Zrobimy z Podkarpacia Alpy

- Hodowla bydła mięsnego to ogromna szansa dla Podkarpacia - przekonuje członek zarządu województwa Lucjan Kuźniar. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Wołowina z naszego regionu ma być wyjątkową marką

Chcemy, żeby wołowina z Podkarpacia stała się prawdziwym rarytasem, który zawojuje nie tylko polskie stoły – mówi członek zarządu województwa Lucjan Kuźniar. Od maja rusza program nastawiony na rozwój i promocję produkcji wołowej w regionie.

Na ten cel tylko w tym roku w  budżecie województwa zaplanowano ok. 2 milionów złotych.

- Mamy dwa cele: zwiększenie pogłowia bydła w regionie, jak również zagospodarowanie licznych nieużytków – dodaje Lucjan Kuźniar. Wsparcie ze strony władz wojewódzkich związane jest m.in. z malejącą w ostatnich latach liczbą bydła na Podkarpaciu. Dotychczas hodowcy byli nastawieni głównie na produkcję mleka, gdy to się jednak przestało opłacać zaczęli wyprzedawać krowy. Teraz się okazuje, że duże dochody może przynieść hodowla bydła mięsnego. Jest coraz większe zainteresowanie wołowiną, mimo, że jej spożycie w Polsce jest znacznie mniejsze niż za granicą. Przeciętny Polak zjada 2 kg tego mięsa rocznie, w krajach Unii spożycie dochodzi nawet do 15 kg.

O wsparcie mogą się starać zarówno właściciele stad, jak i pastwisk. Już jest zainteresowanie w tym zakresie ze strony dużych hodowców wypasem bydła na Podkarpaciu. Władze wojewódzkie deklarują pomoc w kredytowaniu produkcji, ubezpieczeniu i zbycie.

- Marzy nam się, żeby niedługo podkarpacka krowa była takim samym symbolem jakości jak krowa alpejska – ma nadzieję Lucjan Kuźniar.

Szymon Jakubowski

do “Zrobimy z Podkarpacia Alpy”

  1. swojak

    Przeciez pastwisk na Podkarpaciu juz dawno nie ma, a krowy wybite do nogi !!
    teraz to TYLKO stoja ugory dotowane z Uni.
    Pasterze pija piwo pod GS-ami i czekaja na kolejne doplaty do rolnictwa !

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.