Zostań bohaterem dnia codziennego

Prof. Philip Zimbardo nie mógł przyjechać do Rzeszowa na otwarcie swojego Centrum z powodu kontuzji kolana. Obiecał jednak, że odwiedzi nas wiosną. Fot. http://hip.org.pl
Prof. Philip Zimbardo nie mógł przyjechać do Rzeszowa na otwarcie swojego Centrum z powodu kontuzji kolana. Obiecał jednak, że odwiedzi nas wiosną. Fot. http://hip.org.pl

RZESZÓW. Słynny na całym świecie amerykański psycholog, Philip Zimbardo, otworzył swoje centrum.

Znany i kontrowersyjny naukowiec z Uniwersytetu Stanforda, prof. Philip Zimbardo, zachęca do pracy nad sobą, odejścia od stereotypów i… stawania się bohaterem. Bynajmniej nie herosem niczym Batman, ale człowiekiem, który na co dzień: w domu, szkole, na ulicy, będzie reagował, kiedy drugiemu dzieje się krzywda. Temu celowi będzie służyć uruchomione 10 bm. w Rzeszowie Centrum prof. Zimbardo.

– Uczę psychologii przez ponad 50 lat. Mocno wierzę, że uświadomienie sobie, jak może ona wpływać na nasze postawy, należy wykorzystać dla wzbogacenia jakości codziennego funkcjonowania i… bezpieczeństwa – powiedział prof. Zimbardo podczas inauguracji (z ekranu, bo kontuzja uniemożliwiła mu podróż do Polski).

Naukowiec zasłynął eksperymentem w podziemiach Uniwersytetu Stanforda, gdzie w latach 70. zaaranżował fikcyjne więzienie, dzieląc młodych ochotników na strażników i więźniów. Eksperyment trzeba było przerwać (opowiada o tym książka „Efekt Lucyfera”). Od tej pory profesor zajął się inicjowaniem w ludziach pokładów dobra. Na całym świecie – m.in. w Stanach Zjednoczonych, na Węgrzech, we Włoszech i Polsce powstają jego ośrodki szkoleniowe. Profesor dostrzegł taki potencjał i w Rzeszowie.

Jednym z projektów, które Centrum Rozwiązywania Konfliktów prof. Zimbardo zlokalizowane w rzeszowskiej WSIiZ, chce wdrożyć na Podkarpaciu, jest edukacyjno-interwencyjny program Bohaterskiej Wyobraźni. Polega on na kształtowaniu u młodych ludzi postaw solidarności, chęci niesienia pomocy i reagowania na zło. – Zachęcamy do bohaterstwa w innym rozumieniu niż to na placu boju. Chcemy uczyć bohaterstwa dnia codziennego. Bohater to nie Batman czy Spiderman, ale taki, który nie naraża siebie i innych, który odkryje powody, dla których zdarza nam się nie reagować na zło albo nieświadomie podążać za grupą. Takim bohaterem może być każdy – podkreśla dr Agnieszka Wilczyńska, lider i koordynator Zimbardo Team w Polsce.

– Jeśli nie zmienimy podejścia do konfliktów międzynarodowych, podziałów, które istnieją w naszych głowach, nie mamy szans na życie w innym świecie – mówi dr Maciej Milczanowski, kierownik nowo utworzonego Centrum Zimbardo. – Profesor Zimbardo mocno nam kibicuje.

Czy dzięki temu uda się ograniczyć na Podkarpaciu zjawiska agresji w szkołach, wykluczania społecznego, konformizmu i uprzedzeń? Zobaczymy. Na pewno warto spróbować.

bes

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o