ZUS wypłaci emerytom zaległe świadczenia wraz z odsetkami

- Od wejścia w życie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 13 listopada 2012 r. do rzeszowskiego Oddziału ZUS (od 10 grudnia 2012 do czerwca 2013) wniesionych zostało 826 wniosków o wznowienie postępowania w sprawach zawieszonych świadczeń, z czego 555 wniosków było zasadnych. 49 spraw zakończyło się prawomocnym wyrokiem sądu nakazującym wypłatę zaległych świadczeń. W pozostałych 506 sprawach wznowiliśmy na bieżąco wypłatę świadczeń, a po wejściu w życie ustawy osoby te mogą ubiegać się o wypłatę świadczeń zaległych - mówi Małgorzata Bukała, rzecznik prasowy oddziału ZUS w Rzeszowie. Fot. Wit Hadło

– Od wejścia w życie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 13 listopada 2012 r. do rzeszowskiego Oddziału ZUS (od 10 grudnia 2012 do czerwca 2013) wniesionych zostało 826 wniosków o wznowienie postępowania w sprawach zawieszonych świadczeń, z czego 555 wniosków było zasadnych. 49 spraw zakończyło się prawomocnym wyrokiem sądu nakazującym wypłatę zaległych świadczeń. W pozostałych 506 sprawach wznowiliśmy na bieżąco wypłatę świadczeń, a po wejściu w życie ustawy osoby te mogą ubiegać się o wypłatę świadczeń zaległych – mówi Małgorzata Bukała, rzecznik prasowy oddziału ZUS w Rzeszowie. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW, PODKARPACIE. Emeryci, którym ZUS zawiesił emerytury, bo dorabiali do świadczeń, mają powody do radości.

Ustawa, która weszła właśnie w życie, dotyczy wypłaty emerytur, do których prawo uległo zawieszeniu w okresie od 1 października 2011 roku do 21 listopada 2012 roku. Zaległe świadczenia wypłacane będą wraz z odsetkami za zwłokę tylko na wniosek zainteresowanych. Osoby, które wygrały już zwrot zawieszonego świadczenia przed sądem, ale dostały pieniądze bez odsetek, mogą upomnieć się w ZUS-ie o wypłatę samych odsetek.

Obowiązek wypłaty wstrzymanych świadczeń wynika z tego, że Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z ustawą zasadniczą zawieszenie świadczeń osób kontynuujących zatrudnienie bez rozwiązania umowy z dotychczasowym pracodawcą.

Wypłacą, ale tylko na wniosek
Wnioski będzie można składać w dowolnym terminie, przy czym odsetki będą liczone do dnia wejścia w życie ustawy, czyli do 19 lutego.

Przepisy o zakazie łączenia pensji z emeryturą bez zwalniania się z zakładu pracy przygotowało ministerstwo pracy, którym kierowała Jolanta Fedak (PSL). Emeryci musieli do końca września 2011 r. odejść z pracy (nawet na jeden dzień). Jeżeli tego nie zrobili, ZUS zawieszał im emeryturę (ten sam resort dwa lata wcześniej tym samym osobom pozwolił pobierać emeryturę, a jednocześnie zarabiać dalej w dotychczasowym miejscu pracy, „by zwiększyć aktywność zawodowa osób po pięćdziesiątce”).

Trybunał Konstytucyjny od razu uchylił przepisy
Dla sędziów TK cała sytuacja była rażącym przykładem złamania zasady ochrony zaufania obywatela do państwa. To jednak sprawy nie skończyło. ZUS po wyroku postanowił osobom, którym zawiesił emerytury, ponownie je wypłacać. Tyle, że wypłaca je jedynie od momentu wydania orzeczenia trybunału, czyli od 22 listopada 2012 r. Nie chciał oddać zaległych świadczeń, których przez ponad rok nie wypłacał (od października 2011 do 21 listopada 2012 r.).

Teraz po podpisaniu nowej ustawy ZUS wypłaci Polakom wszystkie zawieszone emerytury wraz z odsetkami i z uwzględnieniem waloryzacji. Zaległe pieniądze dostanie 23 tys. osób, którym nie wypłacono ok. 826 mln zł świadczeń. Po uwzględnieniu waloryzacji i odsetek będzie to aż 989 mln zł. Na żadne pieniądze wypłacone dobrowolnie przez ZUS nie mogą liczyć natomiast inni poszkodowani, np. ci, którzy po decyzji ministerstwa o zakazie łączenia pensji z emeryturą wybrali emeryturę i zwolnili się z pracy. Tutaj, aby dostać odszkodowanie, trzeba pójść do sądu. Innej drogi nie ma.

Anna Moraniec

do “ZUS wypłaci emerytom zaległe świadczenia wraz z odsetkami”

  1. hijena

    Jedną z kiełbas wyborczych Tuska była obiecanka ,ze urzędasy za popelnione błedy będą odpowiadać osobiscie.To nie zus zwróci kase,to my-naród zapłacimyza istniejacy bajzel

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.