Zrobisz cytologię – dostaniesz kosmetyk

Badanie mammograficzne czy cytologiczne plus prezent? Dlaczego nie? Dwa w cenie jednego zawsze ma wzięcie.

PODKARPACIE. Prezenty mają zachęcić kobiety do badań profilaktycznych.

Praktyczny prezent dla każdej kobiety, która zgłosi się na badania profilaktyczne w kierunku raka szyjki macicy – taką formę zachęty do udziału w bezpłatnych badaniach proponuje prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego (PTG), prof. Ryszard Poręba.

Co roku na badania powinno zgłaszać się co najmniej milion kobiet. Niestety, mimo wielu apeli i zachęt, zgłasza się zaledwie jedna czwarta z nich. Badania i wczesne wykrycie choroby mogą zaś uratować życie. – Gdy stawką jest ludzkie życie, każda metoda zachęty do badań jest dobra – argumentuje profesor. I podkreśla, że prezenty nie tylko mają zachęcić kobiety do badania, ale także niejako złagodzić im stres i dyskomfort, które mogą towarzyszyć badaniu.

Żeby osiągnąć swój cel profesor zamierza wystosować apel do firm różnych branż, które chciałyby przekazać na rzecz tej akcji swoje produkty – ma z nich powstać pakiet prezentów dla kobiet zgłaszających się na badanie. Mogłyby znaleźć się tam np. ręczniki, kosmetyki, kobiece akcesoria czy bony upominkowe.

To działa

Prezentowa zachęta znacząco zwiększy frekwencję na badaniach – ocenił profesor. Jego zdaniem, z oferty skorzystają przede wszystkim kobiety z niezamożnych rodzin, które obecnie przychodzą na badania profilaktyczne najrzadziej, a jak wykazują statystyki należą do najbardziej narażonych na raka szyjki macicy.

– Organizując badania mamograficzne z okazji “Dnia Kobiet” czy “Dnia Matki” rozdawaliśmy drobne upominki, faktem jest, że kobiety odbierały je z uśmiechem na ustach, a badania cieszyły się frekwencją – mówią w Wojewódzkim Ośrodku Koordynującym Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi w Rzeszowie.

Jeżeli uda się pozyskać sponsorów, pakiety prezentowe dla kobiet powinny pojawić się w gabinetach lekarskich już w przyszłym roku. Docelowo lekarze chcieliby powrócić do pomysłu obowiązkowych badań cytologicznych w kierunku raka szyjki macicy, w ramach badań okresowych kobiet w zakładach pracy.

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments