Żołnierze Wehrmachtu urzędują w sanockim skansenie

Niemcy dopracowali szczegóły do perfekcji – mundury żołnierzy nie wyglądają jak ze sklepu, tylko są specjalnie umazane błotem, jak podczas działań wojennych. Fot. Archiwum Jan Kmieciński

SANOK. Ubrudzeni błotem, z karabinami, w idealnie odwzorowanych mundurach…

Niedawno Super Nowości pisały o niemieckiej ekipie filmowej, która miała zacząć kręcić film wojenny w sanockim skansenie. Jak dowiedzieliśmy się, praca na planie filmowym idzie pełna parą. Zorganizowano już casting, na którym wybrano ośmioro dzieci i siedmioro dorosłych, głównie mieszkańców Sanoka, którzy grają w filmie jako statyści. – Wszystko idzie zgodnie z planem, więc myślę, że zdjęcia zakończą się tak jak wcześniej planowano, czyli 9 lutego – mówi Jan Kmieciński, koordynator filmowy.

Film kręci 18 studentów z Monachijskiej Akademii Filmowej. W sumie w niemieckiej ekipie jest 35 osób. W filmie grają głównie studenci, ale występuje też trzech starszych niemieckich aktorów. Polacy wybrani na castingu grają przede wszystkim okoliczną ludność.

– Pomysł kręcenia filmu w sanockiej scenerii podsunęli nam koledzy z łódzkiej szkoły filmowej. Kiedy pierwszy raz zobaczyłem zdjęcia sanockiego Skansenu w Internecie, po prostu się zachwyciłem. To było idealne miejsce dla naszego filmu – budynki sprzed wojny, z dala od cywilizacji – o to nam chodziło. Skorzystaliśmy również z sugestii burmistrza Sanoka, aby niektóre sceny nakręcić w okolicach miasta – mówi Ed Ehrenberg, reżyser filmu.

Akcja filmu dzieje się w 1941 r. W wiosce po wywiezieniu mężczyzn do obozów pracy, pozostało tylko kilka kobiet, starców i dzieci. Wkrótce u mieszkańców pojawiają się niemieccy żołnierze. Film pokazuje okrucieństwo wojny i jest wzorowany na książkach i filmach głównie amerykańskich autorów. Twórcy pokazują w doskonały sposób realia tamtych czasów począwszy od mundurów i broni po wystrój wnętrz domów.

Film będzie pokazywany podczas festiwali, a także w kinach, być może również w Polsce.

Grzegorz Anton

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o