Zrób badanie, nie daj się rakowi

- W 2011 roku w programie zrobiliśmy 280 badań, 25 osób zostało skierowanych do pogłębionej diagnostyki, podczas której stwierdziliśmy 6 nowotworów, 5 osób udało się skutecznie wyleczyć - mówi dr n. med. Wojciech Kądziołka, specjalista chirurgii klatki piersiowej, koordynator programu dla woj. podkarpackiego. Fot. Anna Moraniec

PODKARPACIE. Niskodawkowa tomografia komputerowa to najmniej obciążająca i najlepsza metoda diagnozowania raka płuc, która pozwala wykryć nawet 5 mm guzki.

– Zwiększa się zachorowalność na raka płuc i to zarówno u mężczyzn jak i u kobiet. Niestety, tylko 20 proc. diagnozowanych w regionie nowotworów płuc jest operacyjnych (w ubiegłym roku skutecznie usunięto 113 raków). Reszta, aż 80 proc. to zaawansowane stadia, które źle rokują i nadają się tylko do terapii poprawiającej komfort życia, a nie wyleczenie – mówi dr n. med. Wojciech Kądziołka, ordynator oddziału chirurgii klatki piersiowej, w Wojewódzkim Zespole Gruźlicy i Chorób Płuc w Rzeszowie.

Niskodawkowa tomografia komputerowa finansowana w Narodowym Programie Zwalczania Chorób Nowotworowych ma zmienić te zatrważające statystyki. Badanie skierowane jest do osób w wieku 55 – 75 lat, palących min. paczkę papierosów dziennie od 20 lat (lub inne wyroby tytoniowe), osób, w których rodzinie ktoś chorował na nowotwór, narażonych na ekspozycję czynników rakotwórczych (azbest, radon, uran, arszenik, beryl, w ubieprodukty przemiany węgla kamiennego), lub osób, niezależnie od wieku, u których wydolność płuc jest poniżej 70 proc. wartości należnej.

Lepsza wykrywalność w rękach lekarzy rodzinnych
Na badanie, bezpłatnie i bezpośrednio, powinien skierować lekarz rodzinny pobierając formularz ze strony www.radiologica-rzeszow.com.pl, a zadaniem chorego jest jedynie zadzwonić na numer 17 863 25 67 i umówić się na termin, a następnie zgłosić się do Pracowni Tomografii Komputerowej ”Radiologica” w Rzeszowie na ul Krakowskiej 16, lub na nr 13 430 96 44 i zgłosić w Pracowni Tomografii Komputerowej Podkarpackiego Ośrodka Onkologicznego w Brzozowie na ul. Bielawskiego 16. Formularz skierowania można pobrać ze strony www.szpital-brzozow.pl

W programie, który rusza 1 sierpnia z bezpłatnych badań mogą skorzystać mieszkańcy powiatów kolbuszowskiego, leżajskiego, lubaczowskiego, jarosławskiego, przemyskiego, brzozowskiego, jasielskiego.

Anna Moraniec

do “Zrób badanie, nie daj się rakowi”

  1. asdf

    Lekarzu już nie musisz ukrywać co masz w garażu a więc daj skierowanie na to przeswietlenie a nie mów a po co albo nie mogę albo nie bo nie.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.