Żubry ze Szwajcarii w Bieszczadach

Trzy żubry przyjechały w Bieszczady ze Szwajcarii i zamieszkały w zagrodzie pokazowej. Już na wiosnę turyści będą mogli je oglądać ze specjalnych tarasów widokowych. Fot. Archiwum

BIESZCZADY. Nowa atrakcja dla turystów.

Uroa, Tjlli i Urkan – żubry pochodzące ze Szwajcarii trafiły do Nadleśnictwa Stuposiany. Od czwartkowego popołudnia mieszkają w czterohektarowej zagrodzie pokazowej. Te największe ssaki Europy już od wiosny będzie można oglądać ze specjalnych tarasów widokowych.

Podróż trwała 30 godzin, a zwierzaki: dwie trzyletnie krowy Uroa i Tjlli oraz dwuletni byk Urkan zniosły ją dobrze. – Wszystkie żubry pochodzą z ogrodów zoologicznych w Bernie i Golda – informuje Edward Marszałek, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie. – Pierwszą noc spędziły zwiedzając nowe miejsce pobytu, wydeptały już sobie ścieżkę do wodopoju, rankiem podeszły w okolice paśnika, w którym mają zgromadzoną karmę – opisuje.

Zobacz żubra z bliska

Zagroda żubrów w Mucznem (Nadl. Stuposiany) zajmuje w sumie dziewięć hektarów. – Platformy widokowe pozwalają na oglądanie zwierząt niemal na całości zagrody pokazowej. Wybieg jest urozmaicony; przez środek przepływa strumyk, zaś paśnik znajduje się w najodleglejszym punkcie wybiegu, porośniętym wiekowymi jodłami – wylicza Marszałek. Docelowo w zagrodzie zamieszka od 5 do 7 żubrów. Wkrótce przyjadą w Bieszczady kolejne żubry z Francji i Austrii.

Przedsięwzięcie pochłonie milion złotych, z czego 85 procent to pieniądze pochodzące z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, natomiast pozostałą część dofinansował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Wioletta Zuzak

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments