Janeek ; aby powstała sieć tramwajowa musi być ; – całe założenie urbanistyczne choćby takie jak w Austrii w miejscowości; Linz – gdzie rozpoczęto budowę nowej magistrali tramwajowej do nowo budowanego osiedla [ Solar City – pierwszy etap 4 tyś. mieszkańców ] / podobnie u nas w Częstochowie będzie budowana linia do nowego osiedla ; Parkitka [ mieszka już w nim 8 tyś. mieszkańców] a po drodze obsłuży zamieszkałe już osiedle ; zachodnie Tysiąclecia [ 10 tyś. mieszkańców ] i dalej miasteczko akademickie ; co daje łącznie ponad 30 tyś mieszkańców na dzień dzisiejszy. Tam myślą i działają u… Czytaj więcej »

pit
pit
7 lat temu

zróbmy coś dla całego rzeszowa np przedłużenie ścieżek rowerowych i spacerowych np do granic z trzebowniskiem i boguchwałą

Janeek
Janeek
7 lat temu

Żeby stolica regionu nieposiadała sieci tramwajowej ???
Toż to wstyd na cały kraj …

luk
luk
7 lat temu

Coffie Shop:-D:-D:-D

mamnick
mamnick
7 lat temu

Jak zawsze Ferenc robi kiełbaski wyborcze!Przecież nie liczy się z nikim!Powstaną następne nie trafione inwestycje….

pisul
pisul
7 lat temu
Reply to  mamnick

Ale to nie Ferenc proponuje ale sami ludzie. Co sobie tam wymysla to beda mieli. Co ma do tego prezydent. Kazde wieksze miasto ma juz mala sume w budzecie na takie drobne mikroinwestycje spoleczne. Nie lej jadu zostaw na wizyte kogoz z PO w Rzeszowie

pracownik
pracownik
7 lat temu

dobry sposób na wzrost liczby komentarzy , emitować każdy dwa razy :D !!!!

roni33
roni33
7 lat temu

Tytul wprowadza w blad. Redaktor nie rozroznia studentek od stu dentek albo pisze po herbacie z 2 torebek?

ROMAN
ROMAN
7 lat temu

co może powstać – a co powstanie to dwie różne sprawy – a jeszcze co by mieszkańcy chcieli aby powstało to kolejne marzenia ściętej głowy –
bo my mamy jedną nieomylną osobę która wszystko wie najlepiej co i jak i zawsze tak będzie jak ona zadecyduje ; czy się to komu podoba czy nie – i koniec basta ! i to co powstanie z tego mieszkańcy mają się cieszyć bo to jest dla ich dobra – koniec.

LUDEK
LUDEK
7 lat temu

no i po co ten bzdurny tytuł