Zwalniają tysiące pracowników

W Transsystemie w Woli Dalszej zwolniono aż 650 osób. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Nawet 2000 osób dziennie traci w Polsce pracę.

W tym roku 442 zakłady w Polsce zapowiedziały, że w najbliższym czasie zwolnią ponad 34 tysiące pracowników. Również i w naszym regionie firmy masowo wypowiadają pracę setkom osób.

Według danych GUS, w Polsce bez pracy pozostaje 2 mln 336 tys. osób. W kolejnych miesiącach będzie ich jeszcze więcej, bo coraz więcej firm jest w trudnej sytuacji finansowej i żeby się ratować, zwalniają swoich pracowników. I to grupowo.

W tym roku pewne jest, że na Podkarpaciu pracę straci część budowlańców, pracowników firm motoryzacyjnych, monterów AGD, pracowników firm meblarskich oraz bankowców. W naszym regionie już kilka większych zakładów zwolniło po kilkaset osób.

Jeszcze w ubiegłym roku przed ogłoszeniem upadłości, w Transsystemie w Woli Dalszej k. Łańcuta (produkowane są tam linie technologiczne dla firm motoryzacyjnych), pracowało 1000 osób, obecnie tylko 350. Te osoby pracują dzięki syndykowi masy upadłościowej, który utrzymał kilkusetosobową załogę, bo udało mu się podpisać kilka kontraktów z zagranicznymi firmami.

W ubiegłym tygodniu sąd ogłosił upadłość Fabryki Maszyn w Leżajsku (był to największy w Polsce zakład produkujący m.in. agregaty prądotwórcze) i pracę straciło 250 osób. W ciągu dwóch najbliższych lat z Kopalni Machów odejdzie 220 osób.

Byli pracownicy tych firm otrzymają głodowy zasiłek dla bezrobotnych. Osoby mające dłuższy staż pracy (od 5 do 20 lat) dostaną tylko 761 zł (brutto).

Mariusz Andres

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o