Żołnierze lecący do Afganistanu utknęli w Balicach

Część z widocznych na zdjęciu podhalańczyków odbywa już służbę w Afganistanie. Fot. Archiwum 21. BSP

RZESZÓW, KRAKÓW. Zabrakło paliwa, więc piloci… poszli spać.

Radio RMF FM podało, że kilkuset żołnierzy XIII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego lecących do Afganistanu, wśród których znajduje się kilku żołnierzy z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, zostało zatrzymanych na lotnisku w Balicach. W Dowództwie Operacyjnym Sił Zbrojnych mówią, że wszystko jest w porządku. Jednak lot, który miał się odbyć poniedziałkowej nocy, został przełożony.

Samolot, którym mieli lecieć żołnierze nie jest wojskowy, a jedynie wynajęty przez Amerykanów. Firma przewozowa nie poinformowała wojska, że trzeba było dotankować do niego paliwo. Czekano na nie kilka godzin, a gdy je wreszcie dostarczono, piloci uznali, że przekroczyli limit godzin i oznajmili, że idą… spać do hotelu. Tym samym żołnierze zostali na lotnisku, a następny lot, jak ustalili krakowscy dziennikarze, zaplanowany był dopiero po godzinie 16 w poniedziałek.

– To jest normalne, że są różne przesunięcia w czasie, bo muszą być wydane odpowiednie zgody zezwalające na lot. Nic mi też nie wiadomo o tym, żeby paliwa zabrakło. A jeśli chodzi o pilotów, to ja nie chciałabym lecieć z takimi, którzy pracują więcej godzin niż pozwalają im przepisy, bo to może doprowadzić do katastrofy – mówi mjr Julita Mirowska, oficer prasowy Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych.

Część podhalańczyków wyleciała w rejon misji już początkiem kwietnia. 21. Brygada Strzelców Podhalańskich wystawiła Taktyczne Zgrupowanie Bojowe “Charlie”. W jego skład wchodzą żołnierze 1. batalionu strzelców podhalańskich. Ponadto w XIII Zmianie wezmą też udział żołnierze innych jednostek brygady, którzy wchodzą w skład komponentów kontyngentu. Łącznie z 21. BSP w rejonie misji znajdzie się 200 żołnierzy. Główne siły XIII Zmiany wystawiła 25. Brygada Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego.

Grzegorz Anton

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o