Zwłoki obok szpitalnej kaplicy

Kaplica szpitalna powstała w pomieszczeniach biblioteki i czytelni szpitala, 30 lat temu. Na ten pomysł przystała ówczesna dyrekcja, po specjalnej naradzie z ordynatorami oddziałów. Ks. A. Ablewicz zobowiązał się wówczas na swój koszt ją wykończyć i wyposażyć. Jej poświęcenie miało miejsce w 1983 r. Fot. Beata Olejarka
Kaplica szpitalna powstała w pomieszczeniach biblioteki i czytelni szpitala, 30 lat temu. Na ten pomysł przystała ówczesna dyrekcja, po specjalnej naradzie z ordynatorami oddziałów. Ks. A. Ablewicz zobowiązał się wówczas na swój koszt ją wykończyć i wyposażyć. Jej poświęcenie miało miejsce w 1983 r. Fot. Beata Olejarka

PRZEWORSK. Wojna o szpitalną kaplicę. Miejsce, gdzie zaplanowano nową kaplicę, znajduje się w suterenach szpitala.

Dyrekcja szpitala w Przeworsku chce przenieść szpitalną kaplicę z Oddziału Rehabilitacji do piwnicy. – Oddział ma się rozrastać, modernizować, niezbędne jest miejsce – tłumaczy Józef Więcław, dyrektor SP ZOZ Przeworsk. Z tą decyzją nie mogą pogodzić się niektórzy pracownicy szpitala, cześć mieszkańców i radnych i krytykuje pomysł przeniesienia kaplicy.

Kaplica w przeworskim szpitalu została poświęcona i oddana do użytku 30 lat temu. Dzisiaj, kiedy szpital musi być bardziej nowoczesny i wpasować się w inne standardy miejsce, gdzie znajduje się kaplica, potrzebne jest do leczenia chorych. Dyrektor szpitala, Józef Więcław, w sprawie kaplicy szpitalnej wypowiadał się na sesji powiatowej pod koniec lutego. Już wtedy pojawiły się pierwsze głosy niezadowolenia niektórych mieszkańców. Zdaniem dyrektora Więcława, obecna jej lokalizacja jest niekorzystna ze względu na przepisy sanitarno-epidemiologiczne obowiązujące w oddziałach. Podkreślał, że do kaplicy mieszkańcy osiedli przy szpitalu przychodzą na msze święte, bo mają blisko. To nie pozwala na utrzymanie reżimu sanitarnego na Oddziale Rehabilitacji i zakłóca spokój pacjentów. Dyrektor zapewniał, że przeniesienie ustalił z władzami kościelnymi, a nowe miejsce pozwoli na korzystanie z kaplicy większej liczbie osób.

– Nowa kaplica będzie blisko wind, a pomieszczenie zostanie wyremontowane i zaadaptowane na potrzeby sakralne – zapewnia Więcław. Decyzję dyrektora popiera proboszcz parafii Ducha Św., ks. Tadeusz Gramatyka, któremu kaplica jest podległa. Zaznacza, że każdy pomysł będzie miał swoich przeciwników i zwolenników. – Bóg jest tam, gdzie modlą się ludzie. Może miejsce, gdzie kaplica ma być przeniesiona, nie wygląda najlepiej teraz, ale po remoncie na pewno będzie to godne pomieszczenie, by czcić Boga – mówi ks. Tadeusz Gramatyka.

Niech nikt nie dotyka świętości ołtarza
Miejsce, gdzie zaplanowano nową kaplicę, znajduje się w suterenach szpitala, w pomieszczeniu, gdzie kiedyś znajdowała się wentylatorownia. Osoby, które spotkaliśmy w szpitalu, nie chcą pokazać twarzy, ale nieoficjalnie protestują przeciwko nowemu miejscu na kaplicę. – Po drugiej stronie od drzwi nowej kaplicy jest pomieszczenie, gdzie przechowuje się zwłoki, jeszcze przez 2 godziny po śmierci, zanim trafią do prosektorium. – Tam wozi się skażone materiały, a w sezonie grzewczym w powietrzu będzie unosił się zapach stęchlizny. – To nie jest godne miejsce, aby czcić Boga – dodaje jedna z pielęgniarek.

Mieczysław Żuk, radny Rady Miasta Przeworska, reprezentujący przyszpitalne osiedle, jest bardzo związany z kaplicą i broni jej jak może. Sam często odwiedza to miejsce kultu i jest zdecydowanym przeciwnikiem przenoszenia kaplicy, której miejsce w szpitalu, obok Oddziału Rehabilitacji, jest już, według niego, tradycyjne. Do niego zwrócili się mieszkańcy z prośbą o interwencję. – Kaplica powinna zostać w tym miejscu, gdzie jest, bowiem to miejsce zostało poświecone. Ja nie widzę potrzeby, by adaptować nań większą salę. To niedopuszczalne – mówił do dziennikarzy Żuk. Zbulwersowany przenosinami był także radny Ryszard Łuczyk, z zawodu budowlaniec. Oglądał pomieszczenie w piwnicy i nie może się pogodzić z takim pomysłem dyrekcji. – Za obronę kaplicy naraziłem się pewnym osobom. Nie chcę już tego komentować, ale uważam, że piwnica to nie jest miejsce święte.

Kaplica najprawdopodobniej zostanie przeniesiona, ale podział społeczności przeworskiej i niesmak wokół tego zostanie na długo.

Beata Olejarka