ZUS zwalnia pracowników

- Wszyscy oczekują od administracji publicznej ograniczenia etatów i kosztów funkcjonowania bez zmniejszenia efektywności pracy – mówi Stanisław Wasilewski, dyrektor ZUS w Rzeszowie. – Właśnie to teraz robimy.

PODKARPACIE. Wielkie zmiany w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych

Redukcja etatów, likwidacja oddziałów takie plotki obiegły pracowników ZUS na Podkarpaciu. Urzędnicy obawiają się, że stracą swoje miejsca pracy. Dyrektor rzeszowskiego ZUS potwierdził, że pewne ruchy kadrowe już się odbyły, a następne są planowane. Nie ma jednak mowy o zwolnieniach grupowych i likwidacji terenowych inspektoratów.

ZUS w Rzeszowie w tym roku planuje zlikwidować 33 etaty. Dotychczas ubyło 20 pracowników. W większości są to naturalne odejścia na emerytury lub do innych miejsc pracy i na te miejsca nie zatrudniane są nowe osoby. Zdążają się jednak zwolnienia „najsłabszych” pracowników.

Zmiany zwiększające efektywność
- W ZUS-ie przyjęliśmy proces profesjonalizacji zarządzania zakładem – mówi Stanisław Wasilewski, dyrektor ZUS w Rzeszowie. – Nastawiamy się na obsługę klienta i na informatyzację pracy. Zmieniliśmy i uprościliśmy wiele procedur co podniosło efektywność wydawania decyzji i rozpatrywania spraw.

Sprawdzają jakość pracy
Urzędnicy dotychczas zajmujący się tylko dokumentami są przesuwani do obsługi klientów,. To wszystko pozwala na stopniowe ograniczenie zatrudnienia. – Nie będzie jednak zwolnień grupowych, ani likwidacji inspektoratów w terenie – podkreśla Stanisław Wasilewski. – Zaczęliśmy natomiast oceniać pracowników i kadrę kierowniczą pod kątem efektów ich pracy. Ograniczyliśmy też liczbę kierowników, przesuwając część z nich do pracy przy wydawaniu decyzji czy obsłudze klientów.

Jak się dowiedzieliśmy system oceny nastawiony jest na badanie efektów i jakości pracy. Dyrektor zadeklarował, że oprócz naturalnych odejść zwalniani będą pracownicy, którzy nie będą efektywnie wywiązywać się ze swoich obowiązków. – Nikt nie wyrzuci pracownika z powodu jednej słabej oceny – jeśli jednak nie będą oni wykazywać postępów i motywacji do poprawy to powinni się liczyć ze zwolnieniami – wyjaśnia dyrektor ZUS w Rzeszowie.

Artur Getler

do “ZUS zwalnia pracowników”

 1. mariusz

  W poznaniu Nowakowa wypiepszyła pracowników z 30 sto i 40 sto letnim stażem mino z że dwa lata wcześniej dawała dyplomy za bardzo dobra prace. Jakim podłym człowiekiem i fałszywym trzeba być by tak postępować. Mam nadzieje że znowu po dojściu PiS do władzy znowu ja wyzwala tak jak ona wywaliła długoletnich pracowników

 2. jasiu

  Czas zlikwidować zus! Mam tam znajomych (fakt na wysokich stanowiskach) i zarabiaja kokosy, a ja przedsiębiorca z obrotem na 3000 zł płace im co miesiąc 1280 zł, a jak się spóźnię z wpłatą (czytaj haracz) afera! Tak, to my opłacamy (czytaj fundujemy) wynagrodzenia rzeszy urzędników, w tym premie, a bezrobotnym co namachali dzieci i nie zamierzają pracować jeszcze po 500 zł dać. Pewnie podnieśc ZUS i po kłopocie. Jednym słowem – narodzie! KRAŚĆ i OSZUKIWAĆ

 3. Marcin

  nasz kochany dyrektor polikwidował etaty, teraz jeden pracownik pracuje za sześciu, tyra jak wół, jak w jakiejś korporacji, tylko dyrektor zapomniał o wynagrodzeniu, pracujemy za marne grosze, za najniższą krajową, musimy zostawać po godzinach, bo nie wyrabiamy, ale oczywiście nikt do tego się nie może przyznać bo dyrektor powie, że jesteś nieudolny i się nie nadajesz i cię zwolni, a nie ma pojęcia o naszej pracy

 4. Dagmara

  To co dyrektor wyrabia z pracownikami w ZUS to jest istny koszmar – zgadzam sie z wypowiedzią MARKO mówi prawdę, zaoraja pracowników, nie ma czasu na nic, na śniadanie, na siku itd.

 5. Ania

  nie broncie zus tam jest przerost zatrudnienia po informatyzacji aseeco (pro-kom) zatrudnili rzesze ludzi do jego obslugi a druga do prowadzenia recznej dokumentacji i kolejna rzesze do kontroli potem kontroli kontrolujacych do tego nowe dzialy dyrekcje kierownikow ktorzy musieli zatrudnic swoje dzieci lub inna rodzine a teraz zwolnij tu urzednika panstwowego, oj nie tak prosto.

 6. stacho

  No i bardzo dobrze najlepiej zlikwidować ZUS nikomu nie potrzebna instytucja okradająca podatników. Ja sam najlepiej wiem jak zagospodarować swoje pieniądze aby na starość móc godnie żyć !!!

 7. Jacek

  Jakie będą kryteria oceny?? Takie jak zawsze i w kazdym urzedzie. Kto się lepiej zna z górą bedzie lepiej oceniony. A najśmieszniejsze ze stawiam dolary przeciwko orzechom że zwolnią akurat tych co najwięcej pracują, a zostawią tych co ” z zawodu są dyrektorem” i tylko pierdzą w stołek, ale za to mają umocowanie w układach towarzyskich. Gdybym był wredny to jako były pracownik ZUSu w Rzeszowie przypomniał bym tylko kilka nazwisk „niezatapialnych” na wysokich stanowiskach. Ciekawe tylko czy dalej pracuja

  • Marko

   Zgadzam się z Jackiem. To likwidowanie etatów w ZUS-ie i wzrost efektywności to bzdura, prawda widziana od wewnątrz jest zupełnie inna i brutalna, a świadczy o miernym pojęciu dyrekcji o zarządzaniu urzędem i załogą. Mam kolegę w ZUSie, facet ma już dość, jedyne reformy to batem po plecach, wprowadzenie atmosfery strachu i dołożenie roboty tam gdzie i tak już ludzie ledwo ciągną, jedzą śniadanie o 14, a na siku to nie ma czasu. To wszystko odbija się na jakości pracy i poprawności wydawanych decyzji. NIe ma się co dziwić potem, że tyle jest niezadowolenia z ZUSu, bo jak szeregowi pracownicy mają robić tylko żeby jak najwięcej spraw, bo jak nie to zwolnią, to czego chcieć.

 8. Jasio

  To badanie efektów i jakości pracy można sobie rozbić o d… jest to wielki pic na wodę wymyślony przez POsrajców.

 9. amivisage

  A to księdzu potrzeba telefon, on przecież powinien z Bogiem rozmawiać bez telefonu.

  • paula

   to się dopiero zacznie! ciekawe jaki kryterium oceny będzie brane pod uwagę, czy interes ubezpieczonego- tzn. zadowolenie z przyznanego świadczenia, czy interes ubezpieczyciela- że takiego świadczenia klient został pozbawiony?? no ciekawe…. którzy będą mieć w firmie lepsze notowania- ci co dają czy ci co odbierają renty… pozostawiam bez odpowiedzi- wszystko wiadome…

 10. zbigniew

  kiedy wreszcie policja lub straz miejska odwazy sie na interwecje i wlepi porzadny mandat ksiedzu slowikowi za to ze w trakcie jazdy samochodem na okraglo gada przez telefon komorkowy przciez istnieje od dawna cos takiego jak zestaw glosnomowiacy to samo dotyczy pani poltorak tej od milenium hall i wielu innych

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.