Zobacz z bliska, jak wygląda nowy Rynek

Rewitalizacja płyty Rynku i jego okolic to jedna z największych i najkosztowniejszych inwestycji w dziejach Kolbuszowej. Fot. Autor

KOLBUSZOWA. Ciekawe imprezy zakończą jedną z największych inwestycji w dziejach miasta.

W najbliższą niedzielę (14 bm.) kolbuszowianie nie tylko będą mogli dokładnie obejrzeć dopiero co zmodernizowaną płytę Rynku, ale również ciekawie spędzić czas na  imprezach, które zostaną zorganizowane z okazji zakończenia rewitalizacji centrum miasta. Dodajmy, że przedsięwzięcie, które diametralnie zmieniło kolbuszowski Rynek i jego okolice, pochłonęło ok. 9 mln zł, z czego aż 6,5 mln zł stanowi dotacja z zewnątrz.

Dzięki rewitalizacji w obrębie Rynku zmieni się organizacja ruchu. Powstanie więcej miejsc postojowych, zatoka dla busów, a także ścieżka rowerowa. Oszklona została studnia, a w jej wnętrzu znalazła się… stara pompa wodna oraz tablica informująca o atrakcjach turystycznych i historii regionu. Powstały alejki, wyłożone kostką brukową. Na płycie Rynku pojawił się też prostokątny obrys dawnego drewnianego ratusza a także punkt informacyjny.

W najbliższą niedzielę (14 bm.) odbędzie się uroczyste zakończenie rewitalizacji inwestycji. Już o godz. 10 na ul. Mickiewicza będzie można oglądać wystawę starych fotografii i pamiątek z dziejów Kolbuszowej. Inscenizacje z życia dawnych mieszkańców miasta przedstawią uczniowie Zespołu Szkół nr 2. O godz. 12 w kolegiacie odprawiona zostanie msza św. Po jej zakończeniu odbędzie się uroczyste otwarcie nowego Rynku.

Potem będą lokalne targi turystyki oraz konkursy: kulinarny dla Kół Gospodyń Wiejskich, muzyki etnicznej oraz rękodzieła i rzemiosła ludowego. O godz. 16 zaplanowano koncert muzyki dawnej. Następnie zespoły obrzędowe – “Górniacy z Kolbuszowej Górnej i “Wolanie” z Domatkowa – zaprezentują widowiska: “Karczma”, “Rynek” i “Odpust”. Imprezę o godz. 18 zakończy projekcja multimedialna “Kolbuszowski Rynek w fotografii”.

Paweł Galek

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.