ZTM znów miesza w kursach autobusów

Większość zmian, które wejdą od wtorku, to głównie zmiany godzin lub poszerzenie rozkładu o nowe przystanki znajdujące się na trasie zamkowej. Fot. Wit Hadło
Większość zmian, które wejdą od wtorku, to głównie zmiany godzin lub poszerzenie rozkładu o nowe przystanki znajdujące się na trasie zamkowej. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Od października mieszkańców czeka skrócona trasa „16” i nowa linia „42”.

Od 1 lipca br. Zarząd Transportu Miejskiego co chwilę wprowadza przeróżne zmiany w kursowaniu autobusów. Mieszkańcy muszą się przygotować, bo od 1 października znów obowiązywać będą nowe rozkłady. Niektóre można już znaleźć na przystankach.

Od wtorku (1.10.2013) zmianie ulegają rozkłady jazdy linii: L, N3, 4, 5, 12, 13, 14, 16, 20, 21, 22, 23, 25, 36, 37, 39. W większości przypadków będą to tylko inne godziny odjazdów lub dopisanie do listy nowych przystanków powstałych na trasie zamkowej. Jednak są też bardziej radykalne zmiany. Autobus linii 20, który jeździ z ul. Bardowskiego do Mrowli, choć ma tylko 5 kursów w dni robocze, od nowego miesiąca będzie miał jeden kurs mniej. Podobna zmiana dotyczy autobusów linii 36, który od października straci 3 kursy w dni robocze.

Największą zmianą jest jednak skrócenie linii nr 16, która obecnie jeździ na trasie Kotuli – Rocha Lasek. Od wtorku nie będą z niej już korzystać mieszkańcy os. F. Kotuli. Nowa “szesnastka” pojedzie teraz z Rocha Lasek do Dworca PKP. Nie podoba się to mieszkańcom os. Krakowska, którzy linię nr 16 bardzo polubili.

– Nam ta “16” bardzo pasuje – mówi pani Maria Krzyżanowska z os. Sportowa, która korzysta z tego autobusu codziennie. – Takich osób jak ja jest dużo więcej. Tym autobusem jeździmy do szkół i przedszkoli po wnuki, a jak skrócą trasę “16”, będziemy musiały się przesiadać. Stracimy na tym bardzo dużo czasu – dodaje.

Jednak decyzja o skróceniu “16” została podjęta przez prezydenta jeszcze po spotkaniu z mieszkańcami i zgodzie na przywrócenie starej trasy linii 6. Tylko ze względu na to, że mieszkańcy mogli mieć wykupione sieciówki na ten autobus, jego trasa będzie zmieniona od nowego miesiąca.

– Myślę, że lepszą trasą jeździ “6”, bo komunikuje ona mieszkańców z większą ilością newralgicznych punktów miasta – mówi Jolanta Kaźmierczak, przewodnicząca Rady Osiedla F. Kotuli.

Prawdziwa rewolucja przed nami
W związku ze skróceniem trasy “36” ma zostać uruchomiona nowa linia o numerze “42”, którą wynegocjowali mieszkańcy. Będzie jeździła z os. Bł. Karoliny, przez ul.: Wiktora, Witosa, Krakowską, Piłsudskiego do Bardowskiego. Niestety, nowa “42” będzie miała tylko 8 kursów dziennie w godzinach szczytu.

O sprawie chcieliśmy porozmawiać z dyrektorem Zarządu Transportu Miejskiego, jednak Łukasz Dziągwa nie chciał odpowiedzieć na nasze pytania. Odesłał nas do Macieja Chłodnickiego, rzecznika prezydenta, który nie odebrał od nas żadnego telefonu.

Jak wielokrotnie zapowiadał Dziągwa, już w październiku zostaną przeprowadzone badania wśród pasażerów. Ankieterzy będą przepytywać mieszkańców w autobusach i na przystankach. Jolanta Kaźmierczak zgłosiła również pomysł, aby w te badania włączyć także osoby jeżdżące własnymi samochodami, które chętnie przesiadłyby się do autobusów, gdyby komunikacja miejska zaspokajała ich potrzeby w zakresie transportu po mieście. Dopiero po tych badaniach nastąpi prawdziwa rewolucja i stworzona zostanie całkiem nowa sieć połączeń autobusowych.

Blanka Szlachcińska

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
14 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kocur
Kocur
7 lat temu

36 musi jechać przez Dąbrowskiego na Bł.Karoliny. Teraz nie ma żadnego autobusu. Koszmar z tym ZTM.

Romek Z
Romek Z
7 lat temu

Problem,który zgłaszają od kilku lat pasażerowie: ” AUTOBUSY nadal jeżdżą STADAMI ” Kiedy się to zmieni ??

Polaku, lecz się marihuaną
Polaku, lecz się marihuaną
7 lat temu

Polaku, lecz się marihuaną

Nawet były minister zdrowia Marek Balicki apeluje o wykreślenie marihuany z listy substancji bez żadnych zastosowań medycznych.

wnuk kolejarza
wnuk kolejarza
7 lat temu

„Dopiero po tych badaniach nastąpi prawdziwa rewolucja i stworzona zostanie całkiem nowa sieć połączeń autobusowych.” I to będzie dopiero tragedia i koniec komunikacji miejskiej w Rzeszowie. Tak nawiasem to „16” wraca na trasę z czerwca ( z tym że bez kursów na Przemysłową), a „42” to dawna lipcowa „dwójka”, tyle że koszmarnie przerzedzona (8 kursów i tylko w tygodniu roboczym). Obecna zaś „2” to z małymi zmianami czerwcowa „40”. Czy 40 jeżdżąca od lipca kilka razy na dzień ma sens okaże się niebawem, bo właśnie zaczyna się rok akademicki. Kolejne zmiany będą zapewne polegać na przywróceniu czerwcowej „36”, bo od… Czytaj więcej »

qest
qest
7 lat temu
Reply to  wnuk kolejarza

Co to MPK wyprawia? Oddało swoich pracowników do ZTM i zwala wszystko na ten urząd, a dwuimienny dyspozytor z MPK to niby u boku cioci przejętej przez ZTM całym inwentarzem to niby skąd się tam wziął? MPK i ZTM to, to samo bagno i pora to całe towarzystwo rozpuścić na zieloną trawkę

smigul
smigul
7 lat temu

Ten bzDziagwa to jakis kretyn!!! Razem z zarzadem ZTMu twierdza ze dokonuja zmian na prosbe i za zgoda rad osiedli!!! To jest klamanie w zywe oczy i robienie z mieszkancow debili!!! Z ul.Krajobrazowej po tych zmianach dostac sie do centrum graniczy z cudem!!! Zamiast dodac ilosc kursow to zmniejszyli i tak poprzesowali ze nikomu nie pasuja!!! Tak jak to juz poprzednik pisal,albo jestes w robocie godzine przed czasem,albo godzine spozniony!!!,a wieczorem z powrotem po pracy nawet nie ma co mazyc o 10ce…pomijam fakt ze odkad nastapily zmiany zaden kurs nie byl pktalny!!!

urzednik w skarbowce
urzednik w skarbowce
7 lat temu

Przeciez musza sie wykazac czymkolwiek w pracy.
Jak narobia grandy i rabanu to kazdy widzi ze pracuja. W innym wypadku to moze sie znalezc kto i powiedziec ze nic nie robia a wiec sa niepotrzebni. No i straca prace ! Prosty sposob myslenia !

Małgośka
Małgośka
7 lat temu

A co z 10-ką???? Pan Dyrektor ZTM obiecał że od października przesunie o 10 min .tych kilka porannych kursów aby ludzie do pracy oraz dzieci i młodzież do szkoły się nie spóźniali lub nie byli zmuszeni jechać co najmniej o godzinę za wcześnie i CO??? I znowu kłody pod nogi.Co ich obchodzą zwyczajni pracujący i uczący się obywatele ,płacący za bilety,dla nich liczy się tylko garstka starszych ludzi którzy potrzebują się dostać na rynek bezpośrednim autobusem i mają czas by tym wiecznie spóźniającym się ślimakiem włóczyć się po mieście za darmo GRATULUJĘ UPORU I POMYSŁOWOŚCI JAK DOKUCZYĆ LUDZIOM !!!

mom
mom
7 lat temu

Czy to komunistyczne MPK przestanie wreszcie mieszać?

ludek
ludek
7 lat temu

W tym ZTM to jak w piaskownicy, jak nie namieszają nie mogą żyć.

ROMAN
ROMAN
7 lat temu

a potem znowu święta – ferie i też zapewnę będą korekty – no to lepiej żadnych rozkładów nie umieszczać tylko zmieniać aż do skutku jak wszystkim zainteresowanym będzie pasować .- bo tak to jest ” kociokwik „

Pan Samochodzik
Pan Samochodzik
7 lat temu

No to znowu sensacyjne wypociny – ha, ha ha! Większość tych „zmian” to sprzątanie po dostawieniu nowych przystanków na trasie zamkowej do rozkładów wszystkich linii tam jadących. Reszta (kilka ułatwień) to pewnie wynik narzekań babć u dziadka w Ratuszu….

DB
DB
7 lat temu

Ilość kursów linii 20 nie ulega zmianie. Dalej będzie ich 5, jednakże pierwszy kurs (5:05) odjeżdżał będzie z przystanku Warszawska Górka. Ponadto trasa linii została wydłużona do pętli Bratkowice – Czekaj.

ab
ab
7 lat temu

Informacja nie sprawdzona. Linia 20 w dalszym ciągu będzie miała 5 kursów z tym, że jeden będzie się rozpoczynać z ulicy Warszawskiej; do Bardowskiego dojeżdżać już będzie 5 kursów.