Zrób badanie, nie daj się rakowi

- W 2011 roku w programie zrobiliśmy 280 badań, 25 osób zostało skierowanych do pogłębionej diagnostyki, podczas której stwierdziliśmy 6 nowotworów, 5 osób udało się skutecznie wyleczyć - mówi dr n. med. Wojciech Kądziołka, specjalista chirurgii klatki piersiowej, koordynator programu dla woj. podkarpackiego. Fot. Anna Moraniec

PODKARPACIE. Niskodawkowa tomografia komputerowa to najmniej obciążająca i najlepsza metoda diagnozowania raka płuc, która pozwala wykryć nawet 5 mm guzki.

– Zwiększa się zachorowalność na raka płuc i to zarówno u mężczyzn jak i u kobiet. Niestety, tylko 20 proc. diagnozowanych w regionie nowotworów płuc jest operacyjnych (w ubiegłym roku skutecznie usunięto 113 raków). Reszta, aż 80 proc. to zaawansowane stadia, które źle rokują i nadają się tylko do terapii poprawiającej komfort życia, a nie wyleczenie – mówi dr n. med. Wojciech Kądziołka, ordynator oddziału chirurgii klatki piersiowej, w Wojewódzkim Zespole Gruźlicy i Chorób Płuc w Rzeszowie.

Niskodawkowa tomografia komputerowa finansowana w Narodowym Programie Zwalczania Chorób Nowotworowych ma zmienić te zatrważające statystyki. Badanie skierowane jest do osób w wieku 55 – 75 lat, palących min. paczkę papierosów dziennie od 20 lat (lub inne wyroby tytoniowe), osób, w których rodzinie ktoś chorował na nowotwór, narażonych na ekspozycję czynników rakotwórczych (azbest, radon, uran, arszenik, beryl, w ubieprodukty przemiany węgla kamiennego), lub osób, niezależnie od wieku, u których wydolność płuc jest poniżej 70 proc. wartości należnej.

Lepsza wykrywalność w rękach lekarzy rodzinnych
Na badanie, bezpłatnie i bezpośrednio, powinien skierować lekarz rodzinny pobierając formularz ze strony www.radiologica-rzeszow.com.pl, a zadaniem chorego jest jedynie zadzwonić na numer 17 863 25 67 i umówić się na termin, a następnie zgłosić się do Pracowni Tomografii Komputerowej ”Radiologica” w Rzeszowie na ul Krakowskiej 16, lub na nr 13 430 96 44 i zgłosić w Pracowni Tomografii Komputerowej Podkarpackiego Ośrodka Onkologicznego w Brzozowie na ul. Bielawskiego 16. Formularz skierowania można pobrać ze strony www.szpital-brzozow.pl

W programie, który rusza 1 sierpnia z bezpłatnych badań mogą skorzystać mieszkańcy powiatów kolbuszowskiego, leżajskiego, lubaczowskiego, jarosławskiego, przemyskiego, brzozowskiego, jasielskiego.

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
asdf
asdf
8 lat temu

Lekarzu już nie musisz ukrywać co masz w garażu a więc daj skierowanie na to przeswietlenie a nie mów a po co albo nie mogę albo nie bo nie.