ZTM podchwycił nasz pomysł i obniża ceny biletów MPK

RZESZÓW. Pierwszy sukces komitetu wyborczego dziennikarzy „Rzeszów lepszy o 100 procent”

W piątek, 29 października, na łamach Super Nowości zostały ogłoszone pierwsze punkty programu komitetu wyborczego dziennikarzy „Rzeszów lepszy o 100 procent”. Już następnego dnia roboczego, we wtorek 2 listopada, Grzegorz Dyś, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego, ogłosił, że chce zrealizować jeden z opisanych tam pomysłów.

Chodzi o obniżenie kosztów korzystania z komunikacji miejskiej, które w Rzeszowie. należą do najwyższych w kraju. Proste przeliczenie ceny jednoprzejazdowego biletu normalnego (2,30 zł) do średnio pokonywanych odległości we wciąż niewielkim obszarowo mieście, stawia stolicę Podkarpacia na pierwszym miejscu w Polsce! Ten niechlubny prymat potęgują jeszcze absurdalnie wysokie ceny biletów 1-godzinnych (4 zł) i całodobowych (9 zł).

Zaproponowaliśmy, by podobnie jak w wielu innych miastach, bilet normalny uprawniał do nielimitowanej liczby przejazdów w czasie dwóch godzin od skasowania. Ułatwi to korzystanie z połączeń z przesiadkami. Bilet 1-godzinyy powinien być nieco tańszy. Bilet sieciowy miesięczny kosztuje obecnie w Rzeszowie 120 zł, a taki sam bilet w Warszawie tylko 78 zł. W dodatku warszawiacy mogą na ten sam bilet podróżować autobusami, tramwajami i metrem. Nie ma powodu, by rzeszowianie płacili więcej niż mieszkańcy Stolicy. W dodatku w Warszawie można kupić za 2 zł bilet ważny przez 20 minut. W Rzeszowie odpowiednikiem był by bilet kwadransowy za 1,50 zł. Za tę cenę w ciągu 15 minut można z każdego niemal punktu miasta dojechać do centrum.

Takie rozbudowanie taryfy i w konsekwencji obniżenie kosztów korzystania z komunikacji miejskiej da przede wszystkim oszczędności mieszkańcom i o to właśnie chodzi. Spowoduje też wzrost liczby pasażerów, więc obniżenie cen biletów zwiększy dochód MPK, a to pozwoli na inwestycje poprawiające komfort korzystania z miejskiej komunikacji.

Grzegorz Dyś ogłosił, że taki i podobne zmiany zostaną wprowadzone w MPK w przyszłym roku. Powołał się jednak przy tym na wnioski z opracowywanego od ponad roku raportu pt. „Budowa systemu integrującego transport publiczny miasta Rzeszowa i okolic”. Dokument sporządza hiszpańska Apia XXI i zainkasuje za niego 4,5 mln zł!

No proszę, a rzeszowscy dziennikarze wymyślili to w kilka minut i ogłosili za zupełną darmochę. Rozliczenie władz Rzeszowa z beztroskiego i niepotrzebnego wydawania publicznych pieniędzy, to kolejny pomysł komitetu wyborczego dziennikarzy „Rzeszów lepszy o 100 procent”. Zachęcamy do zapoznania się z całym programem wyborczym, który systematycznie publikowany jest na łamach Super Nowości. Jeżeli poprzesz ludzi, którzy myślą o mieszkańcach i chcą działać dla ich wspólnego dobra, to i tobie będzie się wkrótce żyło lepiej o 100 procent.

Krzysztof Rokosz

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jaskobrot
Jaskobrot
9 lat temu

W przyszlym roku…. czyli nigdy.