Żołnierze zarobią ponad 570 zł więcej (ZDJĘCIA)

Prezydent Andrzej Duda w Nowej Dębie podpisał rozporządzenie, dzięki któremu wzrosną pobory około 110 tysięcy zawodowych żołnierzy Wojska Polskiego. Fot. Bogdan Myśliwiec

NOWA DĘBA. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał na Podkarpaciu rozporządzenie w sprawie podwyżek dla wojska.

Średnie uposażenie wraz z dodatkami żołnierzy zawodowych Wojska Polskiego wyniesie od 1 stycznia 2020 r. ponad 6 tysięcy złotych. Stosowne rozporządzenie w tej sprawie podpisał podczas wtorkowej wizyty na poligonie w Nowej Dębie prezydent Polski Andrzej Duda.

Średnio o 576 złotych więcej będzie wynosiło od nowego roku uposażenie żołnierza zawodowego w Wojsku Polskim. Rozporządzenie o podwyżkach dla żołnierzy zawodowych, przygotowane z inicjatywy szefa MON, zyskało podpis prezydenta podczas jego wizyty na poligonie w Nowej Dębie.

– Jest to kwota niebagatelna i mam nadzieję, że zasili budżety domowe polskich rodzin, których członkowie służą Rzeczpospolitej Polskiej jako zawodowi żołnierze – mówił prezydent Duda.

Podwyżki, które podpisał prezydent na wniosek szefa MON są już uwzględnione w budżecie państwa na 2020 r. Od nowego roku wprowadzony zostanie także nowy mnożnik wynagrodzeń żołnierzy. Mnożnik, według którego ustala się przeciętne uposażenie brutto, jest określany w rozporządzeniu prezydenta. Po wprowadzeniu podwyżek, przeciętne uposażenie żołnierzy zawodowych z dodatkami i miesięczną równowartością dodatkowego uposażenia rocznego ma wynosić 6153 zł (obecnie jest to 5529 zł). Propozycja uwzględnia przewidziane w projekcie ustawy budżetowej podwyższenie kwoty bazowej do wysokości 1614,69 zł (obecnie 1523,29 zł) oraz wzrost wielokrotności tej kwoty (mnożnika) do wysokości 3,811 (aktualnie 3,63). Sama kwota bazowa także wzrośnie w roku 2020 .

Podwyżka, która wejdzie w życie 1 stycznia 2020 r., obejmie ok. 110 tys. żołnierzy zawodowych.

Prezydent Andrzej Duda i minister Mariusz Błaszczak podczas wizyty na poligonie w Nowej Dębie mieli okazję zobaczyć także wspólne ćwiczenia 10. Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa i żołnierzy z Niemiec.

mrok

1
Dodaj komentarz

avatar
0 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o